ستاد اجرایی فرمان امام

مدیرعامل فرابورس اعلام کرد: درخواست راه‌اندازی یک صندوق‌ به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان از طرف ستاد اجرایی فرمان امام در حال بررسی است.

به گزارش ایبِنا، امیر هامونی گفت: یک بخش از بحران مالی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ناشی از اعطای تسهیلات مالی و وام‌های متعدد با نرخ ثابت از سوی هلدینگ‌ها به شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه آن‌ها بود که در مسیر خروج از این بحران، مساله مشارکت هلدینگ‌ها با شرکت‌های زیرمجموعه و استارت‌آپ‌ها و توجه به بحث نوآوری و خلق ارزش به عنوان شاه‌راه عبور از بحران مالی در استراتژی هلدینگ‌ها مدنظر قرار گرفت که نتایج درخشانی نیز در پی داشت.

خلق ارزش

امیر هامونی به توجه بیش از پیش هلدینگ‌ها به بحث نوآوری و خلق ارزش پس از بحران مالی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ اشاره کرد و گفت: در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۷۰ میلیارد دلار ارزش سرمایه‌گذاری شرکت‌های VC در حوزه تامین مالی نوآوری است که این موضوع از اهمیت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش حکایت می‌کند.

وی همچنین سال ۲۰۱۸ را سال عرضه‌اولیه استارت‌آپ‌های بزرگ در بورس‌های دنیا نامید و گفت: طی این سال بیش از ۸۰ استارت‌آپ که پشتوانه رشد و توسعه آن‌ها صندوق‌های جسورانه هستند در بورس‌های دنیا عرضه اولیه شدند.

به گفته مدیرعامل فرابورس با تغییر نگرش ایجادشده در هلدینگ‌ها، واحدهای تحقیق و توسعه در بسیاری از آن‌ها به شرکت‌های بزرگ VC (CVC) تبدیل شدند؛ زیرا تحقیقات نشان داده ‌است تاثیر بهره‌وری و افزایش سودآوری  و کاهش هزینه‌های CVC ها نسبت‌ به واحدهای R&D در این مجموعه‌ها بیش از سه برابر است و این اتفاق می‌تواند در ایران نیز بیفتد کمااینکه برخی از هلدینگ‌های بورسی در کشور نیز به سمت راه‌اندازی CVC ها حرکت کرده‌اند.

کسب‌وکارهای نوآور

هامونی با بیان اینکه کسب‌وکارهای نوآور موجب توسعه تکنولوژیکی شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ‌ها، ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری و توسعه موقعیت‌های سرمایه‌گذاری هلدینگ‌ها می‌شوند به دیگر مزایا و تاثیرات متقابل کسب‌وکارهای نوآور بر هلدینگ‌ها اشاره کرد و افزود: افزایش سودآوری با سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای با پتانسیل رشد بالا، ایجاد صنایع مربوط به فناوری‌های نوین در کنار صنایع گذشته، متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری هلدینگ‌ها، توسعه محصول و بازار شرکت‌های زیر مجموعه با استفاده از تکنولوژی‌های خلق شده توسط کسب و کارهای نوآور، افزایش کارایی و بهره‌وری منابع و گسترش نوآوری و خلاقیت در بین مدیران و کارکنان از دیگر نتایج مثبت ناشی از تاثیرات متقابل کسب‌وکارهای نوآور بر هلدینگ‌هاست.

مدیرعامل فرابورس پیشنهاداتی برای بهره‌گیری هر چه بیشتر از ابزارهای تامین مالی و راهبری کسب‌وکارهای نوآور در فضای بازار سرمایه ارائه کرد که شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital Funds)، راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی (Private Equity Funds) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها (Fund of Funds) بود.

هامونی با بیان اینکه کره‌جنوبی نمونه بسیار مناسبی برای صندوق‌های جسورانه به منظور دراختیار قرار دادن منابع به صندوق‌های Fund OF Funds است، عنوان کرد: در هیات‌مدیره سازمان بورس مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به تصویب رسیده و در حال حاضر درخواست راه‌اندازی یکی از این صندوق‌ها به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان از طرف ستاد اجرایی فرمان امام ارائه شده است تا این صندوق در هلدینگ دانش‌بنیان برکت تاسیس شود.

تامین مالی آموزش عالی با راه‌اندازی صندوق

مدیرعامل فرابورس همچنین در دومین همایش «تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی کشور» به اقدامات بازار سرمایه در تجهیز منابع برای دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: چند سالی است که در بازار سرمایه اقداماتی را به منظور تامین منابع مالی  برای دانشگاه‌ها آغاز کرده‌ایم و درصددیم برای جذب هرچه بهتر منابع، موانع حقوقی و فقهیِ در این مسیر را رفع کنیم.

به گفته وی بودجه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در جهان نظیر هاروارد، ییل، پرینستون و ... مدت‌هاست که از طریق «وقف» تامین می‌شود و ما نیز در بازار سرمایه به دنبال راه‌اندازی صندوق وقف هستیم که تا رفع مسائل حقوقی و فقهی آن، صندوق‌های نیکوکاری را برای دو دانشگاه الزهرا و تهران راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی با اشاره به خالص ارزش دارایی‌های این دو صندوق بیان کرد: تا تاریخ ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷ رزش صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا رقم ۵ میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان و دانشگاه تهران رقم یک‌میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان بوده‌است. اگرچه این ارقام برای بودجه این دانشگاه‌ها بسیار اندک است اما سرآغاز راهی‌ست که بزرگترین دانشگاه‌های دنیا برای تامین منابع مالی خود مدت‌هاست در پیش گرفته و در آن موفق بوده‌اند.

وضعیت اوراق وقف

امیر هامونی به سایر اقداماتی که ماحصل آن به تامین هر چه بیشتر منابع مالی برای دانشگاه‌ها و سیستم آموزش عالی کشور می‌انجامد  اشاره کرد و افزود: اخیرا دستورالعمل اوراق وقف توسط کمیته فقهی سازمان بورس نیز مصوب شده و براساس آن می‌توانیم پروژه‌های پژوهشی و دانشگاهی را از طریق پذیره‌نویسی این اوراق در بازار اولیه  تامین مالی کنیم. البته در تلاشیم تا این اوراق تنها محدود به پذیره‌نویسی در بازار اولیه نشود بلکه به عنوان یک ورقه بهادار قابل معامله و برای تامین مالی بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

نقش صندوق‌های جسورانه

وی همچنین با بیان اینکه به تازگی شاهد تصویب اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی در سازمان بورس بودیم، اظهار کرد: این صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های غیر سهامی و سهامی عامی که در بورس‌ها پذیرش نشده‌اند، می‌کنند و از طریق این صندوق‌ها و نیز صندوق‌های جسورانه می‌توان در شرکت‌های دانش‌بنیان تحت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و پارک‌های علم و فناوری سرمایه‌گذاری کرد و موجب رشد و بلوغ آن‌ها شد.

وی در نهایت عنوان کرد هم‌اکنون چندین درخواست تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی به فرابورس اعلام شده که با راه‌افتادن آن‌ها مسیر تازه‌ای در خصوص تامین مالی نوآوری و بعضا شرکت‌های کوچک و دارای اشکالات ساختاری گشوده خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =