بانک مرکزی چین

بانک مرکزی چین در راستای ترغیب بانک‌های این کشور به منظور اعطای وام به ارزش ۱۴۰.۱۸ میلیارد دلار به شرکت‌های کوچک و متوسط، هفته جاری نسبت به خریداری وام‌های اعطایی به این شرکت‌ها اقدام می‌کند.

به گزارش ایبِنا از رویترز، براساس بیانیه منتشر شده در تارنمای بانک مرکزی چین، این وام‌ها که بر مبنایی سه ماهه از بانک‌های واجد شرایط همچون بانک‌های تجاری شهری، بانک های تجاری روستایی و بانک‌های خصوصی و مشارکتی روستایی خریداری می‌شود، براساس سهمیه‌ای ویژه از طرح وام مجدد بوده و ارزش آن به ۴۰۰ میلیارد یوآن خواهد رسید.

در ادامه این بیانیه آمده است که بانک‌های واجد شرایط باید بعد از یک سال وام‌های مذکور را دوباره خریداری کنند و در صورتی که این وام‌ها «غیرقابل وصول» شوند، بانک مرکزی ریسک اعتباری آن را متقبل نخواهد شد.

بانک مرکزی چین انتظار دارد تا این اقدام به اعطای وام‌های جدید به کسب و کارهای کوچک به ارزش حدود یک تریلیون یوآن کمک کند. اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال نسبت به مدتی مشابه در سال گذشته، ۶.۸ درصد کاهش پیدا کرد؛ این نخستین کاهش رشد اقتصادی چین از زمان ثبت این آمار محسوب می‌شود. تحلیلگران معتقدند که حتی اگر بتوان از موج جدید ابتلا به کووید-۱۹ جلوگیری کرد، بازگشت فعالیت اقتصادی به سطوح پیش از بحران، ماه‌ها به طول خواهد انجامید.

بانک مرکزی چین علاوه بر این به منظور کمک به بانک‌های محلی برای تمدید بازپرداخت وام‌های اعطا شده به شرکت های کوچک، اعلام کرد که ۴۰ میلیارد یوآن در قالب وام مجدد فراهم کرده و از طریق یک ابزار ویژه مالی (SPV) با بانک‌های محلی سوآپ‌ نرخ بهره ترتیب خواهد داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =