محمد لاهوتی

رییس کنفدراسیون صادرات می گوید تجار و بازرگانان ترکیه ترجیح می‌دهند به جای لیر این کشور، با دلار تجارت کنند، زیرا نوسان آن کمتر است.

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره اجرای پیمان پولی با ترکیه و استفاده از ارزهای ملی در تجارت با این کشور گفت: تجار و بازرگانان ترکیه معمولا علاقمند به تجارت با دلار هستند و کمتر علاقه‌ای به استفاده از لیر به عنوان پول ملی خود دارند.

وی دلیل این امر را نوسانات کمتر دلار نسبت به لیر عنوان کرد و افزود: نوسان لیر باعث شده تا شرایط برای استفاده از ابزار پیمان پولی در تجارت با ترکیه کمتر شود. عضو اتاق بازرگانی در عین حال خاطرنشان کرد که تجار و صادرکنندگان ایرانی نیز ترجیح می‌دهند لیر دریافت نکنند زیرا نگران کاهش ارزش این واحد پولی هستند.

لاهوتی ادامه داد: در بحث ترکیه و کشورهایی که واحد پولی آنها ثابت نیست و نوسان دارد، صادرکنندگان علاقه مند به استفاده از پیمان های پولی نیستند و شاید نتیجه ای که سیاست گذار ممکن است برای خود پیش بینی کرده باشد، از این موضوع حاصل نشود.

رییس کنفدراسیون صادرات در عین حال از ابزار پیمان های پولی به عنوان یک انتخاب و خدمت مناسب برای تسهیل تجارت استقبال کرد و افزود: اینکه امکان معامله و تجارت با ارزهای ملی بین کشورهای مختلف با ایران به عنوان یک انتخاب و خدمت وجود داشته باشد، حتما به تسهیل تجارت و صادرات کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =