تحلیل روز

تیتر سه سرویس

 • ضرورت تدبیر برای مهار اعسار بانکی

  ضرورت تدبیر برای مهار اعسار بانکی

  معضل ناترازی ترازنامه شبکه بانکی بدون یک راهبرد عمومی برای تعبیۀ نیروهای پیش‌رانه جدید در اقتصاد کشور حل نخواهد شد.

 • جهان پساکرونا

  جهان پساکرونا

  آیا بیماری کرونا که شبیه به طاعون ایتالیا را به شدت درگیر کرده می‌تواند اثرات مشهودی بر نظم‌های جهانی داشته باشد و جهان پساکرونا متفاوت از شرایط فعلی خواهد بود؟

 • نگاهی به آینده­ بانکداری خرد

  نگاهی به آینده­ بانکداری خرد

  بانکداران خرد برای بقای خود در صنعت باید با تکیه بر مفاهیمی نظیر مشارکت و مشاقبت (مشارکت+رقابت)، ظرفیت­ های جدید درآمدی را برای خود ایجاد کرده و به ایفای نقش‌­های جدید بپردازند.

 • نسخه‌ای برای کاهش هزینه‌های مقابله با کرونا

  نسخه‌ای برای کاهش هزینه‌های مقابله با کرونا

  آموزه‌های نظام اقتصادی اسلام برپایه رعایت حقوق افراد جامعه و مسئولیت‌پذیری به عنوان یک فرصت بوده و قادر است تاحد مطلوبی، کمک‌یار دولت برای کاهش هزینه‌های اقتصادی عبور از این مرحله حساس باشد.

 • ضرورت توجه ویژه به پایداری مالی

  ضرورت توجه ویژه به پایداری مالی

  میزان اوراق مورد نیاز برای جبران کسری بودجه بدون کاهش هزینه‌ها و افزایش مالیات‌ها بیش از اوراق منتشره در بودجه ۹۹ است که این امر معنایی جز انتقال بحران بدهی با ابعاد بزرگتر به سال‌های بعدی ندارد.

 • تصویری از واقعیت‌های اقتصاد ایران

  تصویری از واقعیت‌های اقتصاد ایران

  «کیک» اقتصاد ایران طی سال‌ها به طور مرتب کوچک شده و بنابراین سهم همه مردم از این کیک کاهش یافته است. تحت این شرایط نمی‌توان انتظار داشت که سطح رفاه و مصرف به اندازه قبل بازگردد.

 • گزینه‌های مالیاتی در سال آینده

  گزینه‌های مالیاتی در سال آینده

  چالش‌های مالی و اقتصادی کشور در سال ۹۹، فرصت‌های متعددی نیز به همراه خواهد داشت که یکی از آنها تسریع در تصویب و عملیاتی سازی مالیات بر ارزش دارایی است.

 • کرونا با نظام بانکی چه می‌کند؟

  کرونا با نظام بانکی چه می‌کند؟

  مقوله تامین مالی بنگاه‌ها می‌تواند به صورت جدی از شرایط بیماری کرونا متاثر شده و با توجه به بانک‌محور بودن نظام مالی کشور، انتظار می‌رود که به نحو قابل ملاحظه‌ای نظام بانکی را متاثر سازد.

 • نقش دولت در تنظیم‌‏گری بازار کالاهای مرتبط با مقابله با کرونا

  نقش دولت در تنظیم‌‏گری بازار کالاهای مرتبط با مقابله با کرونا

  تنظیم‏‌گری بازار را با جایگزینی بازار اشتباه نگیریم. تنظیم‌‏گری به معنای مقابله با ایجاد محدودیت‌های غیرکارا در سمت عرضه و تقاضا و همچنین تضمین سلامت سیستم قیمت‌گذاری حاصل از برخورد عرضه و تقاضا است.

 • برخی نکات بانکی در لایحه جدید بودجه ۹۹

  برخی نکات بانکی در لایحه جدید بودجه ۹۹

  در خصوص لایحه بودجه سال ۹۹، نقدهای فراوانی در محافل تخصصی صورت گرفته است. نوشتار حاضر بر آن است تا مصوبه کمیسیون تلفیق (ویرایش ۱۳ بهمن ماه ۹۸) را صرفاً از منظر بانکی مورد بررسی اجمالی قرار دهد.

 • ضرورت مدیریت انتظارات تورمی

  ضرورت مدیریت انتظارات تورمی

  در شرایط پیش‌رو کنترل انتظارات تورمی مهم‌ترین اقدامی است که سیاست‌گذار اقتصادی باید مورد نظر قرار دهد و این موضوع از نظر زمانی، بر هرگونه سیاست‌گذاری پولی و مالی ارجحیت دارد.

 • چرا محدودسازی دامنه نوسان بازار سهام لغو شد؟

  چرا محدودسازی دامنه نوسان بازار سهام لغو شد؟

  تجارب جهانی تاکید می‌کند که روند تصمیم‌گیری در چنین شرایطی نه در نامه‌نگاری‌های اداری و روزانه بلکه در جلسات تخصصی و کاربردی کمیته ثبات مالی است؛ اما این نهاد در اقتصاد ایران هنوز جایگاهی ندارد.

 • پتانسیل بلاکچین در تحقق درآمدهای مالیاتی

  پتانسیل بلاکچین در تحقق درآمدهای مالیاتی

  سازمان مالیاتی باید با شروع تغییرات کوچک و دقیق، برای استفاده از بلاکچین در قسمت‌های خاص با کارکردهای خاص برنامه‌ریزی کند.

 • ۱۱ توصیه اقتصادی به مجلس یازدهم

  ۱۱ توصیه اقتصادی به مجلس یازدهم

  نوشتار حاضر شامل ۱۱ توصیه عموما شامل برخی نبایدهای کلیدی است که توجه به آنها به سیاستگذاران کشور، علی‌الخصوص نمایندگان جدید مجلس توصیه می‌شود.

 • دماسنج اقتصادی

  دماسنج اقتصادی

  زمانی که تورم پایین و تولید ناخالص داخلی رشد بالایی داشته باشد، دماسنج اقتصاد وضعیت مناسبی را نشان داده و بالعکس زمانی که نرخ تورم بالا و رشد اقتصادی منفی باشد، دماسنج اقتصاد به خط قرمز می‌رسد.

 • افت روند بلندمدت تولید را با رکود اشتباه نگیریم

  تجویز نسخه غلط؛

  افت روند بلندمدت تولید را با رکود اشتباه نگیریم

  صرف مشاهده منفی شدن نرخ رشد تولید، نباید برچسب رکود به شرایط اقتصاد زده شود و سریعا با استفاده از برخی مباحث ابتدایی اقتصاد سیاست‌های پولی و مالی انبساطی پیشنهاد شود.