نشست خبری رییس سازمان خصوصی سازی

۳۸ هزار میلیارد ریال سهم و اموال دولتی از ابتدای امسال تاکنون توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق مزایده، بورس، فرابورس و مذاکره واگذار شده است.

به گزارش ایبِنا، از ابتدای امسال تا پایان آذرماه ۳۸ هزار و ۸۱۸میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده که در این میان ۳۸هزار و ۳۲۶میلیارد ریال از طریق مزایده، ۱۲۲میلیارد ریال از طریق بورس، ۱۵۲میلیارد ریال از طریق  فرابوس و ۲۱۷ میلیارد ریال از طریق مذاکره فروخته شده است.

این در حالی است که از این میزان واگذاری، ۳۸هزار و ۴۱۵میلیارد ریال به‌صورت بلوکی، ۲۷۴ میلیارد ریال به‌صورت تدریجی و ۱۲۹میلیارد ریال به‌صورت ترجیحی بوده است. همچنین از ۳۸ هزار و ۸۱۸میلیارد ریال سهم و اموال دولتی در این مدت ۳۶هزار و ۸۱۸ میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه یک واگذاری‌ها و ۲ هزار میلیارد ریال واگذاری مربوط به شرکتهای گروه دو واگذاری‌ها بوده است.

گفتنی است طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکتهای دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سالهای ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تمدید شده است. این در حالی است که بر اساس فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری ۶۳۱ بنگاه دولتی تعیین تکلیف و واگذار شوند که با توجه به روند واگذاریها بنظر می رسد واگذاری سهام دولتی در سال ۹۸ هم ادامه پیدا کند.

این گزارش می افزاید: به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکتهای «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند. همچنین در تبصره‌های ماده ۳ فصل ۲ این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =