دلار

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه فهرست کالاهای اساسی می‌تواند کوتاه‌تر شود، تاکید کرد که امکان تامین ارز واردات مورد نیاز کشور از محل صادرات غیرنفتی وجود دارد.

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره تدوین بودجه دوساله کشور و اینکه آیا می‌توان ارز مورد نیاز واردات را از محل ارز صادراتی تامین کرد و تکلیف کالاهای اساسی چه خواهد بود؟ اظهار داشت: در حال حاضر دولت تنها برای ۵ قلم کالا که البته با زیرمجموعه‌هایش گسترده‌تر می‌شود، ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌کند و بخش خصوصی اعتقاد دارد که این فهرست نیز می‌تواند کوتاه‌تر شود.

وی افزود: در حال حاضر سیاست دولت این است که کالاهای اساسی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کند که محل تامین آن نیز درآمدهای دولت از منابع نفتی خود است.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران خاطرنشان کرد: در بخش تامین ارز کالاهای اساسی، همچنان ارز نفتی وجود خواهد داشت ولی برای تامین ارز واردات، صادرات غیرنفتی کشور قطعا می‌تواند پاسخگو باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: حتی می‌توان با مدیریت بر روی واردات، شرایط بهتری را برای ارز صادراتی نسبت به تقاضای واردات فراهم کرد.

رییس کنفدراسیون صادرات همچنین درباره افزایش عرضه ارز در سامانه نیما نسبت به تقاضای و احتمال کاهش قیمت‌ها اظهار داشت: بله. این احتمال در سامانه نیما وجود دارد. رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرد که صادرکنندگان در سامانه نیما قیمت‌ها را پایین بیاورند تا خریدار وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: اما با این وجود، نرخ ارز در سامانه نیما نیز یک کف قیمت دارد تا صادرکننده وارد ضرر نشود و تا به امروز نیز به نظر می‌رسد که این نرخ پایین‌تر نیامده به این معنا که استقامت برای فروش با قیمت کمتر وجود داشته و نرخ‌ها کاهش پیدا نکرده و باید ببینیم که در آینده چه میزان عرضه بیشتر خواهد شد.

لاهوتی گفت: معتقد هستم مازاد ارز در سامانه نیما به دلیل سهولت تامین ارز از محل ارز صادراتی است و این ارز مشکلاتی که در سامانه نیما می‌تواند وجود داشته باشد را ندارد. نزدیک شدن نرخ نیما و بازار نیز واردکننده را به سمت صادرکننده بیشتر سوق داده بدین معنا که جذابیت ارز صادراتی بیشتر از نرخ نیمایی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =