بورس خارجی

به دنبال کاهش ارزش سهام در چین و رسیدن مجموع ارزش سهام بورس این کشور به ۶.۰۹ تریلیون دلار، ژاپن در جایگاه دومین بازار بزرگ سهام جهان قرار گرفت و چین به رتبه سوم تنزل پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از بلومبرگ انگلیسی، به دنبال سقوط سهام شرکت ها در بورس چین در ۴۸ ساعت گذشته، بورس ژاپن موفق به تصاحب جایگاه دومین بورس بزرگ جهان شد و این عنوان را از چین ربود.

در همین حال اطلاعات بدست آمده از سوی بلومبرگ نشان می دهد که مجموع ارزش سهام در بورس چین به ۶.۰۹ تریلیون دلار کاهش پیدا کرده؛ در حالیکه ارزش شرکت ها در ژاپن ۶.۱۷ تریلیون دلار است.

بر همین اساس، بورس آمریکا با ارزش بیش از ۳۱ تریلیون دلار در جایگاه نخست و بعداز آن ژاپن و چین به ترتیب عنوان دومین و سومین بورس بزرگ جهان را به خود اختصاص می‌دهند.

بازار بورس چین در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی از بازار بورس ژاپن پیش افتاد و در ژوئن ۲۰۱۵ میلادی مجموع ارزش سهام بورس چین با رسیدن به بیش از ۱۰ تریلیون دلار به بالاترین رقم در تاریخ خود رسید.

البته با شروع سال جدید میلادی و بالا گرفتن تنش میان آمریکا و چین که کاهش ارزش یوآن را به دنبال داشت، کاهش ارزش بورس چین را هم در بر گرفت. به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، واگذاری رتبه دوم به ژاپن از سوی چین به جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن بر می گردد و شاخص سهام در ژاپن نسبتا در سطح فعلی بیشتر پایدار است؛ اما بازار سرمایه چین از بالاترین رکورد خود در سال جاری میلادی فاصله گرفته است.  

بر پایه این گزارش، سهم یوآن در ماه ژوئن در پرداخت های بین المللی به ۱.۸۱ درصد کاهش پیدا کرد؛ در حالی‌که این رقم برای ماه قبل از آن ۱.۸۸ درصد ثبت شده بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =