تحلیل روز

 • ملاحظات مربوط به کاهش نرخ کارمزد معاملات سهام

  ملاحظات مربوط به کاهش نرخ کارمزد معاملات سهام

  کاهش قابل ملاحظه سهم کارگزاران و افزایش سهم شرکت مدیریت فناوری جهت بهبود زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری معاملات، از مهمترین موارد اصلاح نرخ کارمزد معاملات سهام است که باید مدنظر قرار گیرد.

تیتر سه سرویس

 • ملاحظات مربوط به کاهش نرخ کارمزد معاملات سهام

  ملاحظات مربوط به کاهش نرخ کارمزد معاملات سهام

  کاهش قابل ملاحظه سهم کارگزاران و افزایش سهم شرکت مدیریت فناوری جهت بهبود زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری معاملات، از مهمترین موارد اصلاح نرخ کارمزد معاملات سهام است که باید مدنظر قرار گیرد.

 • استراتژی ارتباطی در چارچوب هدفگذاری تورم

  استراتژی ارتباطی در چارچوب هدفگذاری تورم

  طراحی یک برنامه راهبردی جامع برای تعامل با ذینفعان یکی از کلیدی‌ترین پیش‌نیازها و الزامات اتخاذ چارچوب هدفگذاری تورمی است.

 • بازنگری در قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی

  بازنگری در قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی

  اجرایی شدن مالیات بر خانه‌های خالی جز اثر روانی بسیار کوتاه‌مدت، اثر چندانی در عرضه و بهبود بازار مسکن نخواهد داشت و لازم است اقدامات مکمل آن نیز توسط سیاستگذار در نظر گرفته شود.

 • بانکدار حرفه‌ای؛ ماهیت و ضرورت

  بانکدار حرفه‌ای؛ ماهیت و ضرورت

  ضروری است با الگوبرداری از نهادهای مشابه داخلی و خارجی، نسبت به ایجاد نهاد مستقل تخصصی صنفی، تعریف مدل صلاحیت حرفه‌ای و توسعه نظام ارزیابی روسای شعب و دست‌اندرکاران زنجیره اعتباری اقدام شود.

 • ضرورت خروج دولت از موضع منفعلانه در بازار سهام

  ضرورت خروج دولت از موضع منفعلانه در بازار سهام

  دولت باید با اتخاذ سیاست‌های فعال در بازار سرمایه اقدام به تقویت گسترده سمت عرضه نماید تا علاوه بر تامین کسری بودجه، با ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا مانع از رشد نامتعارف قیمت سهام شود.

 • کسری بودجه، رشد پایه پولی و نقدینگی و جهش قیمت‌ها

  کسری بودجه، رشد پایه پولی و نقدینگی و جهش قیمت‌ها

  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی توضیحاتی پیرامون کسری بودجه، رشد پایه پولی و نقدینگی و جهش قیمت‌ها ارائه کرد.

 • تاملی در تعدیل قراردادهای اجاره

  تاملی در تعدیل قراردادهای اجاره

  صِرف توجه مسئولان به افزایش اجاره‌بها و تلاش برای رفع مشکلات مستاجران اقدام پسندیده‌ای است، اما در تحلیل و بررسی شرایط حاضر و مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، ذکر چند نکته ضروری است.

 • قواعد مالی و پولی؛ دو بال تحقق تورم هدف

  قواعد مالی و پولی؛ دو بال تحقق تورم هدف

  بنابر مطالعات، کشورهایی که قواعد مالی وچارچوب هدف‌گذاری تورم رادر کنار یکدیگر داشته‌انددرمقایسه باکشورهایی که هر یک ازاین قواعد وچارچوب‌ها رابه‌تنهایی اتخاذ کرده‌اندبه ثبات قیمتی پایدارتری رسیده‌اند.

 • اثربخشی مالیات بر خانه‌های خالی در هاله‌ای از ابهام

  اثربخشی مالیات بر خانه‌های خالی در هاله‌ای از ابهام

  افزایش یا کاهش سهم خانه‌های خالی از کل انباشت مسکن معلول یک دسته عوامل درون‌زا و برون‌زاست که نمایانگر برخی واقعیت‌ها باشد. وضع مالیات بر خانه‌های خالی بدون آسیب‌شناسی عوامل تاثیرگذار اثر کمی دارد.

 • تهدید تبدیل انتظارات به عادات

  تهدید تبدیل انتظارات به عادات

  تبدیل انتظار عایدی مثبت در بازار سهام به عادت کسب سود همیشگی، باعث می‌شود که در صورت بروز یک شوک، بازیگران عادی با نشان دادن «رفتار رمه‌ای»، سبب سقوط شاخص و ضرر و زیان گسترده شوند.

 • اثر سیاست ارتباطی بانک مرکزی بر بازارهای مالی

  اثر سیاست ارتباطی بانک مرکزی بر بازارهای مالی

  آیا مداخله شفاهی بانک مرکزی در بازارهای مالی بالاخص بازار ارز، انتظارات فعالان بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ در صورت پاسخ مثبت، این مداخلات شفاهی از طریق چه کانالی بر این بازار تاثیر می‌گذارند؟

 • چالش‌های نهادی، ابزاری و مقرراتی در ارزیابی ثبات مالی

  چالش‌های نهادی، ابزاری و مقرراتی در ارزیابی ثبات مالی

  سیاستگذاری جامع و یکپارچه شبکه مالی مستلزم شناخت چالش‌های مختلف مالی و نیز ارزیابی همزمان اثرات نامتقارن راهبردهای سیاستی بر بخش‌های حقیقی و بازارهای مختلف مالی به‌منظور تحقق هدف ثبات مالی کلان است.

 • نگاهی به برنامه‌ها و چالش‌های نظام مالیاتی در سال ۹۹

  نگاهی به برنامه‌ها و چالش‌های نظام مالیاتی در سال ۹۹

  پیشبرد همزمان برنامه‌های اصلاح نظام مالی دولت و تامین منابع بودجه با اتکاء بیشتر به درآمدهای مالیاتی با رعایت ملاحظات تولید و سرمایه‌گذاری در کشور نیازمند همکاری و تعاملات فرادستگاهی است.

 • خانه‌های بدون آدم و آدم‌های بدون خانه

  خانه‌های بدون آدم و آدم‌های بدون خانه

  صرف رویکرد احساسی به پدیده خانه‌های خالی و شتاب‌زدگی در سیاستگذاری، آورده‌ای برای ساماندهی بازار و کاهش آلام مستاجران نخواهد داشت.

 • تاملی بر پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری

  تاملی بر پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری

  برای جلوگیری از ایجاد اخلال در عملکرد نظام بانکی و یا تحمیل زیان احتمالی ناشی از نکول وام‌ها به بانک‌ها، به نظر می‌رسد سیاست‌گذار در این زمینه باید نکاتی را مورد نظر قرار دهد.

 • فصل مشترک آمارهای رشد اقتصادی

  فصل مشترک آمارهای رشد اقتصادی

  آمارهای مراکز معتبر محاسبه و ارایه نرخ رشد اقتصادی کشور بیانگر آن است که علیرغم اختلاف، رشد اقتصادی بدون نفت از ثبات بیشتری نسبت به رشد اقتصادی با نفت برخوردار بوده است.