کارت

هر چند تجمیع بیش از ۳۰ میلیون کارت اعتباری چند سالی است که مطرح شده اما تاکنون اقدام عملی برای اجرای این طرح انجام نشده است.

به گزارش ایبِنا، بحث تجمیع کارت های اعتباری و خدماتی موضوعی که چند سالی است که از طرح  آن می گذرد اما تاکنون اقدام جدی برای سر و سامان دادن به این چند میلیون کارت سرگردان در کشور انجام نشده است.

براساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در حال حاضر بیش از ۳۰ میلیون کارت بانکی برداشت، اعتباری، هدیه و ... در کشور وجود دارد به شکلی که با همه گیر شدن استفاده از کارت های بانکی در کشور از یک سو و پرداخت های الکترونیکی از سویی دیگر ،اکثر شهروندان بیش از یک کارت اعتباری از بانک های مختلف با شکل و شمایل مختلف در اختیار دارند.

این در حالی است که اگر همه این کارت ها در قالب یک کارت جامع تجمیع شود به طور حتم نه تنها از هدر رفت های مالی جلوگیری خواهد  شد بلکه می تواند در افزایش امنیت و کارایی این کارت ها موثر باشد.

جای خالی یک متولی واحد

هر چند برای طراحی یک کارت شهروندی که بتوان از آن در تمامی مراکز و در قبال هر نوع خدماتی استفاده کرد، باید متولی مشخصی وجود داشته باشد اما در حال حاضر هریک از کارت هایی که در اختیار شهروندان قرار دارد، متعلق به یک سازمان یا شرکت خاص است.

با توجه به اینکه اجرای چنین طرحی نیازمند بستر سازی مناسب و به روز است  حال سوال این است که آیا ایران در حال حاضر توان اجرای چنین طرحی را دارد یا خیر؟

با وجودی که تاکنون طرح هایی مشابه از جمله کارت شهروندی (در برخی بانک ها و مناطق خاص) یا کیف پول الکترونیکی از سوی برخی بانک ها و شرکت ها طراحی و اجرایی شده اما این طرح ها تا کنون نتوانسته رضایت کامل شهروندان را جلب کند.

به گفته کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیک، مشکل اصلی برای اجرای این طرح، عدم هماهنگی نهادهای مربوطه است؛ پس لازم است تا برای حل این مشکلات نهادها و سازمان‌های مربوطه به صورتی هماهنگ به اجرای فعالیت‌های خود در ارتباط با آن بپردازند.

هزینه گزاف تجمیع کارت های بانکی

محسن قادری  مدیر عامل شرکت شاپرک در گفتگو با خبرنگار ایبنا  در پاسخ به پرسشی در خصوص اجرای طرح تجمیع کارت های بانکی ، گفت: تجمیع همه کارت های بانکی در یک کارت عملیاتی است اما هزینه این اقدام حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: عدم هوشمند بودن کارت های بانکی و تفاوت کارت ها و ساز وکار هریک از بانک ها خود باعث سنگ اندازی در این طرح می شود.

مدیرعامل شرکت شاپرک در ادامه اظهار داشت: به نظر من این طرح بسیار هزینه بر خواهد بود و از نظر اجرایی با هزینه ای معقول امکان پذیر نیست و از طرفی سیستم بانکی نمی تواند به یک باره هماهنگ و تجمیع شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =