سهامداران بانکی

سازمان بورس در حالی با تایید وزارت اقتصاد دستورالعمل اصلاحی شیوه توقف و بازگشایی نمادهارا مصوب کرد که با این اصلاحیه حداکثر زمان پیش بینی شده برای توقف نمادها ۲۰ روز تعیین شد.

به گزارش ایبِناِ، یکی از حرکت های اقتصادی مثبت دولت دوازدهم با اولویت وزارت اقتصاد، توجه به توقف های طولانی نمادها در بورس بود که موجب تحمیل آسیب های زیادی به سهامداران می شد و وضعیت نابه‌سامان صورت‌های مالی و بسته بودن طولانی مدت نمادها باعث شد سهامداران دچار ضرر و زیان شوند و شاید تمایل به سمت سپرده گذاری در بانک ها به دلیل یاس از سرمایه گذاری در بازار سهام بوده است که خوشبختانه این مهم مورد توجه دولت دوازدهم ازهمان ابتدا قرار گرفت و روند اصلاح قوانین بورسی تسریع شد.

 سازمان بورس در١٢ مهر ماه سال جاری با تصویب دستورالعمل اصلاحی شیوه توقف و بازگشایی نمادها درهیات مدیره خود و با تایید وزیر اقتصاد، دستورالعملی را ابلاغ کرد که بر اساس آن وزیر اقتصاد در همین رابطه گفته بود : با اصلاح این دستورالعمل قدیمی، از این پس نماد ها در ۶۰ الی ۹۰ دقیقه بازگشایی می شوند و در شرایط عادی نمادی بیش از ۹۰ دقیقه متوقف نمی شود و بر اساس اصلاح برخی مفاد ۶ دستور العمل مرتبط با شیوه توقف و بازگشایی نماد های حاضر در بازار سرمایه، حداکثر زمان پیش بینی شده برای توقف نماد ها ۲۰ روز است.

مسعود کرباسیان همچنین اظهار داشته که بعد از ۲۰ روز توقف نماد، ناشران می توانند تنها ۱۰ روز دیگر درخواست مهلت کنند و پس از گذشت ۳۰ روز مگر در موارد استثنایی و مشکل قضایی توقف نماد امکان پذیر نخواهد بود.

این دستور العمل جدید و ابلاغ آن که با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان بورس صورت گرفته است و تا یکماه و نیم دیگر قرار است اجرایی شود قطعا به سرمایه گذاری مردم دربازار سرمایه که با کاهش نرخ سود بانکی دیگر تمایل زیادی برای سپرده گذاری در بانک ها ندارند، منجر خواهد شد.

اما آنچه دراین گزارش از اهمیت ویژه ای برخوردار است وضعیت نماد بانک ها است که پس از اجرایی شدن دستورالعمل فوق الذکر به چه شکل خواهد بود.

توقف نماد بانکی به دلیل الزام بانک مرکزی به بانک ها برای ارائه صورت حساب های مالی با استانداردهای جدید بود که نماد بانک ها به دلیل تاخیر یا عدم ارائه این صورت های مالی بسته شد و این توقف طولانی مدت باعث گلایه سهامداران شده است و کارشناسان، ادامه بسته بودن نمادهای بانکی را دلیلی برای توقف جریان نقدینگی می دانند و معتقدند بازگشایی هرچه سریع تر آنها رونق را به بازار سرمایه خواهد آورد.

همچنین متخصصان حوزه بانکی می گویند بازگشایی نمادهای بانکی زمانی سیگنال های مناسبی را به بازار سرمایه خواهد داد که بانک‌ها صورت های مالی خود را مطابق با استانداردهای جدید مورد نظر بانک مرکزی اصلاح کنند چرا که در غیر این صورت با مشکلاتی نظیراعتراض خریداران مواجه می شوند.

 رییس سازمان بورس در همین خصوص گفته است که با توافق وزارت اقتصاد، سازمان بورس و سازمان حسابرسی صورت های مالی بانک ها قرار است به زودی ارائه شود و سازمان بورس بلافاصله پس از ارائه صورت های مالی نماد بانک ها را بازگشایی می کند.

شاپورمحمدی همچنین با بیان این که با ابلاغ این دستورالعمل نمادها دیگر به دلیل عدم ارائه اطلاعات مالی بسته نمی ماند، گفته است اما سازمان بورس عدم ارائه اطلاعات از سوی مدیران شرکت ها را دنبال خواهد کرد.

با عملیاتی شدن این دستورالعمل که منجر به بازگشایی نماد بانک‌ها می شود امید می رود بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار با نظارت و حساسیت، اجازه دهند بانک ها نقش بهتری را در بازار سرمایه در اقتصاد کشور ایفا کنند.

گفتنی است که در حال حاضرتعداد زیادی از نمادهای بانکی در بورس و فرابورس ایران متوقف است که می توان به نمادهای بسته بانک های تجارت، ایران زمین، دی، پارسیان و گردشگری اشاره کرد.

همچنین نماد بانک صادرات در بورس هم از جمله این نمادهای بسته است که آنچه در این میان قابل هشدار واهمیت است این است که این توقف‌ طولانی سبب می شود علاوه بر بلوکه شدن دارایی سهامداران، به دلیل وضعیت نابه‌سامان صورت‌های مالی پس از مدت زمان طولانی، قیمت سهم شان ریزش کند و سهامداران این بانک‌ها مورد ضرر و زیان واقع شوند.

نماد بانک صادرات ایران که از ۲۹ تیرماه سال ۱۳۹۵ بابت مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت‌های مالی متوقف شده بود، همچنان بر روی تابلوی اصلی بورس نیامده و سهامداران خرد آن ها همچنان نگران آینده سرمایه‌گذاری خود هستند.

بانک صادرات ایران که تقریبا پس از ٣٠ سال در راستای اجرای اصل ٤٤ قانون اساسی، در ١٩ خردادماه سال ١٣٨٨ به جرگه بانک‌های خصوصی پیوست و با کد «وبصادر» در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد به عنوان بزرگترین بانک خصوصی و بورسی کشور می‌کوشد ضمن همسویی با بانکداری بین‌المللی از طریق رعایت اصول مشتری مداری و ارایه خدمات مطلوب و نوین بانکی، خدمات خود را حفظ وارتقا بخشد ومسلم است بازگشایی نماد بانک صادرات  سبب می شود اعتماد سهامداران وخریداران به بازار سرمایه بیشترشود.

به نظر می رسد با ابلاغ دستورالعمل جدید سازمان بورس و حمایت وزارت اقتصاد، چشم انداز آینده برای بانک های با نماد بسته روشن باشد و از آنجایی که دولت دوازدهم به گفته وزیر اقتصاد توسعه شفافیت و ایجاد شرایط مناسب برای نظارت هر چه بیشتر مردمی بر بخش های مختلف اقتصاد را دنبال می کند و این سیاست با جدیت در وزارت اقتصاد دنبال و نهادینه خواهد شد، به نظر می رسد در روزهای آینده با همکاری بانک ها درارائه صورت های مالی و سازمان بورس در بازگشایی نمادها سهامداران شاهد بازار پر رونق سرمایه خواهند بود واین بازگشایی بالطبع به جذب سپرده گذاران قبلی بانک ها و تبدیل آن ها به سهامداران فعلی منجر خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =