سعید محمد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد گفت: تخصیص بانک اختصاصی ریالی برای مناطق آزاد با رویکرد توسعه زنجیره مالی و روان کردن گردش تسهیلات میان مناطق آزاد در حال پیگیری است.

به گزارش ایبِنا، سعید محمد در آئین گشایش هشتمین نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۲۱، هدف از برگزاری این رویداد مهم را آشنایی با آخرین دستاوردهای بخش‌های مختلف دانست و گفت: برنامه و نقشه راه ما رسیدن به نسل هفتم مناطق آزاد دیجیتال است.

وی با بیان این که امروز در نسل اول و دوم «تجارت محور و تولید محور» هستیم، گفت: حتی در تجارت و تولید هم به شاخص های مورد نظر نرسیده ایم.

به گفته مشاور رییس جمهور، برنامه ها با محوریت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تدوین شده و راهبردهای ما منطبق بر آمایش و اولویت بخشی به سرمایه گذاری در مناطق آزاد است.

محمد با اشاره به این که باید به نسل سوم ارتقاء یابیم، افزود: نسل سوم خدمات محور است و خدمات «پولی، بانکی و بازار سرمایه» باید به صورت کامل به فعالان اقتصادی ارایه شود.

وی، در رابطه با راه اندازی بانک آفشور در کیش، خاطرنشان کرد: با دریافت مجوز مربوطه و پیشرفت‌های قابل توجه و طی مذاکره‌ای با شورای امنیت و بخش اقتصادی دولت، نظر های مثبت در این خصوص کسب شده است.

 دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، از دیگر شاخص‌های نسل سوم را بورس بین الملل عنوان کرد و افزود: این موضوع یک نیاز بسیار حیاتی برای کشور است که مقدمات لازم آماده شده و باید بورس بین‌الملل در جزیره کیش راه‌اندازی شود.

محمد، بر ضرورت ساماندهی ارز دیجیتال که جزو نسل سوم محسوب می شود تاکید کرد و اظهار داشت: هر چه سریع تر باید این موضوع در کیش به صورت پایلوت عملیاتی شود.

وی تصریح کرد: رمز ارز ملی به صورت جداگانه توسط نهادهای زیربط پیگیری می‌شود و پایلوت آن را در کیش اجرایی می‌کنیم.

مشاور رییس جمهور، در رابطه با تاسیس شرکت تامین سرمایه در مناطق  آزاد که مجوز های لازم اخذ شده است، گفت: تخصیص بانک اختصاصی ریالی برای مناطق آزاد با رویکرد توسعه زنجیره مالی و روان کردن گردش تسهیلات میان مناطق آزاد در حال پیگیری است.

محمد اظهار داشت: برنامه های عملیاتی هم برای ارتقا نسل چهارم همزمان به صورت موازی در دست پیگیری است.

وی افزود: نسل چهارم به عنوان نسل دانش محور نامیده می شود و تخصیص صندوق جامع پژوهش و فناوری مناطق آزاد، توسعه مراکز نوآوری، استقرار  شتاب دهنده ها، ارتقاء سطح فناوری  واحدهای مستقر و تخصیص بسته های تشویقی در دستور کار قرار گرفته است.

 دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: با داشتن نسل سوم و چهارم  شرایط را برای نسل پنجم که نسل جامع نامیده می شود محقق خواهیم کرد و فعالیت های خوبی را در جهت نسل ششم که فرا مرزی است انجام خواهیم داد.

محمد افزود: ایجاد مناطق آزاد مشترک با سایر کشورها که امروز با توجه به وجود دیپلماسی اقتصادی مناسبی که در حال شکل گرفتن با تعداد ۱۵ کشور همسایه است؛ تقاضاهایی از برخی کشورها برای ایجاد مناطق آزاد مشترک داریم که این مهم در دست بررسی است.

وی، فعالیت های بورس، بانک و بیمه را عرصه ای عنوان کرد که میدان جنگ اقتصادی با دشمن است، بیان داشت:  فعالان این حوزه ها با در نظر  گرفتن منافع ملی با یک یک انسجام مثال زدنی در مقابل توطئه های اسکتبار نقش آفرینی می کنند و تلاش بر این هست تاب آوری کشور را افزایش دهیم و وضعیت معیشتی بهتری را برای مردم فراهم کنیم.

مشاور رییس جمهور گفت: در بخش های خصوصی و دولتی همه فعالان در عرصه اقتصادی باید تلاش کنند تا شاخص های اقتصادی کشور را به سمت منفعت ملی هدایت کنیم.

محمد با بیان این که مناطق آزاد دارای راهبردهای مشخص و برنامه های زمان بندی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است، افزود: به زودی این طرح را برای هر منطقه اعلام رسمی خواهیم کرد تا به فعالان اقتصادی کمک کند.

وی با شاره به این که در سایت دبیرخانه فرصت های سرمایه گذاری بارگذاری شده و بیش از ۱۵۰ فرصت سرمایه گذاری با همین طرح امایش سرمایه گذاری عنوان شده، اظهار داشت: تمام این طرح ها دارای جزئیات سرمایه گذاری مشخص برای راهنمایی نخست سرمایه گذاران برای انتخاب فرصت های سرمایه گذاری است.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، در مناطق ویژه اقتصادی بیش از ۸۷۰ شعب نهادهای مالی، از قبیل بانک، صرافی، بیمه، تالار بورس و تامین سرمایه داریم  و یک خانواده بزرگ در این حوزه محسوب می شویم.

محمد گفت: چین در قالب پیمان شانگ های پیشنهاد تاسیس مناطق آزاد مشترک را داده که این مهم در دست بررسی است.

وی خاطر نشان کرد: تکمیل فرایندهای الکترونیکی، هوشمند سازی، ارز دیجیتال، قراردادهای هوشمند، اوراق بهادار،ثبت اسناد با رویکرد اصلی در دبیرخانه مناطق آزاد در حال پیگیری است

مشاور رییس جمهور افزود: با بهره گیری از ظرفیت رمز ارزها و ایجاد پلتفرم های صرافی دیجیتال که از مهمترین ظرفیت های رمز های دیجیتال و فناوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است حمایت می کنیم و این موضوع در مجموعه اقتصادی کشور با جدیت در حال پیگیری است.

سعید محمد با بیان این که باید در مناطق آزاد الگو سازی کنیم، تصرح کرد: این الگو سازی به سرزمین اصلی تعمیم خواهیم داد.

وی با بیان این که طی دوره های یازدهم و دوازدهم نخستین جلسه شورایعالی مناطق آزاد در حضور ۱۴ نفر از اعضای کابینه تشکیل شد، گفت: ابراهیم رئیسی با تسلط بر مبنای قانونی، در این جلسه از اجرای ماده ۶۵ قانون احکام دائم توسعه محکم دفاع کردند و تاکید داشتند که تمام مسائل مناطق آزاد باید توسط رئیس منطقه انجام شود و اگر کسی که مغایر این اصل رفتار کند مصادیق را به شورایعالی اطلاع رسانی کنندتا شخصا پیگیری کنم و با دستگاه های اجرایی متخلف برخورد خواهد شد.

گفتنی است؛ نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۲۱ با بیش از ۲۰۰ شرکت، موسسه و نهاد در بخش های دولتی و خصوصی فعال در بازار سرمایه حضور دارند و در بخش محتوایی ۲۵ نشست تخصصی و همایش جانبی برگزار می شود که در حاشیه این نشست ها ۱۵۰ نفر از اساتید، کارشناسان و مسئولان اقتصادی کشور به سخنرانی و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های خصوصی خواهند پرداخت.

بازدیدکنندگان می توانند هر روز از ساعات ۱۷ الی ۲۲ برای بازدید از این نمایشگاه به نمایشگاه‌های دائمی جنب فرودگاه جزیره کیش مراجعه نمایند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =