سید مهدی پارچینی

معاون بازار بورس تهران اعلام کرد: ۳۰ هزار میلیارد ریال تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از طریق اوراق اختیار فروش تبعی پوشش داده شد.

به گزارش ایبِنا، سید مهدی پارچینی درباره کارکرد های اختیار فروش تبعی در بورس اوراق بهادار تهران گفت: اوراق اختیارفروش تبعی به عنوان ابزار اطمینان بخشی مبتنی برسهام برای سرمایه گذاران از مرداد  ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۵ به عنوان حامی و تضمین کننده سهام کارکرد داشت.

همچنین وی به دو کارکرد این اوراق با عنوان فاز اول و دوم اشاره کرد و ادامه داد: اوراق اختیار فروش تبعی با  دو کارکرد  ابزار تامین مالی و یا اطمینان بخشی مورد  معامله در  بورس اوراق بهادار تهران مورد بهره برداری قرار گرفت که  فاز اول "مبتنی بر سهام" طی سال ۱۳۹۵ الی ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۷ اجرا شد و  فازدوم "مبتنی بر اوراق بهادار"  از آذر ۱۳۹۷ تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش تأمین مالی

از سویی دیگر، وی به میزان تامین  مالی صورت گرفته از طریق انتشاراوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و افزود: اولین تامین مالی توسط شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین «تاپیکو» از طریق سهام شرکت پتروشیمی جم درتاریخ  ۱۵ آذر ماه ۹۵ به ارزش ۲۶۹۱ میلیارد ریال آغاز شد.

پارچینی خاطر نشان کرد: ارزش تامین مالی صورت گرفته در بازار اوراق اختیار فروش تبعی در سال ۱۳۹۶ به بیش از ۲۳۵۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد قابل توجهی همراه بوده است. همچنین در ۹ ماهه اول سال جاری نیز، مبلغ ۲۶۴۵ میلیارد ریال از این محل تامین مالی شده است. البته در ۹ ماهه ابتدایی سال۱۳۹۷ با توجه به طی مراحل اصلاح دستورالعمل، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی با محدودیت همراه بوده است.     

بازنگری دستورالعمل ها

معاون بازار بورس تهران به دلایل اصلی بازنگری دستورالعمل اوراق اختیار فروش تبعی پرداخت و گفت: اولین مورد ریسک دارنده اوراق اختیار فروش تبعی بود یعنی فقط اوراق اختیار فروش تبعی درسود (ITM) قابل اعمال بود؛ به عبارتی دارنده موقعیت خرید امکان اعمال اوراق اختیارفروش تبعی را در وضعیت بی تفاوت (ATM) یا در زیان (OTM) نداشت و با ریسک کاهش قیمت سهام مواجه بود.

ریسک عدم اطمینان

همچنین ریسک صادرکننده اوراق اختیار فروش تبعی دلیل دیگر این بازنگری است. زیرا ریسک عدم اطمینان به بازگشت سهام واگذار شده و احتمال از دست دادن جایگاه مدیریتی عرضه کننده در دارایی پایه به دلیل احتمال عدم واگذاری اختیار خرید توسط سرمایه گذار وجود داشت.

اصلاح فرآیند اجرایی

وی فاز دوم اوراق اختیار فروش تبعی با کارکرد تامین مالی را آذر ۱۳۹۷عنوان کرد و افزود: پوشش ریسک تامین مالی از طریق انتشار اوراق اختیار معامله با اصلاح فرآیند اجرایی شامل معامله دارایی پایه توسط تامین مالی کننده و سرمایه گذار، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی توسط تامین مالی کننده (Short Put Option) برای تامین اطمینان خاطر سرمایه گذار همزمان با فروش سهام، انتشار اوراق  اختیار خرید تبعی به نام سرمایه گذار  (Short Call Option) به صورت خودکار برای تامین اطمینان خاطر تامین مالی کننده در حفظ جایگاه مدیریتی در شرکت، همزمان با خرید سهام، امکان واگذاری دارایی پایه و اوراق اختیار معامله (انجام معاملات ثانویه) توسط سرمایه گذاران در هر زمان و به میزان اختیار فروش تبعی اعمال شده، اوراق اختیار خرید تبعی واگذار شده ملغی و بلااثر می شود.

تأمین مالی با نرخ رقابتی

پارچینی به نقاط قوت بازنگری در دستورالعمل اوراق اختیار فروش تبعی اشاره و تصریح کرد: فراهم شدن امکان استفاده از سایر اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس به عنوان دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی، امکان تامین مالی با نرخ رقابتی از طریق حذف دامنه نوسان در معاملات اوراق اختیار فروش تبعی و پوشش ریسک از دست دادن جایگاه مدیریتی عرضه کننده در دارایی پایه از طریق واگذاری اختیار خرید تبعی به عرضه کننده توسط سرمایه گذاران، و پوشش ریسک بلوکه شدن دارایی پایه سرمایه گذار تا تاریخ سررسید به واسطه امکان انجام معاملات ثانویه از نقاط قوت بازنگری در دستورالعمل اوراق اختیار فروش تبعی است.

اعمال اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس تهران فرآیند اعمال اوراق اختیار فروش تبعی در طرح تامین مالی را در دو حالت دانست و گفت: در حالت اول سرمایه ‌گذار، اوراق اختیار فروش تبعی را در سررسید اعمال می‌نماید. به عبارتی سرمایه‌ گذار دارایی پایه را به قیمت اعمال اختیار فروش تبعی به عرضه کننده واگذار می کند و وجه آن را دریافت می کند. همچنین اوراق اختیار خرید تبعی واگذار شده توسط سرمایه گذاران، به  میزان اوراق  اختیار فروش تبعی اعمال شده، در کد تامین مالی کننده ملغی و بلااثر می شود.

وی افزود: در حالت دوم سرمایه‌گذار اوراق اختیار فروش تبعی را در سررسید اعمال نمی‌کند. بنابراین اوراق اختیار  فروش تبعی فاقد ارزش می‌شود. بنابراین دارایی پایه سرمایه گذار تا تاریخ سررسید اوراق اختیار خرید تبعی در وضعیت توثیق نگهداری می شود. در ضمن عرضه کننده اوراق اختیار فروش تبعی می تواند در سررسید اختیار خرید تبعی، دارایی پایه را از سرمایه‌گذار، به قیمت اعمال اختیار خرید تبعی، خریداری و وجه آن را پرداخت کند.

تسهیل دسترسی به بازار تامین مالی

پارچینی به پیشنهادات بورس تهران برای توسعه تامین مالی از طریق  انتشار  اوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و افزود: تشویق تامین مالی کنندگان از طریق لحاظ شدن هزینه های تامین مالی دراین روش به عنوان هزینه مورد قبول مالیاتی صورت می گیرد. همچنین با توجه به ماهیت مشابه این طرح با اوراق بدهی؛ صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت تشویق به حضور بیشتر می شوند.

وی در پایان تسهیل دسترسی به بازار تامین مالی را از دیگر پیشنهادات بورس تهران بر شمرد و ادامه داد: تسهیل دسترسی به بازار تامین مالی از طریق رفع الزام کارگزاران به دریافت مجوز فعالیت در ابزارهای مشتقه برای حضور در این  ابزار به دلیل عدم وجود الزامات مرتبط با محاسبه و نگهداری حساب وجه تضمین و ریسک نکول سرمایه گذاران مطرح شده است.                                                                                                                     

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =