• ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  • کد خبر: 123300
گزارش مرکز آمار از تجارت خارجی/ رشد واردات منفی شد

بیش از ۲۳ میلیون و ۱۰۷ هزارتن کالای اساسی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۲۹ میلیون و ۱۳ هزار و ۳۰۵ دلار از گمرکات در سال گذشته ترخیص شد

به کزارش ایبِنا، سخنگوی گمرک گفت: در سال ۹۹ بیش از ۲۳میلیون و ۱۰۷هزارتن کالای اساسی به  ارزش ۱۲ میلیارد و ۲۹ میلیون و ۱۳ هزار و ۳۰۵ دلار از گمرکات ترخیص شد که خوراک دام و طیور با بیش از ۱۳میلیون و ۴۳۸هزار تن ۵۸ درصد وزن کل کالاهای اساسی ترخیص شده از گمرکات را به خود اختصاص دادند.

سید روح اله لطیفی اظهار کرد: سه کالای  ذرت، جو و کنجاله سویا به عنوان نهاده های تولید مرغ و گوشت جمعا با وزن ۱۳ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۴۹۳ تن و به ارزش سه میلیارد و ۷۴۱میلیون و ۲۱۶هزار و ۲۹۱ دلار، ۵۸درصد وزن و ۳۱درصد ارزش کل واردات ۲۵ گروه کالاهای اساسی را در بر می گیرد.

وی افزود: ذرت با ۹میلیون و ۷۸۲هزار و ۸۰۶تن به ارزش دو میلیارد و ۴۹۸میلیون و ۹۵۷هزار و ۱۴۱دلار، در صدر کالاهای وارداتی کشور و کالاهای اساسی وارد شده قرار دارد. کنجاله سویا با یک میلیون و ۸۱۹هزار و ۶۳۷تن به ارزش ۷۹۳میلیون ۹۳۸هزار و ۸۲۱ دلار و جو با یک میلیون و ۸۳۶هزار و ۵۰ تن به ارزش ۴۵۷میلیون و ۳۲۰هزار و ۳۲۹دلار، نهاده های دامی وارد شده در سال ۹۹ بودند. 

سخنگوی گمرک در خصوص روغن و دانه های روغنی گفت:  در سال گذشته  دو میلیون و ۳۴۰ هزار و ۱۵۸تن دانه روغنی به ارزش یک میلیارد و ۲۴۹میلیون و ۷۳۹ هزار و ۷۶۴ دلار و  روغن خوراکی، نیمه جامد، مایع و خام نیز یک میلیون و ۱۸۴هزار ۷۸۹تن به ارزش یک میلیارد و ۶۷میلیون و ۶۰هزار و ۴۰۷دلار از گمرکات کشور ترخیص شد. 

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اشاره ای به آمار واردات داروهای شامل کالاهای اساسی داشت و توضیح داد: بیش از  ۱۴هزار و ۷۹۸تن دارو، تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی به ارزش یک میلیارد و ۶۴۶میلیون و ۶۳۹هزار و ۲۳۰ دلار و ۴۵۱تن داروهای دامی ضروری به ارزش ۶۴میلیون و ۱۵۹ هزار و ۶۸۹دلار در سال گذشته از گمرکات ترخیص شده است. 

لطیفی درباره واردات  کالاهای اساسی مرتبط با مواد غذایی گفت: در سال گذشته سه میلیون و ۱۹هزار و ۳۲۷تن گندم به ارزش ۸۴۱میلیون و ۲۲۹هزار و ۷۵۶دلار، ۹۳۶هزار و ۸۰۹تن برنج به ارزش ۸۶۸میلیون و ۵۳۳هزار و ۴۴۷دلار، یک میلیون و ۱۷هزار و ۷۰۹تن شکرخام  به ارزش ۳۷۰میلیون و ۶۶۱هزار و ۹۵۹دلار،۶۴هزار و ۸۲۲تن چای خشک به ارزش ۳۲۹میلیون و ۱۱۹هزار و ۴۱دلار،۳۰هزار و ۴۸۷تن گوشت قرمز سرد سنگین به ترزش ۱۳۳میلیون و ۲۷۳هزار و ۳۸۹دلار،۱۷۵هزار و ۲۶۰تن حبوبات  به ارزش ۱۴۴میلیون و ۴۰هزار و ۵۳۹دلار،چهار هزار و ۴۲۲تن گوشت قرمز گرم سبک به ارزش ۲۹میلیون و ۱۷۷هزار و ۴۱۸دلار و ۹هزار و ۸۰۱تن کره به ارزش ۵۱میلیون و ۴۶۲هزار ۹۵۵دلار، از گمرکات ترخیص و وارد کشور شد. 

وی با اشاره به واردات  کالاهای اساسی مرتبط با تولید اظهار کرد: ۵۳هزار و ۴۱۵تن ماشین الات تولید کننده کالای اساسی به ارزش ۵۱۰میلیون و ۸۰۰هزار و ۴۱۳دلار،۲۳۱هزار و ۶۴تن  خمیرکاغذ به ارزش ۱۸۱میلیون و ۹۶ هزار ۳۲۷دلار، ۲۰۷خزار و ۵۸۳تن  کاغذ چاپ و تحریر به ارزش ۱۹۰میلیون و ۱۰۰هزار و ۶۱۳دلار، ۲۵۲هزار و ۲۰۴تن کودهای شیمیایی به ارزش ۱۵۳میلیون و ۸۱هزار و ۵۷۸دلار،۹هزار و ۷۴تن سموم تکنیکال شیمیایی به ارزش ۸۶میلیون و ۲۷۰هزار و ۹۸۴دلارو ۶هزار و ۱۹تن انواع بذر به ارزش ۸۳میلیون و ۶۳۸هزار و ۳۴۸دلاراز کالاهای اساسی مرتبط با تولید بودند که در سال ۹۹از گمرکات کشور ترخیص شدند. 

سخنگوی گمرک در پایان افزود: در سال گذشته  ۷۶هزار و ۷۱۶ تن لاستیک سنگین به ارزش ۲۸۲میلیون و ۸۴۲هزار و ۴۷۰دلار از گمرکات کشور ترخیص و با هماهنگی وزارت راه در اختیار رانندگان قرار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =