• ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
  • کد خبر: 87795
FATF

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی باتاکید بر اینکه، رونق اقتصاد نیازمند دسترسی به فناوری و سرمایه‌گذاری است، گفت: بهبود وضعیت اقتصاد منوط به تعامل سازنده بوده و این امر مستلزم پیوستن به FATF است.

مهدی پازوکی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا درباره تعلیق FATF اقدامات متقابل در قبال ایران تا ماه اکتبر ، اظهار داشت:یکی از مهم‌ترین اقدامات سه سال گذشته وزارت اقتصاد تعامل با FATF است.

وی اظهار داشت: با تعامل با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روابط اقتصادی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا برقرار شد، اقتصاد ایران در حال حاضر از عدم شفافیت رنج می‌برد و شفافیت اقتصادی براثر رعایت قوانین FATF به وجود می‌آید ازاین‌رو اغلب کسانی که با این روند مخالف هستند به دنبال بهره‌برداری از اقتصاد غیر شفاف هستند.

پازوکی گفت: از ۱۹۸ کشور دنیا ۱۹۴ کشور، قوانین FATF را پذیرفته‌اند و کشور کوبا نیز در این بخش در مرحله نهایی قرار دارد. ازاین‌رو ایران به‌منظور تعامل اقتصادی با کشورهای دنیا به‌طورقطع نیازمند تعامل با FATF است.

وی بابیان این‌که یکی از انتقاداتی که به دولت می‌شود این است که چرا نتوانسته است اکثریت مجلس و مقامات ارشد سیاسی را از مزایای پیوستن به FATF آگاه کند، است، اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند FATF یک قرارداد استعماری است درصورتی‌که این‌گونه نیست و پیوستن به FATF به نفع اقتصاد کشور است.

 این اقتصاددان یادآور شد: یکی از ایراداتی که مخالفان برجام مطرح می‌کنند این است که چرا تاکنون بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران همکاری نکرده‌اند و این به دلیل اشکالات سیستم بانکی ایران است زیرا پیوستن به FATF و شفافیت در سیستم بانکی یکی از پیش‌شرط‌ها برای برقراری ارتباط با بانک‌های بزرگ دنیا است. از سوی دیگر همین منتقدان مخالف پیوستن به FATF هستند.

پازوکی تصریح کرد: رئیس‌جمهور به هنگام تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس اشاره کرد که بیش از ۲۰ درصد نقدینگی کشور در دست مؤسسات مالی غیرمجاز قرار دارد که این امکان وجود دارد که در این نهادهای مالی غیرمجاز، فعالیت‌های پول‌شویی نشات گرفته از فساد و رشوه انجام می‌شود و این پول‌های کثیف ممکن است در این مؤسسات پول‌شویی شود که با پیوستن به FATF از این روند جلوگیری می‌شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: واضح است که بدون تعامل با FATF بانک‌های بزرگ دنیا با ایران همکاری نمی‌کنند و شفافیت اقتصادی و بانکی از پیش‌شرط‌ها برای تعاملات اقتصادی در سطح بین‌المللی است.

پازوکی افزود: سرمایه‌گذاری پول در کشوری انجام می‌شود که از ثبات و امنیت اقتصادی برخوردار باشد و یکی از مهم‌ترین آیتم‌های امنیت سرمایه‌گذاری، بحث شفافیت است و این موضوع در سیستم بانکی ایران در تعامل با FATF ارتقا می‌یابد.

این اقتصاددان با تأکید بر این موضوع که ایران جزو قربانیان تروریسم است، اظهار داشت: پیوستن به FATF منجر به خشکاندن منابع مالی تروریسم می‌شود و این تعامل موجب نقل‌وانتقال پول در کشور به‌صورت شفاف خواهد شد از این  رو  اشخاصی که تروریست، قاچاقچی، عضو باندهای مافیا هستند دیگر نمی‌توانند در داخل کشور نسبت به نقل و انتقالات مالی اقدام کنند.

پازوکی با بیان اینکه روسیه به FATF پیوسته است، گفت: اطلاعات اقتصادی روسیه و همچنین ژاپن در اقتصاد دنیا شفاف است. این کشورها در مبادلات بین‌المللی قرار دارند، بدون اینکه نگران مواردی از قبیل خود تحریمی باشند.

وی تأکید کرد: پیوستن ایران به FATF بدین معنا است که اقتصاد ایران شفاف است و این به نفع اقتصاد کشور است و به عقیده من مخالفان پیوستن به FATF تمایل این افراد به انجام امور مخالف با منافع ملی است.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: تندروهایی که امروز با تعامل ایران با FATF مخالف‌اند همان افرادی هستند که قانون مبارزه با پول‌شویی در مجلس سابق را تصویب کردند و دبیر شورای نگهبان خود به تائید قانون مبارزه با پول‌شویی اقدام کرده است.

پازوکی با اشاره به این موضوع که در دولت قبل به دلیل تحریم‌ها، مراودات بین‌المللی کشور به صفر رسیده بود، گفت: این روند به‌جز نابودی بخشی از منابع مالی کشور نتیجه‌ای نداشت ازاین‌رو مراودات بین‌المللی کمک موجب تسهیل نقل‌وانتقال پول با شفافیت بیشتر می‌شود و مخالفت با آن بی‌معنا است.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور به‌منظور رونق و ایجاد اشتغال نیازمند دسترسی به فناوری و سرمایه‌گذاری خارجی دارد ازاین‌رو بهبود وضعیت اقتصادی ایران منوط به تعامل سازند با کشورهای خارجی و این مهم مستلزم پیوستن به FATF است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =