محمد ولی

رییس اتحادیه طلا و جواهر ، گفت: مردم باید سکه های خریداری شده طی چندماه اخیر را به بازار بازگردانند تا رونق به این صنعت بازگردد.

آیت محمدولی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، با اشاره به افزایش خرید سه طی ماه های اخیر از سوی مردم و نگهداری آن ها در منازل، درباره خطرات این اقدام، اظهار داشت: جو روانی ایجاد شده از اواسط سال ۹۶ تاکنون موجب شد تا مردم از اصل به سمت فرعیات هدایت شوند، خرید سکه به عنوان سرمایه یا هدیه نیاز است اما نه با روش فعلی که در جامعه پیش گرفته شده است.

وی افزود: با خرید سکه توسط مردم، این سکه ها از گردونه اقتصاد خارج شده و درون منازل حبس می شود که با این روند وزن قابل توجهی از طلا خام و سکه در منازل نگهداری و از چرخه اقتصاد خارج می شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه علاوه بر اینکه این سکه ها از چرخه اقتصاد کشور خارج می شود و این امر  می تواند تهدیدهای دیگری از جمله سرقت و ... را هم به همراه داشته باشد، ادامه داد: تقاضا ما از مردم این است که سکه های خریداری شده خود را از صندوق های منازل خارج کرده و به اقتصاد کشور و بازار بازگردانند تا با این اقدام هم عرضه و تقاضا در بازار متعادل شود و هم چرخه تولید کشور به گردش در خواهد آمد.

محمدولی با تاکید بر اینکه زمانی که این سکه ها به اقتصاد کشور باز گردد، داد و ستد در بازار و اقتصاد کشور رونق خواهد گرفت، گفت: در چنین شرایطی می توان شاهد بازگشت رونق به بازار بود و امیدوارم هرچه زودتر این روند غیر اصولی اصلاح شود.

ورود مصنوعات طلا به کشور؛ همچنان ممنوع

وی درباره بخشنامه اخیر گمرک درباره آزاد شدن واردات مصنوعات طلا با مجوز بانک مرکزی، توضیح داد: اخیرا بخشنامه ای در این باره منتشر شده که براساس آن واردات شمش طلا و مواد اولیه آزاد و ورود مصنوعات نیز منوط به مجوز بانک مرکزی است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر افزود: اگر واردات مصنوعات طلا به کشور آزاد باشد به طور حتم وضعیت تولید صنعت طلا به مراتب بدتر از اکنون خواهد شد. اما خوشبختانه با موافقت وزارت صمت، بانک مرکزی و سایر بخش ها و نهادهای مرتبط، ورود مصنوعات طلا طبق قانون قبل خواهد بود اما خرید شمش آزاد است.

حباب سکه، هزینه ای از جیب مردم

محمدولی با اشاره به اینکه  به دلیل اینکه سکه در اصل همان طلا بوده و قیمت گذاری آن نشات گرفته از نرخ دلار و طلا است، اظهار داشت: نوسان قیمتی در این دو بازار (دلار و طلا) موجب نوسان و افزایش قیمت های بی سابقه در بازار سکه شد که در این شرایط حباب به وجود می آید.

وی افزود: هنگامی که تنظیم بازار در بازار ارز یا همان همخوانی عرضه و سکه در این بازار وجود نداشته باشد به طور حتم بازار سکه نیز با مشکلاتی مواجه شده و قیمت ها نیز حبابی خواهد بود.

به گفته وی،به تعبیر ساده تر، کمبود سکه و ارز موجب به وجود آمدن حباب قیمت سکه می شود.

محمدولی گفت: امیدوارم با اقدام به موقع مسئولین این حباب هرچه سریع تر رفع شود زیرا این حباب از جیب مردم هزینه می شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر در پایان افزود: البته قیمت طلا تا حدودی با قیمت طلای جهانی حرکت می کند که این حباب در قیمت گذاری طلا و مصنوعات وجود ندارد و امیدوارم مشکلات و ایرادهای داخلی از بین برود و آرامش قبلی به بازار بازگردد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =