بورس انرژی

رشد ۸۰ درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی در هفته دوم دی ماه باعث شد تا رونق تازه ای در این بورس شکل گیرد.

به گزارش ایبِنا، در هفته دوم دی ماه حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی افزایش یافت تا جایی که ارزش معاملات به نسبت هفته ماقبل از آن نزدیک به ۸۰ درصد رشد را به ثبت رساند.

بر اساس این گزارش، در همین بازه زمانی حجم معاملات نیز ۷۶ درصد افزایش یافت که برتری رشد ارزش معاملات به نسبت حجم معاملات را نشان می دهد.

همچنین در هفته گذشته حجم معاملات فرآورده های نفتی، گازی و پتروشیمی نزدیک به ۶۱ هزار تن بود و ارزش معاملات نیز رقمی نزدیک به ۱۲۰ میلیارد تومان به ثبت رسید.

در عین حال، هفته های گذشته باز هم سوخت کوره سبک در رینگ داخلی جذاب ترین عرضه بود و رشد قیمتی نزدیک به ۲۰ درصد را ثبت کرد.

آمار معاملات فیزیکی برق

گفتنی است از نکات مهم هفته منتهی به ۱۴ دی ماه می توان به تقویت و جذابیت معاملات فیزیکی برق در بورس انرژی اشاره کرد که نشان می دهد معاملات مستقیم برق بین خریدار نهایی و نیروگاه با رونق بیشتری رو به رو شده و خریداران ترجیح داده اند تا این شیوه معاملاتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

همچنین در این هفته ۱۲۲ هزار و ۷۰۰ کیلووات برق به ارزش ۸۹۶ میلیون تومان در بورس انرژی مورد معامله قرار گرفت که در مقایسه با معاملات در هفته ها و ماه های قبل نشان می دهد که یک بستر جدید برای رشد ارزش معاملات در بورس انرژی ایجاد شده است.

از سویی دیگر، قیمت های مورد معامله در این شیوه نیز ارقامی نزدیک به ۴۳ تومان برای هر کیلووات ساعت بود که به نسبت شبکه سراسری از جذابیت محسوسی در این بازار حکایت دارد.

جذابیت های تازه خرید

همین جذابیت خرید موجب شد تا تقاضای بیشتری به این بازار وارد شود که خود محرک مهمی برای تقویت حجم معاملات در بورس انرژی و هم به منظور کاهش هزینه تولید در کارخانجات مختلف محسوب می شود.

از این نکته به سادگی نمی توان عبور کرد زیرا در بسیاری از واحدهای صنعتی همچون صنایع مختلف فولادی، تصفیه و تغلیظ فلزات، صنایع پتروشیمی و حتی صنایع نساجی و فرآوری مواد غذایی، بهای برق به عنوان یک رکن مهم در قیمتی تمام شده به شمار می رود که توجه به این ساز و کار معاملاتی در نهایت توان تولیدی واحدها را تقویت کرده و با کاهش قیمت تمام شده، توانمندی بازاریابی این قبیل شرکت ها را تقویت می کند.

این موارد در حالی است که حتی قیمت برق در معاملات بورس انرژی نیز در چارچوب عرضه و تقاضا تعیین می شود که خود جذابیتی مهم برای واحدهای تولیدی و مصرفی برق بوده و می تواند در بازه های زمانی مختلف این نرخ تغییر کند.

افزایش تعداد کالاهای پذیرش شده

افزون بر این، افزایش تعداد کالاهای پذیرش شده در بورس انرژی را می توان یکی از نکات مهمی به شمار آورد که در هفته گذشته صورت گرفت و با فرض افزایش کالاهای پذیرش شده در این بازار می توان گفت که بسترهای معاملاتی در بازار فیزیکی بورس انرژی از رشدی مطلوب و مهمی برخوردار شده است.

گفتنی است در این خصوص حسین حسنقلی پور رئیس اداره پذیرش و بازاریابی بورس انرژی عنوان کرد: از لحاظ آماری عملکرد پذیرش محصولات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۱۸۵ درصدی را تجربه کرده و به معنی آن است که ۳۷ کالای جدید به جرگه عرضه های بورس انرژی اضافه شده است.

به صورت دقیق تر با احتساب تعداد پذیرش‌های صورت گرفته تا امروز، تعداد ۱۵۵ کالا در بازار هیدروکربوری به همراه ۴۶ نیروگاه در بازار برق بورس انرژی ایران پذیرش‌شده است.

 وی در ادامه عنوان کرد: ارزش تعهدی این عرضه ها نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان است یعنی در صورتی که عرضه کنندگان به تعهد خود پایبند باشند و برای عرضه ها نیز مشتری وجود داشته باشد این رقم معاملاتی محقق خواهد شد و به معنی جهشی بزرگ در حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی است.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =