سکه

طبق بررسی آمار و ارقام منتشره، قیمت سکه امامی طی یک سال گذشته (از بیستم مرداد ۹۶ تا بیستم مرداد ۹۷) افزایش ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۱۰۰ تومانی داشته است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، تغییرات قیمتی و نوسانات ارزی در داخل کشور و برخی رخدادها در عرصه بین الملل موجب شد تا در یک سال گذشته بازار ارز و سکه با تلاطم ها و هیجانات بی سابقه ای مواجه شود. این نوسانات که از نیمه سال ۹۶ آغاز شد به گونه ای بود که فعالان این بازار شاهد تغییرات لحظه ای قیمت ها و حتی افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک روز نیز بودند.

بررسی آمار و نمودار قیمت سکه حاکی از آن است که قیمت سکه در یک سال گذشته تا به امروز افزایش ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۱۰۰ تومانی داشته است به گونه ای که در بیستم مردادماه ۹۶ قیمت هر سکه امامی در بازار تهران یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان بوده در حالی که دیروز (بیستم مردادماه ۹۷) دقیقا پس از یک سال با رشد ۲۱۲.۳۰ درصدی به قیمت ۳ میلیون و ۸۱۶ هزار تومانی رسیده است.

این در حالی است که قیمت طلا ۱۸ عیار نیز در مدت مشابه با رشد ۱۵۶.۵۰ درصدی، افزایش ۱۸۷.۴۲۱ تومانی داشته و از ۱۱۸.۰۱۹ تومان به ۳۰۵.۴۴۰ تومان رسیده است. براساس این گزارش، در شرایطی که بازار با هجمه های متفاوتی از سوی بخش های مختلف داخلی و عرصه بین المللی مواجه بود، دولت و بانک مرکزی نیز در تلاش بودند تا با ارائه و اجرای برنامه و طرح های متفاوت طی این مدت از التهاب بازار بکاهند و در همین راستا به منظور کنترل نوسانات نرخ سکه، حراج‌هایی را در بانک کارگشایی برگزار کرد اما به دلیل حضور و فعالیت دلال‌ها در این بازار جلسه حراج با وجود حضور متقاضیان، منتفی اعلام شد و بلافاصله پس از آن، دولت طرح جدید پیش فروش یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و دو ساله را به اجرا درآورد.

اما پس از مدتی پیش فروش یک ماهه متوقف شد و پس از گذشت چند روز، پیش فروش های سه ماهه و شش ماهه نیز متوقف و تنها طرح های یک ساله و دوساله باقی ماند که آن هم از ۱۷ اردیبهشت ۹۷ تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

این در حالی بود که کارشناسان در زمان آغاز پیش فروش معتقد بودند، این طرح برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری مطمئن هستند، طرحی مناسب و موجب تنظیم بازار خواهد شد اما این طرح هیچ تاثیری در کاهش قیمت ها نخواهد داشت زیرا که قیمت سکه براساس نرخ دلار و اونس جهانی طلا تعیین خواهد شد و به دلیل اینکه سکه مانند کالاهای دیگر نیست و براین اساس طرح پیش فروش در حال حاضر نمی تواند تاثیر فوری بر قیمت آن در بازار داشته باشد.

برهمین اساس، بررسی بازار و قیمت ها نشان دهنده این است که این طرح ها نه تنها باعث کاهش التهاب و مانع رشد قیمت ها در بازار نشد، بلکه عاملی برای افزایش تقاضا و خرید سکه از سوی مردم شد و همانطور که نمودارهای زیر نشان می دهد، قیمت سکه طی این مدت روند افزایشی خود را ادامه داده است.

نمودارهای زیر تغییرات قیمتی سکه امامی در ۶ ماهه گذشته را نشان می دهد که از بازه زمانی طرح پیش فروش سکه یعنی از بهمن ماه (آغاز طرح پیش فروش سکه) و تا ۱۷ اردیبهشت ماه (توقف طرح پیش فروش سکه) را در بر دارد

حال، امروز ۲۱ مردادماه ۹۷ پس از گذشت یک سال و اجرای طرح های و برنامه های مختلف در بازار سکه و همچنین ارائه بسته ارزی طی این مدت و تاثیر تغییرات بازار ارز، قیمت هر سکه امامی روز گذشته ۳ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان بوده که امروز (تا لحظه تنظیم گزارش) با کاهش ۰.۲۶ درصدی، به قیمت ۳ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان در بازار معامله می شود.

جدول آخرین قیمت سکه در بازار تهران در تاریخ ۲۱ مرداد ۹۷

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =