فرابورس

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه یک شرکت از فردا به مدت سه روز کاری در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران انجام می‌شود.

به گزارش ایبِنا، در روزهای آغازین مهرماه علاوه بر یک عرضه بلوکی، دو پذیره‌نویسی در فرابورس انجام خواهد شد که مربوط به اوراق مرابحه شرکت پدیده شیمی قرن و اوراق مشارکت شرکت واسپاری حکمت ایرانیان است.

بدین ترتیب از اول تا سوم مهرماه شاهد پذیره‌نویسی تعداد ۵۰۰ هزار ورقه شرکت پدیده شیمی قرن در نماد «قرن۹۹» که به منظور تامین مالی این شرکت جهت خرید مواد اولیه مورد نیاز، توسط شرکت واسط مالی تیر چهارم منتشر شده است، خواهیم بود.

مدت و نرخ این اوراق به ترتیب ۲۴ ماهه و ۱۶ درصد سالانه تا سررسید است و مدت پرداخت اجاره‌بها نیز هر ۳ ماه یک‌بار از تاریخ انتشار خواهد بود. همچنین متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان این اوراق شرکت تامین سرمایه بانک ملت و ضامن نیز بانک ملت است. عامل فروش نیز شرکت کارگزاری بانک ملت و عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادر و تسویه وجوه در نظر گرفته ‌شده‌است.

پذیره‌نویسی اوراق مشارکت در نماد حکمت۰۱ و شرایط بازارگردانی آن

علاوه بر این، اوراق مشارکت شرکت واسپاری حکمت ایرانیان با سررسید ۴۸ ماهه که موضوع انتشار آن تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای اعطای تسهیلات لیزینگ خودروست، از دوشنبه دوم مهرماه تا سه‌شنبه دهم همین ماه پذیره‌نویسی می‌شود.

تعداد کل این اوراق در نماد «حکمت۰۱» ۲۰۰ هزار ورقه است و از اطلاعات با اهمیت مربوط به این پذیره‌نویسی می‌توان به نرخ ۱۶ درصدی سالانه تا سررسید و مواعد پرداخت اجاره‌بها که هر ماه از تاریخ انتشار است، اشاره کرد.

گروه اقتصاد حکمت ایرانیان متعهد پذیره‌نویسی ۲۵ درصد از حجم این اوراق و صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی حکمت ایرانیان یکم نیز علاوه بر اینکه نقش بازارگردان را دارد، پذیره‌نویسی ۷۵ از حجم اوراق مشارکت شرکت واسپاری حکمت ایرانیان را متعهد شده است.

کارگزار بازارگردان این پذیره‌نویسی نیز کارگزای سهم آشنا است و روش بازارگردانی، مبتنی بر حراج است که حداقل تعهد معاملات باید روزانه ۵ هزار ورقه و حداقل سفارش انباشه ۲۵۰ ورقه باشد. همچنین دامنه مظنه ۲ درصد و دامنه نوسان روزانه ۱۰ درصد است.

از دیگر ارکان مربوط به این پذیره‌نویسی نیز می‌توان به ضامن و عامل پرداخت اشاره کرد که به ترتیب بانک حکمت ایرانیان و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه هستند. شایان ذکر است که در هر دو پذیره‌نویسی، حداقل حجم سفارش یک ورقه و حداکثر خرید توسط هر شخص حقیقی و حقوقی نامحدود است.

عرضه یکجای سهام غیرمدیریتی شرکت گلسار فارس

بر اساس بیانه‌ای که از سوی فرابورس منتشر شده است، سه‌شنبه دهم مهرماه تعداد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم از سهام شرکت گلسار فارس به طور یکجا و شرایطی در بازار سوم فرابورس عرضه می‌شود.

بدین ترتیب شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین که از سهامداران عمده شرکت گلسار فارس است در نظر دارد ۱۲.۵ درصد از سهام این شرکت را که در زمینه تاسیس و بهره‌برداری کارخانجات در ایران جهت ساخت انواع کالاهای بهداشتی و... فعالیت می‌کند، به فروش برساند.

قیمت پایه هر سهم در این عرضه بلوکی که از سوی شرکت کارگزاری صباتامین انجام می‌شود، ۱۵ هزار و ۷۰۰ ریال و سپرده حضور در این رقابت نیز ۳ میلیارد و ۹۲۵ میلیون ریال تعیین شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =