قاچاق

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی لایحه جدید مقابله با قاچاق کالا و ارز در مجلس خبر داد و گفت: سامانه‌های کنترل و کشف کالای قاچاق راه‌اندازی می شود.

به گزارش ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی در گفتگوی ویژه خبری با تاکید بر حل مشکلات مبارزه با قاچاق کالا گفت: لایحه جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۹۰ درصد مشکلات در این زمینه را حل می‌کند.

پورابراهیمی افزود: در صورت تصویب این لایحه هیچ عذر و بهانه‌ای از دولت پذیرفته نیست، زیرا کلمه به کلمه با هماهنگی دولت تهیه شده است. وی با بیان اینکه باید تلاش کرد کالاهای قاچاق ضبط شده برای بازگشت ارز صادر شود گفت: یکی از مشکلات حوزه قاچاق بحث اطاله رسیدگی به پرونده‌های قاچاق است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: در لایحه جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز حوزه نظارتی و حمایتی برای عملیاتی شدن آن وارد شده است. پورابراهیمی گفت: تحولات خوب و اساسی در مدیریت مبارزه قاچاق کالا و ارز تا پایان امسال خواهیم دید و تا پایان تابستان هیچ عذری درباره راه اندازی سامانه‌های کنترل و کشف کالای قاچاق پذیرفتنی نیست.

وی افزود: اصلاح قانون قاچاق کالا و ارز که در سال ۹۲ تصویب شد به دلیل اصرار هیات دولت و نامه نگاری وزرای اقتصاد، صنعت و معدن و راه و شهرسازی دولت یازدهم به سران قوا برای معطل ماندن این قانون بود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اعتقاد داریم هر قانونی ۱۰ سال برای مشخص شدن اشکالات آن باید اجرا شود، اما وزرای دولت یازدهم از ابتدا اعلام کردند قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشکل دارد.

پورابراهیمی افزود: بخش زیادی از آنچه که دولت به عنوان اصلاحات قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در لایحه جدید ارائه کرده بود محتوایی نبود، اما اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در یک سال و نیم گذشته این موارد را در لایحه لحاظ کردند.

وی گفت: این لایحه اسفند سال گذشته به هیات رییسه ارائه شده بود و از ریاست مجلس درخواست شد در نخستین هفته کاری و نخستین دستور کار این لایحه در صحن علنی مجلس ارائه شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از اصلاحاتی که مجلس در این لایحه قرار داده حضور نماینده ویژه رییس جمهور در جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اختیارات اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی است.

پورابراهیمی گفت: جلوگیری از قاچاق و ترویج آن در فضای مجازی نیز از جمله مباحثی است که مجلس در لایحه جدید لحاظ کرده است. وی افزود:‌ دولت باید ضامن هزینه‌های اجحاف در حق افرادی باشد که به اشتباه به عنوان قاچاقچی کالا و ارز دستگیر شده اند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بخش زیست محیطی و قاچاق چوب و صادرات صوری از جمله موضوعاتی است که مجلس شورای اسلامی در لایحه جدید قاچاق کالا و ارز در نظر گرفته است.

پورابراهیمی با بیان اینکه شاه کلید اجرا نشدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سامانه‌های واحد است افزود: این سامانه‌ها در دستگاه‌های مختلف راه اندازی شده اند، اما با هم مرتبط نیستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =