• ۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  • کد خبر: 97395
دلار

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: با رویکردی که بانک مرکزی در پیش گرفت نوسان ارزی به حداقل رسید.

به گزارش ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به عدم توزیع مناسب کالاهای اساسی که ارز دولتی به آنها اختصاص یافته است، گفت:  شوک ارزی همانند یک زلزله است و یکی از پیامدهای آن در ماه‌های اولیه این بوده که نظم و روش فرآیندهای تولید و واردات کالا و مواد اولیه را به هم می‌ریزد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با تغییرات نرخ ارز تولیدکننده و واردکننده بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند که کالا باید با چه قیمتی وارد کشور شود، لذا زمانی که قیمت ارز به یک منطق دست یافته و ثبات ایجاد می شود، این ثبات به صورت اتوماتیک با حرکت در مسیر جریان تولید، کسری ها را جبران می کند.

وی با بیان اینکه نوسان ارزی زمانی نگران کننده می شود که طی دو ماه قیمت دلار یکباره افزایش یابد، ادامه داد: با روش و رویکردی که بانک مرکزی پیش گرفته نوسان ها را به حداقل ممکن رسانده است، لذا هرچه نوسان کمتر شده و به یک خط مستقیم تبدیل شود بازار کالاها، خود را با شرایط کنونی منطبق کرده و کسری ها را پوشش می دهد.

عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه با تاکید بر اینکه مردم نباید نگران تامین کالاها در کشور باشند، اظهار داشت: دولت برنامه ریزی هایی برای کنترل و تنظیم بازار شب عید داشته که گزارش آن را به مجلس ارائه کرده لذا مردم نباید نگران تامین کالا در شب عید باشند.

نماینده مردم کرمان و راور با بیان اینکه دولت باید بر روی قیمت کالاها تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی نظارت کند، افزود: کمیسیون اقتصادی جلساتی با وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و سایر دستگاه ها برای تنظیم بازار برگزار کرده که گزارش جمع بندی نظارت بر بازار شب عید در حوزه کالاهای اساسی و غیراساسی و همچنین راهکارهای آن در صحن علنی ارائه می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: باید سامانه های اطلاعاتی براساس قانون برنامه ششم توسعه ایجاد شود تا از زمان واردات محصولات تا نحوه توزیع و مصرف زیر ذره بین قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =