رمز ارز

یک فعال حوزه فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم تصمیم گیری به موقع درباره رمزارزها، بیان داشت: مطالعاتی درباره رمزپول ملی صورت گرفته است.

یک فعال حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم شتاب تصمیم گیری در خصوص رمز ارزها در کشورمان، گفت: ما اولین کشوری نیستیم که در دنیا به این موضوع می پردازد. وقتی به سمت بانکداری دیجیتال و تجربه دیجیتالی شدن حرکت می کنیم و بانک را به خانه می بریم، باید فضایی هم فراهم باشد که پول را بتوانیم دیجیتالی کنیم. در دنیای امروز همه عناصر دیجیتالی می شوند.

علی هاشمی اقدم در گفت و گو با ایبِنا تصریح کرد: آیا در این اکوسیستم نباید پول به عنوان وسیله تبادل ارزش را در ساختاری مشخص دیجیتالی کنیم و به این روند تسریع ببخشیم؟ البته حوزه پول بسیار سنگین است که اقتصاددانان باید در این حوزه صحبت کنند، اما واقعیت این است که در اقتصادهایی که بانک مرکزی با حمایت از رمز ارز به معنی رمز پول کشور اقدام کرده اند نتایج خوبی حاصل شده است.  

وی ادامه داد: روند کار به این صورت است که معادل یک ریال پول فیزیکی که بدهید، پول سوخته شود و به جای آن توکن یک ریالی دریافت می کنید که مفهوم خلق پول نداشته باشد. مطالعاتی در اینباره در شرکت خدمات انفورماتیک انجام و به بانک مرکزی هم عرضه شده است.  

این فعال حوزه فناوری اطلاعات گفت: آنچه براساس آنالیز فنی به دست آمد این بود که اگر یکی از همسایگان ما رمز پول ملی خود را قبل از ما ارائه دهند، می تواند خطر جریان خروج سرمایه از کشور را رقم بزند. در صورتی که ما می توانیم در یک بازه زمانی معقول، پیش دستی کنیم و رمز ارز ملی خودمان را داشته باشیم تا از این جریان جلوگیری کنیم یا اگر هم این اتفاق افتاد یک معادلی این سو داشته باشیم که قابلیت تعادل بین این دو فضا را داشته باشد.  

هاشمی اقدم با تاکید بر اینکه بانک مرکزی همیشه باهوش بوده است، گفت: وقتی دو سال پیش در پژوهشکده پولی بانکی انقلاب بلاکچین رو شروع کردند اینطور برداشت شد که بانک مرکزی به موقع این نیاز را حس کرده و حالا فرصت خوبی است که باید از آن بهره برد. ما هم منتظر هستیم که حداقل در حوزه رمز ارز ملی ایران تصمیم گیری انجام شود چرا که این موضوع جزو آن دسته از مقرراتی است که می تواند به عنوان حمایت از فین تک ها اتفاقی را در این کشور رقم بزند؛ بنابراین نباید فرصت سوزی کرد.  

وی افزود: وقتی تولید پول دیجیتال رواج یابد در نتیجه صرفه جویی قابل توجهی در هزینه تمام شده تولید پول فیزیکی خواهیم داشت که در این شرایط پول گذاری دستگاه های کارت خوان و جابجایی پول و ... معنای متفاوتی پیدا می کنند. در واقع با ارزش هایی که به دست می آید معنای دیگری به جامعه تزریق می شود و اتفاق جدیدی رقم می خورد که امنیت نیز یکی از مزیت های آن است؛ این را به عنوان کسی که بنیانگذار کاشف بوده می گویم.  

این فعال حوزه فناوری اطلاعات تصریح کرد: زمانی که کاشف را به عنوان بازوی امنیتی بانک مرکزی در سال ۹۳ شروع کردیم این موضوعات را هم کنار آن می دیدیم که بانک مرکزی نیز پازل را به درستی تکمیل می کرد به نحوی که با کاشف می توان حوزه نظارت امنیت را آنالیز کند و بعد هم رمز پول ملی به آن کمک کند. در اینجاست که ایده می تواند شکوفا شود و فین تک ها و دیگر اتفاق ها به «توان» برسند، یعنی اگر امروز درباره ضریب دو یا سه صحبت می کنیم می توانیم از توان دو یا سه بگوییم.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =