• ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸
  • کد خبر: 88229
فرابورس

بیش از ۳۶۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از ۲ هزار و ۷۷۸ میلیارد ریال در ۱۷۷ هزار و ۵۰۰ نوبت معاملاتی در ‌فرابورس جابه‌جا شد.

به گزارش ایبِنا، در مجموع دو بازار اول و دوم فرابورس نزدیک به ۲۴۵ میلیون سهم به ارزش ۴۳۳ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال دست‌ به‌ دست شد که نماد ذوب با در اختیار گرفتن بیش از ۲۴ درصد از حجم معاملات در حدود ۳ هزار نوبت معاملاتی و ارزش ۷۷ میلیارد ریالی در این دو بازار صدرنشین حجم و ارزش شد.

همچنین سه تابلو الف، ب و ج بازار پایه فرابورس نیز در روز جاری میزبان معامله بیش از ۸۱ میلیون سهم به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال بودند. علاوه بر این، نزدیک به ۲۵ میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) به ارزش بیش از ۴۲۵  میلیارد امروز در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس تغییر مالکیت یافت.

تابلو اوراق با درآمد ثابت

در سمت دیگر بازار، در تابلو اوراق با درآمد ثابت معامله یک میلیون و ۹۰۰ هزار ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۷۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال ثبت شد که «اخزا۶۲۳» با حجم معاملاتی به میزان بیش از ۲۱۴ هزار ورقه به ارزش ۱۲۹میلیارد ریال شاهد گرم‌ترین استقبال در معاملات مربوط به این تابلو از سوی معامله‌گران بود.

تابلو تسهیلات مسکن

نگاهی به آمار معاملات در تابلو تسهیلات مسکن حاکی از جابه‌جایی بیش از ۹۵ هزار «تسه» به ارزش بیش از ۶۶ میلیارد ریال است. در این میان اختصاص یافتن ۲۰ درصد از حجم معاملات معادل بیش از ۱۹ هزار ورقه به ارزش افزون بر ۱۳ میلیارد ریال به تسه خرداد ۹۷ به معنی ثبت بیشترین حجم و ارزش برای این «تسه» است.

تحرک نمادها

همچنین در روزی که نمادهای «دماوند» و «هرمز» هر کدام با بیش از ۲ واحد تاثیر بر آیفکس منفی‌ترین اهرم‌ها بر این نماگر در معاملات روز جاری بودند شاخص کل فرابورس با ۲ واحد کاهش در ارتفاع ۱۲۳۷ واحدی ایستاد. همچنین نمادهای «زنگان» و «شغدیر» که به تازگی شاهد عرضه آن در بازار اول فرابورس بودیم با نزدیک به ۵ درصد افزایش قیمت، شاهد بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «ذوب»، «شغدیر» و «دی» پُربیننده‌ترین آنها بودند.

در نهایت دومین عرضه اولیه فرابورس در سال ۹۷ با کشف قیمت ۱۵۲۴ ریالی برای هر سهم شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور در نماد معاملاتی «زبینا» و با مشارکت حدودا ۱۱۹ هزار نفری معامله‌گران به پایان رسید. در طول این عرضه اولیه که ۱۰ درصد از سهام این  شرکت ۴۰۰ میلیارد ریالی در بازه قیمتی ۱۴۸۰ تا ۱۵۲۴ ریالی و به روش ثبت سفارش آماده فروش به متقاضیان حقیقی و حقوقی بود، بیش از ۹۹ درصد سهام به حقیقی‌ها تخصیص داده شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =