اتاق تعاون

نشست مشترک رییس اتاق تعاون ایران و رییس دفتر سازمان همکاری های بین المللی ژاپن برگزار شد.

به گزارش ایبِنا، بهمن عبداللهی رییس اتاق تعاون ایران با یوکی هارو کوبایاشی رییس دفتر سازمان همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) دیدار و گفتگو کرد. در این نشست رییس اتاق تعاون ایران ضمن خیرمقدم بخش تعاون و توانمندی های بخش را تشریح کرد و گفت: در کشور بیش از ۱۸۰ هزار شرکت تعاونی فعال وجود دارد و تعاونی ها نقش موثری در توسعه کشور، تامین عدالت اقتصادی و اجتماعی دارند.

وی گفت: بخش تعاون در تمام بخش های اقتصادی منجمله کشاورزی، صنعت، حمل و نقل، دانش بنیان، دامداری، شیلات و … حضور گسترده ای دارد به طوری که  ۷۰ درصد فعالیت های بخش کشاورزی به بخش تعاون اختصاص دارد.

یوکی هارو کوبایاشی؛ رییس دفتر سازمان همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) نیز در تشریح سازمان متبوعش گفت: جایکا به عنوان بزرگترین سازمان بین المللی کمک های دو جانبه در دنیا، مسئولیت اداره و مدیریت تمامی کمک های توسعه ای دولت ژاپن مانند همکاری های فنی، وام های توسعه ای و کمک های بلاعوض به همه سازمان ها به جز سازمان های بین المللی را به صورت یکپارچه بر عهده دارد.

رییس دفتر جایکا در ایران افزود: مهم ترین فعالیت جایکا، همکاری های فنی است، چنانچه از متخصصان ژاپنی سالانه ۲۰۰ نفر برای همکاری به ایران می آیند. همچنین سالانه به طور متوسط ۱۰۰  نفر از ایران به ژاپن اعزام می شوند.

وی با بیان اینکه اولویت‌های جایکا برای فعالیت در ایران به طور منظم هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شود، ‌ گفت: افزایش اشتغال‌زایی، مدیریت زلزله و بلایای طبیعی، تقویت زیرساخت‌ها، مدیریت منابع آب، ایجاد جامعه مستحکم، مدیریت گرمایشی جهان، حفاظت از محیط زیست، مدیریت آلودگی محیط زیست و بهبود روابط با جوامع بین‌المللی و محیط پیرامون از اولویت‌های ما در ایران است.

رییس دفتر جایکا یادآور شد: شروع فعالیت‌ها و کمک‌های ژاپن به ایران به سال ۱۹۵۷ برمی‌گردد و بعد از چند دهه همکاری در سال ۱۹۷۴ دفتر جایکا در ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. وی اذعان داشت: بخش تعاون نقش به سزایی در اشتغالزایی ایران دارد و موضوع اشتغالزایی از اولویت های دولت است.

به گفته وی، ۲۵۳.۷ میلیارد دلار هزینه تمام همکاری‌های فنی جایکا در ایران تا سال ۲۰۱۶ بوده و مقدار کل وام‌های توسعه‌ای دولت ژاپن به ایران تا این سال ۷۴۴.۴ میلیارد دلار بوده است. وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه فعالیت جایکا برای توسعه اشتغال گفت: همکاری‌های ما در زمینه اشتغال به بحث‌های توسعه‌ای و حمایت از اشتغال‌زایی معطوف است و سرمایه‌گذاری نیست بلکه ما در زمینه شناسایی مشکلات و راهکارها با طرف‌های ایرانی همکاری می‌کنیم.

رییس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست، در تشریح فعالیت های  تعاون در بخش کشاورزی یادآور شد: بیشترین گستردگی بخش کشاورزی در بخش تعاون است و بیشترین اشتغال بخش تعاون نیز در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: از این حیث حوزه کشاورزی انتخاب مناسبی برای همکاری بیشتر با جایکا محسوب می شود. وی همچنین در حوزه کشاورزی و بهینه سازی ناوگان حمل و نقل خواستار حمایت های جایکا شد. عبداللهی گفت: بخش تعاون در بیشتر حوزه های کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد، از این رو در تمام حوزه ها نیازمند استفاده از تکنولوژی جدید هستیم.

یوکی هارو کوبایاشی در ادامه خواستار برگزاری جلسات متعدد و در ارتباط با حوزه کشاورزی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =