• ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
  • کد خبر: 123079
موسوی دانشگاه الزهرا

یک اقتصاددان معتقد است که پولی که به بازار سرمایه وارد شده بود باید به بخش تولید تزریق می‌شد، ولی این فرصت از دست رفت.

میرحسین موسوی، اقتصاددان در گفت و گو با ایبِنا با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید استفلال داشته باشد، افزود: وظیفه بانک مرکزی صیانت از ارزش پول ملی کشور است و هیچگاه هم نتوانسته به این وظیفه خود به درستی عمل کند چرا که دولت ها عمدتا با کسری بودجه روبرو بوده اند و به بانک مرکزی دستوراتی در این راستا می دهند که با اهداف آن در تناقض است.

به گفته این اقتصاددان، بهترین فرصتی که برای اقتصاد ایران مهیا شده بود در بخش مالی آن هم در بازار سرمایه است که بازار بلندمدت تامین مالی تلقی می شود. هر چند این بازار عمق پیدا کرده بود اما آن هم از بین رفت و به نوعی از مردم سلب اعتماد شد. نقدینگی عظیمی در بازار سرمایه جمع شده بود اما با تصمیم های اشتباه، این نقدینگی از بازار خارج شد و عده بسیاری یا ضرر کردند یا دارایی خود را ازدست دادند.  

به گفته وی، چرا پولی که جذب بازار سرمایه شده بود به بخش تولید تزریق نشد تا در این بخش سرمایه گذاری شود و تولید رونق بگیرد و در بازار سهام جذابیت ایجاد شود؟ نه تنها اینگونه نشد بلکه قیمت ها به صورت تصاعدی در بازار سهام افزایش یافت و شاخص به دو میلیون واحد رسید و سپس بدون کنترل هوشمندانه از بین رفت

مدیر گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه سیاست های پولی و مالی اثرگذاری نداریم، تاکید کرد: دولت از طریق خرید و فروشی که در بازار صورت می گرفت می توانست مالیات به دست بیاورد و کسری بودجه را این طریق تامین کند اما این کار را نکردند چون هیچوقت گفتمان یکسانی نداریم.

این اقتصاددان با بیان اینکه در اقتصاد کلان قاعده در برابر مصلحت قرار دارد، افزود: ما باید در کشور قاعده گرایی داشته باشیم نه مصلحت گرایی؛ در این صورت است که سیاست های پولی و مالی اثرگذاری خود را می گذارند. وقتی براساس قواعد حرکت کنیم قطعا بیشترین کارایی سیاست ها را شاهد خواهیم بود.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =