• ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
  • کد خبر: 126902
روبل روسیه

بر اساس داده‌های سیستم انتقال بین بانکی سوئیفت، روبل روسیه به یکی از رایج‌ترین ارزهای جهانی در بین ۲۰ ارز تبدیل شده است.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، روبل با سهم ۰.۱۸ درصدی در مبادلات بین المللی، در رتبه بیستم قرار دارد. این اولین بار نیست که روبل در رتبه ۲۰ قرار می گیرد. پول ملی روسیه در رده بندی در دسامبر ۲۰۱۶، هم در رتبه بیستم با سهم ۰.۲۶ درصدی در مبالات  قرار گرفت.

محبوب ترین واحد پولی جهانی دلار آمریکا با ۳۹.۳۸ درصد سهم است و پس از آن یورو با سهم ۳۸.۴۳ درصد جای دارد. در جایگاه سوم، پوند انگلیس با سهم خیل کمتر از آن دو معادل ۵.۹۹ درصد قرار دارد. پنج ارز برتر همچنین شامل ین ژاپن (۲.۷۴ درصد) و یوان چین (۲.۱۹ درصد) بودند.

روسیه به طور جدی پول ملی خود را برای مبادلات بین المللی با شرکای تجاری خود تبلیغ می کند و از معاملات با دلار آمریکا دور می شود. سهم روبل در تجارت دوجانبه روسیه با چین از ۱ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۵.۷ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است. با توجه به استراتژی توسعه بازار مالی ۱۰ ساله که روسیه به تازگی منتشر کرده، مسکو تلاش های خود را برای افزایش سهم پول ملی خود در مبادلات با شرکای بین المللی افزایش می دهد.

به گفته یک کارشناس سرمایه گذاری از آنجایی که بسیاری از کشورهای جهان اخیراً دلار آمریکا را کنار گذاشته اند، درصد کاهش آن در حجم کل پرداخت های بین المللی باعث ورود سایر ارزها شده است. بنابراین، با در نظر گرفتن سهم نسبتاً کوچک روبل در مبادلات بین المللی، حتی تغییر جزئی در شاخص های ارزهای برجسته می تواند به طور قابل توجهی بر جایگاه روبل در رتبه بندی تأثیر بگذارد.

وی گفت: بعید است که در پیش بینی آینده، مشارکت دلار و یورو در معاملات جهانی به میزان قابل توجهی کاهش یابد زیرا اقتصاد ایالات متحده و اتحادیه اروپا اینقدر بزرگ و متنوع است که می تواند وضعیت جهانی ارزهای خود را حفظ کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =