پرچم ایران و هند

رییس کنفدراسیون صادرات با اشاره به اینکه هند از پنج مقصد اصلی صادرات ایران خارج شده و ترکیه جایگزین آن شده است، خواستار ورود معاونت امور اقتصادی وزارت امور خارجه برای رفع موانع تجارت با این کشور شد.

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به آمار منتشر شده هشت ماهه تجارت ایران در هشت ماهه نخست امسال گفت: براساس آمارهای منتشر شده گمرک، بازارهای صادراتی کماکان همان بازارهای گذشته هستند و تنها هند از پنج کشور اصلی خارج شده و ترکیه جایگزین آن شده است.

وی افزود: این در حالی است که هند همچنان در بین پنج کشور اول مبدا وارداتی ایران وجود دارد و این موضوع نشان می‌دهد که آنها با وجود تحریم‌های آمریکا کماکان کالاهای خود را به ایران می‌فروشند، ولی در بحث خرید کالا از کشورمان، از تحریم‌های آمریکا تبعیت و شرایط فروش کالاهای ما را محدود می‌کنند.

رییس کمیسیون توسعه تجارت و تسهیل صادرات اتاق تهران تصریح کرد: به نظر می‌رسد معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه باید در مورد کاهش صادرات ایران به هند مذاکراتی داشته و موانع در صادرات را رفع کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شاهد هستیم که آلمان همچنان در بین پنج کشور اصلی صادرکننده کالا به ایران حضور دارد و تحریم‌های آمریکا نتوانسته تاثیرات مدنظر بدخواهان را محقق کند؛ هرچند که شرایط تا حدودی مثبت است، ولی رقم صادراتی آلمان به ایران خیلی بزرگ نیست.

رییس کنفدراسیون صادرات اضافه کرد: برای توسعه تجارت به اروپا نیاز است تا ساز و کار اینستکس اجرایی شود تا کشورهای عضو اتحادیه اروپا درگیر تجارت با ایران شوند و بتوانیم از فرصت بازارهای صادراتی و وارداتی آنها استفاده کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =