• ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  • کد خبر: 103275
تیمور رحمانی

یک کارشناس اقتصادی معتقد است:رشد نقدینگی میزان تورم را تعیین می‌کند وبا مهار رشد نقدینگی،امکان کنترل پایدار تورم وجود دارد.

به گزارش  ایبِنا و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، تیمور رحمانی در برنامه تیتر امشب در خصوص نرخ رشد نقدینگی در کشور گفت: در مقایسه با روند تاریخی، متغیر رشد نقدینگی تفاوتی با متوسط سال قبل ندارد و امسال تقریبا به همان شکل است و جای نگرانی ندارد.

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی میزان تورم را تعیین می‌کند، افزود: تا زمانی که رشد نقدینگی کنترل نشود، امکان اینکه تورم را پایدار کنترل کنیم وجود ندارد.

این کارشناس مسائل پولی گفت: اتفاقی که پیش از سال ۹۷ رخ داد این بود که رشد نقدینگی ما عددهای بالایی را نشان می‌داد، اما در همین سال‌ها هم تردیدی نداشتیم که رشد پایه پولی ادامه نخواهد یافت.

رحمانی با بیان اینکه رشد نقدینگی بالا، رشد پایه پولی را در پی خواهد داشت، افزود: اگر بخواهیم راهبرد مشخصی در پیش بگیریم و تورم را کنترل کنیم باید نقطه تمرکز ما بر کنترل نقدینگی باشد در غیر این صورت نه رشد پایه پولی، نه رشد قیمت‌ها و نه رشد ارز را می‌توانیم کنترل کنیم.

وی گفت: البته این رویکرد نباید به یکسال محدود شود بلکه باید طی ۵ سال آینده و به تدریج شکل بگیرد.

وی افزود: اگر نقدینگی را به سطوح پایین‌تر سوق دهیم تا به سطح نیاز کشور به نقدینگی نزدیک شود، باعث می‌شود نگرانی از بابت پیامدهای آن نیز به حداقل برسد.

 کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی دیگر میهمان برنامه با اشاره به اینکه نرخ رشد نقدینگی فعلی نسبت به دوره‌های قبل تفاوت چندانی نداشته و شاید ۲ تا ۳ درصد کمتر بوده است، گفت: رشد متوسط پایه پولی در سال ۹۷، ۲۴ درصد بود که در مقایسه با ۴ سال گذشته ۵ درصد پایین‌تر است.

این کارشناس اقتصاد با بیان اینکه رشد نقدینگی بالا نشان دهنده تورمِ مزمنِ بلند مدت است گفت: این رشد در چند دهه گذشته در مقایسه با رشد اقتصادی ما بالا بود و متوسط نرخ تورم بالایی داشتیم.

وی  افزود: آنچه در سال گذشته رخ داد این بود که یکباره نرخ تورم کشور از میانگین متوسط بلند مدت خودش افزایش پیدا کرد و من این میانگین را به رشد متوسط نقدینگی نسبت می‌دهم.

 ندری با طرح این سوال که چرا متوسط نرخ تورم بالاست؟ گفت: به طور متوسط رشد نقدینگی ما در بلند مدت بالاست، اما چرا از پارسال یکباره نرخ تورم از متوسط بلند مدت خود افزایش یافت، از نظر من به مسائلی که از پارسال بر اقتصاد کشور حاکم شد و انتظارات تورمی ایجاد شد، برمی گردد.

این اقتصاددان افزود: اتفاقاتی که در نرخ ارز ایجاد شد، بسیار تاثیر گذار بود؛ با توجه به اینکه نرخ ارز در اقتصاد ما اهمیت ویژه‌ای دارد و از آنجا که انتظارات تورمی کشور به نرخ ارز لنگر شده است، اهمیت بیشتری می‌یابد.

ندری افزود: زمانی که این نرخ از دست ما خارج شد، نرخ تورم اوج گرفت و از متوسط بلندمدت خود هم بالاتر رفت.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد نقدینگی به شکل سپرده‌های بلند مدت است، افزود: در چند دهه گذشته نتوانستیم نظام بانکی منظمی را ایجاد کنیم و کنترلی بر رشد نقدینگی نداشتیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =