• ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
  • کد خبر: 99402
محمدرضا مودودی

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: طی سال ۹۷، در مجموع حدود ۱۰ هزار فقره صادرات انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایبنا، محمدرضا مودودی در سمینار تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران با تاکید بر اینکه امروز در یک جنگ تمام‌ عیار اقتصادی قرار داریم، افزود: آمریکا زیرساخت‌هایی مانند سوییفت و قدرت دلار که در گذشته در بحث مبادلات تجاری ایجاد کرده را امروز تبدیل به ابزار فشاری علیه ملت‌ها و دولت‌ها کرده است.

وی افزود: متاسفانه با وجود اینکه چهار دهه مدام در معرض تهدید قرار داشته‌ایم، برای تربیت کارشناسان و نخبگان برای مقابله با این جنگ اقتصادی برنامه نداشته‌ایم و با وجود اینکه در سال‌های ۹۰ و ۹۱ هم دچار تحریم بودیم، اما آسیب‌شناسی لازم را نکردیم و دستورالعمل واحدی برای مقابله با تحریم وجود ندارد.

مودودی ادامه داد: متاسفانه در یک سال گذشته نیز ستاد جنگی با یک فرمانده واحد با اختیارات و امکانات لازم شکل نگرفته و هر کس از منظر بخش خود موضوعات را پیگیری می‌کند. وی با بیان اینکه علاوه بر بحث تحریم‌ها کم بودن توان صادراتی ما نیز مشکل ایجاد کرده است، گفت: در طول ۶۰ سال گذشته دو هزار میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که اگر ۱۰ درصد آن را در مگاپروژه‌های صادراتی سرمایه‌گذاری می‌کردیم، امروز صادرات ما ۲۰۰ میلیارد دلار بود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت یا بیان اینکه صادرات در ۱۲ ماهه ۹۷ نسبت به ۹۶ با وجود افزایش نرخ ارز ۶ درصد از نظر ارزشی و ۱۲ درصد از لحاظ وزنی کاهش داشت، افزود: این آمار نشان می‌دهد که باید برای رشد صادرات متغیرهای دیگری به جز نرخ ارز را نیز لحاظ می‌کردیم که این کار را انجام ندادیم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: ۶ هزار و ۴۴۷ هزار فقره صادرات به ارزش ۵.۴ میلیارد دلار در سال ۹۷ توسط صادرکنندگانی صورت گرفت که در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ صادرکننده نبودند. این در حالی است که در مجموع حدود ۱۰ هزار فقره صادرات انجام شد که نشان می‌دهد ۶۰ درصد صادرات توسط شرکت‌های بی‌شناسنامه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از این میزان ۴۴۵ شرکت و فرد حقیقی، ۹۲ درصد کل صادرات بی‌شناسنامه را انجام دادند که اینها کسانی هستند که مشخص است قصد بازگرداندن ارز را ندارند. مودودی با بیان اینکه محدودیت‌های آیین‌نامه‌ای موجب پیدایش پدیده کارت‌های اجاره‌ای برای صادرات شد که موجب خراب شدن بازارهای هدف صادراتی، شکل‌گیری رقابت منفی و کاهش سود حاصل از تجارت شد، تاکید کرد: از بعد دیگر باید مدنظر داشت که اگر همین ۶ هزار و ۴۴۷ شرکت و کارت‌های اجاره‌ای نبودند، تجارت قفل شده بود و بازارها را از دست می‌دادیم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت یادآور شد: کمتر از دو هزار شرکت در کشور داریم که بالای یک میلیون دلار صادرات دارند و از این میزان تنها ۳۰۰ شرکت بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سال صادرات دارند که این ۳۰۰ نفر ژنرال‌های اقتصادی ما هستند و اگر قصد داریم از کمند تحریم‌ها به کمک بخش خصوصی نجات پیدا کنیم، بهترین گزینه همین ۳۰۰ نفر هستند که باید مورد مشورت و حمایت قرار گیرند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =