الیاس حضرتی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری - صنعتی جدید در کشور که از سوی شورای نگهبان برای بررسی دوباره به مجلس اعاده شده بود خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، الیاس حضرتی در تشریح نشست دیروز کمیسیون متبوع خود، گفت: در جلسه امروز، لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی، اصلاح و محدوده سه منطقه آزاد تجاری - صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی اعاده شده از سوی شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، در لایحه مذکور مناطق ویژه اقتصادی از ۱۲ منطقه به ۹۳ منطقه افزایش پیدا کرده بود که شورای نگهبان اعلام کرد که مجلس لایحه مذکور را تغییرات بسیاری داده و به همین دلیل لایحه رد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از آن نمایندگان لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری - صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را به دو بخش تقسیم کرده و طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را تدوین کردند، اما شورای نگهبان اعلام کرد که طرح مذکور برای اجرا، بار مالی دارد که پس از آن با هماهنگی های صورت گرفته، دولت در نامه ای اعلام کرد که بار مالی آن را بر عهده می گیرد.

وی تصریح کرد: در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس، همچنین طرح استفساریه بند (۲) ماده (۲) قانون مالیات های مستقیم اعاده شده از سوی شورای نگهبان بررسی شد، در این طرح استفساریه این سوال مطرح شده بود که آیا کل درآمدهای سازمان هلال احمر باید از مالیات معاف شود، در نهایت شورای نگهبان در این رابطه اعلام کرد که در طرح مذکور به جای رفع ابهام، قانون گذاری جدید صورت گرفته و به همین دلیل طرح را رد کرد.

حضرتی ادامه داد: در رابطه با طرح مذکور قرار شد که نشستی با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و مرکز پژوهش های شورای نگهبان برگزار شود و این طرح مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اعضای این کمیسیون به دنبال آن هستند که در نشست های آتی به صورت ویژه و تخصصی به موضوع ترسیم چالش های اقتصادی و راه های برون رفت از چالش های اقتصادی موجود بپردازند، البته در جلسه نیز این موضوع با حضور مسئولان و مدیران رسیدگی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =