• ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳
  • کد خبر: 84167
بانک ژاپن

بانک مرکزی ژاپن از اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد تقریبا ۱۸ تریلیون ین سهام خریداری کرده که از میزان سرمایه گذاری خارجی ها در بورس ژاپن نیز پیش افتاده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از نیکی ژاپن، بانک مرکزی ژاپن از اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد به عنوان بزرگ ترین خریدار سهام در بورس ژاپن شناخته می شود و خرید سهام توسط بانک ژاپن از مشارکت سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام در بورس این کشور سبقت گرفته است.  

همچنین حجم خرید سهام توسط بانک مرکزی ژاپن حاکی از آن دارد که بازار این کشور به شدت وابسته به بانک مرکزی ژاپن است. بر اساس اعلام اپراتور بورس توکیو، سرمایه گذاران خارجی بین نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی تا اواخر مارس ۲۰۱۸ میلادی در حدود ۱۲ تریلیون ین معادل ۱۱۱ میلیارد دلار سهام از بورس های ژاپنی خریداری کرده اند و این آمار نشان می دهد که سرمایه گذاران خارجی بیشتر از آنکه سهام بفروشند، سهام خریداری کرده اند.

بر همین اساس اطلاعات بانک مرکزی ژاپن نشان می دهد که این نهاد پولی در حدود ۱۸ تریلیون ین در این بازه زمانی در بورس ژاپن سرمایه گذاری کرده است. همچنین طی سال های اخیر بورس ژاپن به دلیل برخی از سیاست های اقتصادی با نوساناتی روبرو شده؛ اما در حال حاضر شرایط خوبی را دنبال می کند.

فروش سهام توسط سرمایه گذاران خارجی در سال گذشته مالی ژاپن به ۶۲۵.۵ میلیارد ین رسید. البته به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، ترس از روند نزولی اقتصاد جهانی و بلاتکلیفی در مورد سرعت افزایش نرخ بهره در آمریکا روند نزولی را در بازار سهام رقم زده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =