محمد حسینی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، بر ضرورت تهاتر زنجیره ای بدهی‌های دولت با پیمانکاران، پیمانکاران با بانک‌ها، دولت با بانک‌ها و بانک‌ها با بانک مرکزی تاکید کرد.

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به رقم بالایی که از پول بانک ها نزد بانک مرکزی قفل شده است، گفت: با توجه به سیاست های پولی، مصوبات و بخشنامه هایی که بانک مرکزی دارد هر زمان بانک ها به علت ناتوانی در اجرای سیاست های پولی بدهی به بانک مرکزی داشته باشند، در مقابل این بدهی ها باید یک سود قابل ملاحظه ای را به بانک مرکزی بپردازند.

نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه اکنون رقم بدهی بانک ها به بانک مرکزی افزایش یافته است، افزود: افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی موجب شده که میزان اعتبار دهی آنها کم شده و کاهش سرمایه داشته باشند.

حسینی با بیان اینکه اگر بانک مرکزی بتواند تا حدودی از منابع بانک ها را آزاد کند میزان اعتبار دهی و تسهیلات دهی بانک ها را افزایش داده است، تصریح کرد: با این اقدام بسیاری از بانک ها از نگرانی ورشکستگی نجات می یابند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در قانون بودجه پیش بینی کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی صورت گرفته است، گفت: تنها مکانیزمی که در قانون بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده بحث ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که می توان با تهاتر بدهی هایی که پیمانکاران از دولت طلب داشته و به بانک ها بدهکار هستند تا حدودی از این رویه بدهی ها بکاهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در زنجیره تهاتر بدهی ها، بانک ها نیز بدهی خود به بانک  مرکزی را کاهش خواهد داد. از اینرو اگر این روند به خوبی مدیریت شود، قسمتی از این مشکلات مرتفع خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =