پست بانک

مدیرعامل پست بانک ایران در آئین گرامی داشت روز باجه‌ها اظهار داشت: باجه‌های بانکی روستایی شکاف اجتماعی بین مناطق برخوردار و کم برخوردار را برطرف می‌کنند.

به گزارش ایبِنا به نقل از اداره کل روابط عمومی پست بانک ایران، دکتر بهزاد شیری مدیرعامل بانک با تبریک سوم شهریور ماه که به نام باجه های بانکی نام‌گذاری شده است، گفت: روز سوم شهریور که مزین به نام باجه های بانکی است تا از باجه های بانکی که در مناطق روستایی و دورافتاده و در این شرایط سخت کرونا در کنار تولیدکنندگان و خانواده‌های آنها در مناطق روستایی و دور افتاده هستند و با اقدامات ارزشمند خود شکاف اجتماعی بین مناطق برخوردار و کم برخوردار را برطرف می کنند، تقدیر کنیم.

دکتر شیری با اشاره به اینکه باجه‌های بانکی روستایی، در ابتدا بنگاه اقتصادی هستند؛  به عنوان بنگاهی که درآمد و هزینه دارند باید بتوانند خود را اداره کنند، تصریح کرد: نگاه ما به باجه های بانکی روستایی یک نگاه راهبردی بوده و هست و همیشه در برنامه ریزی حفظ سود و منفعت مالی آنها را در نظر داشته ایم.

وی با بیان اینکه در وهله دوم باجه‌های بانکی روستایی واسطه ای بین خدمت گیرندگان و سایر نهادهای اشاعه دهنده خدمت به مناطق محروم و کم‌برخوردار هستند، افزود: تکمیل این دو نگاه، باعث رشد و شکوفایی باجه های بانکی روستایی و ارائه خدمت مطلوب به ذینفعان در مناطق روستایی، کم برخوردار با نیت کاهش شکاف اجتماعی بین مناطق روستایی و مناطق شهری و برخوردار می‌شود.

مدیرعامل پست بانک ایران با یادآوری موضع دفاع از توسعه باجه های بانکی روستایی در مراجع مربوطه گفت: در این نهادها از مدیران تصمیم‌گیر پولی و بانکی کشور اجازه خواستیم که سازماندهی ویژه برای باجه های بانکی روستایی با الگوها و ضوابطی که مد نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است انجام دهیم و امروز بیش از ۲۰۰۰ باجه بانکی روستایی مجوز فعالیت بانک مرکزی را دریافت کرده اند و به عنوان یک واحد بانکی تمام ‌عیار می‌توانند خدمات بانکی را در منطقه خود به کارآفرینان روستایی ارائه دهند و دارای شناسنامه باشند.

شیری ساماندهی باجه های روستایی را یک دستاورد بی‌نظیر دانست و ادامه داد: به زودی با پیگیری‌های همکاران بانک، سایر باجه های بانکی روستایی هم بر اساس استانداردهایی که تعریف شده مجوز فعالیت خود را کسب می‌کنند.

وی افزود: به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بسترهایی که در این زمینه فراهم شده است، سه ضلع مثلثی متشکل از پست بانک ایران ، باجه های بانکی روستایی و نهادهای فعال در حوزه روستا ، استارتاپ ها ، فین تک ها و غیره تشکیل شده است که کار خدمت رسانی مطلوب پولی و بانکی در مناطق روستایی و کم برخوردار را انجام می دهند.این مدل الگوی مناسب همکاری مطلوب همکاری دولت – بخش خصوصی در جهت توسعه خدمات و حمایت از تولید محسوب می شود.

مدیرعامل پست بانک ایران با تاکید بر اینکه در بحث کمیت حدود ۵۰ درصد از جمعیت روستایی کشور به شمولیت مالی رسیده‌اند و از خدمات به روز بانکی بهره‌مند هستند، گفت: شمولیت مالی هر روز با اقدامات جدیدی که در مجموعه اتفاق می‌افتد توسعه پیدا می کند و با این اقدامات فاصله اجتماعی در مناطق کم برخوردار برای دسترسی به خدمات بانکی به حداقل ممکن برسد.

وی افزود: توسعه خدمات کیفی در شبکه بانکی بخش دوم است و در این حوزه تا ابتدای سال ۱۳۹۸ نزدیک ۲۱ خدمت بانکی در باجه های بانکی روستایی راه اندازی شده بود و به استثنای چهار خدمت جدیدی که امروز رونمایی شد طی دو سال و نیم گذشته بیش از ۲۳ خدمت مالی و بانکی جدید به باجه های بانکی روستایی دسترسی داده شده است و این نگاهی راهبردی به باجه‌های بانکی روستایی است و هیچ تفاوتی بین شعب و این باجه ها وجود ندارد و تعهد و ضمانت بانک برای مشتریان هر دو واحد یکی است.

شیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تایید اساسنامه جدید پست بانک ایران در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و طرح آن در شورای پول و اعتبار، گفت: در اساسنامه جدید، باجه های بانکی روستایی جایگاه ویژه ای دارند و به صورت قانونی تعریف شده اند، چارچوب آنها مشخص شده و مقام پولی آن را تایید می کند که باز هم یک صحه بر عملیات بانکی روستایی و اطمینان خاطر بیشتر در این واحدها است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در توسعه خدمات و حمایت مالی از همکاران خود در شعب و باجه های بانکی روستایی تفاوتی نگذاشته ایم، افزود: موضوع واکسیناسیون همکاران باجه های بانکی روستایی به سرعت در حال پیگیری است و مجوزهای لازم برای اعطای تسهیلات مسکن به همکاران باجه‌های بانکی روستایی اخذ شده است و به زودی این همکاران تسهیلات ۲۰ ساله ساخت و فروش اقساطی مسکن را دریافت می کنند و امیدوارم که بتوانیم با همکاری شما، در ایفای نقش دولت برای کاهش شکاف اجتماعی روستا و شهر موثر باشیم و خدمات به روز برای باجه های روستایی طراحی کنیم.

 بر اساس این گزارش، در این مراسم پنج باجه بانکی در روستاهای ناصرآباد میرپنجی استان قزوین، چهاربرج در استان خراسان رضوی، هفت چشمه در استان ایلام، پشته جزایری در استان لرستان و شیرکلا در استان مازندران به بهره‌برداری رسید و پروانه فعالیت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به سه باجه روستایی لیوان شرقی در استان گلستان، سید حسین موسوی در استان خوزستان و باجه روستایی دوزه در استان فارس به آنان اعطا شد.

همچنین در این مراسم از ۴۹ نفر از مسئولین باجه‌های بانکی برتر روستایی بر اساس عملکرد یک سال اخیر ، ۲۲ نفر از  برندگان طرح روایت باجه‌ی من در رسته طلایی، نقره‌ای و برنزی و ۱۵ نفر از برندگان طرح ایده برتر در زمینه باجه های بانکی روستایی تقدیر به عمل آمد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =