• ۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
  • کد خبر: 123093
روسیه

صادرات از مناطق سیبری روسیه به قزاقستان علی رغم همه گیری افزایش یافته است.

به گزارش ایبِنا به نقل از تاس، نخست وزیر روسیه قبلا از کاهش همکاری های تجاری و اقتصادی بین روسیه و قزاقستان در همه گیری خبر داده و خواستار تقویت گردش تجاری شد.

به گفته نمایندگان وزارتخانه های مربوط مناطق، صادرات از مناطق همسایه روسیه، قزاقستان، منطقه آلتای، منطقه نووسیبیرسک و منطقه اومسک به این جمهوری در سال ۲۰۲۰ با وجود همه گیری کرونا افزایش یافته است. قزاقستان یکی از بزرگترین شرکای تجاری روسیه است، این کشور همسایه یکی از سه وارد کننده و صادر کننده برتر محصولات است. نخست وزیر روسیه، میخائیل میشوستین، پیش از این از کاهش همکاری های تجاری و اقتصادی بین روسیه و قزاقستان در همه گیری کرونا خبر داد و خواستار افزایش گردش تجاری شد.

نماینده وزارت توسعه اقتصادی منطقه نووسیبیرسک گفت: گردش تجاری با جمهوری قزاقستان در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۶۱۹.۶ میلیون دلار شد که در مقایسه با سال گذشته تقریبا ۶ درصد افزایش داشت. صادرات تا ۸ درصد (۴۰۹.۲ میلیون دلار) افزایش یافت، در حالی که واردات ۱ درصد (۲۱۰.۴ میلیون دلار) اضافه شده است، قزاقستان سومین شریک بزرگ منطقه از نظر گردش تجاری و واردات در سال ۲۰۲۰ و دومین از نظر صادرات است.

به گفته یک منبع دولتی صادرات از منطقه آلتای روسیه به قزاقستان در سال گذشته به ۳۴۶.۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۹، سه درصد افزایش داشت. در همین حال، گردش تجاری با ۲.۲ درصد افت به ۴۴۰.۱ میلیون دلار رسید. این امر به دلیل کاهش ۱۵.۷ درصدی واردات تا ۹۴ میلیون دلار بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =