بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای، پیغام ثبات در مناسبات سیاسی کشور را دارد و بر این اساس به نظر می‌رسد بازار سرمایه به روند متعادل خود ادامه دهد.

ابراهیم خلیلی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، در خصوص تاثیر تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای توسط ایالات متحده گفت: به نظر می‌رسد بازار سرمایه نه تنها به این موضوع واکنش منفی از خود نشان ندهد، بلکه این موضوع می‌تواند پیغام مثبتی را برای اقتصاد و بازار سهام کشور به همراه داشته باشد که این پیغام ثبات در مناسبات سیاسی کشور است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که ریسک‌های سیاسی همواره یکی از موضوعات مورد توجه برای فعالان اقتصادی و معامله‌گران در بورس است، افزود: بدون شک امنیت یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در تصمیم سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در اقتصاد کشور است؛ بنابراین زمانی که صحبت از ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای به میان می‌آید این موضوع بدین معنی است که در خصوص موضوعات مربوط به اجرای برجام و مذاکرات هسته‌ای کماکان تهدیدی مواجه سرمایه‌ها در اقتصاد نیست.

ادامه آرامش فعلی

وی ادامه داد: بر این اساس باید از فرصت تعلیق تحریم‌ها استفاده و در سایه ادامه آرامش بوجود آمده در خصوص مسائل هسته‌ای، حداکثر استفاده را از ورود سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد و بازار سهام را کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که زمانی که اقتصاد یک کشور بزرگتر شده و سرمایه‌گذاران خارجی در آن حضور بیشتری دارند، مخالفت‌ها برای تحریم و ایجاد مانع برای آن اقتصاد در ابعاد خارجی نیز بیشتر خواهد شد، اذعان داشت: بر این اساس در صورتی که مراودات بیشتری با اقتصادهای پیشرو داشته باشیم، علاوه بر این که اعمال تحریم و محدودیت ها بر اقتصاد کشورمان سخت‌تر می‌شود، می‌توانیم همگام با سایر اقتصادهای دنیا رشد و توسعه پیدا کنیم.

وی گفت: در این راستا توسعه اقتصاد کشور تاثیرات مثبت خود را بر بازار سرمایه و صنایع مختلف نیز خواهد داشت.

چشم انداز بازار سهام

خلیلی همچنین در خصوص وضعیت بازار سرمایه تا انتهای سال گفت: با توجه به این که ابهامات و تهدیدات مربوط به موضوعات هسته‌ای و ادامه برجام از بالای سر تالار شیشه‌ای گذر کرده است، بنابراین مولفه‌هایی دیگر می‌توانند سمت و سوی معاملات بازار سهام را در مدت باقی مانده از سال تعیین کنند.

وی در خصوص این مولفه‌ها گفت: به دلیل این که رشد جهانی قیمت نفت و کالاها در ماه های گذشته یکی از عوامل رشد قیمت برخی سهام شرکت ها و همچنین رکوردشکنی های شاخص بورس مطرح بوده، پیش بینی می شود با توجه به وضعیت مناسب این دو مولفه‌ تا پایان امسال از این جهت بازار سرمایه روزهای خوبی را سپری کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر نرخ ارز هم در چند ماه گذشته که با افزایش همراه بوده است موجب شده تا شاخص بورس و قیمت ها از تاثیرپذیری مثبتی از این موضوع برخودار باشد.

بنابراین از این جهت نیز پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار تا پایان سال در همین محدوده باقی بماند که از این جنبه نیز می‌تواند روند معاملات بازار سرمایه را مناسب ارزیابی کرد.

تهدیدهای پیشرو

وی ادامه داد: البته یکی از مهمترین تهدیدهای پیشروی معامله‌گران تا پایان سال موضوع پرداخت حقوق و عیدی توسط شرکت های بزرگ از جمله صندوق‌های بازنشستگی در بورس است که موجب می شود در هفته‌های پایانی سال شاهد افزایش فشار عرضه بر تقاضا باشیم که البته این موضوع نیز موقتی و کوتاه مدت خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه به معامله‌گران توصیه کرد: به دور از هر گونه هیجان و تنها با توجه به مسایل بنیادی شرکت ها و هچنین در نظر گرفتن شرایط صنایع مختلف در داخل و جهان اقدام به سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار سهام کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =