تحلیل روز

 • ملاحظاتی بر اصلاح ساختار تسهیلات بانکی

  ملاحظاتی بر اصلاح ساختار تسهیلات بانکی

  نظام تسهیلات و اعتبارات بانکی در ایران نیازمند توجه، بازنگری و تقویت ساختاری است. یکی از مهم‌ترین ابعاد این اصلاح، از منظر نسبت پرداخت تسهیلات خُرد و کلان است.

تیتر سه سرویس

 • ملاحظاتی بر اصلاح ساختار تسهیلات بانکی

  ملاحظاتی بر اصلاح ساختار تسهیلات بانکی

  نظام تسهیلات و اعتبارات بانکی در ایران نیازمند توجه، بازنگری و تقویت ساختاری است. یکی از مهم‌ترین ابعاد این اصلاح، از منظر نسبت پرداخت تسهیلات خُرد و کلان است.

 • شتاب رشد اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا

  شتاب رشد اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا

  یکی از بخش‌هایی که در سال‌های اخیر به‌شکل قابل ملاحظه‌ در کشور رشد یافته،فعالیت‌ حوزه اقتصاد دیجیتال و کسب‌وکارهای آنلاین بوده که بیماری کرونا به‌عنوان کاتالیزور،سرعت رشد آن را به‌شدت افزایش داده است.

 • چالش‌های تشکیل بازار سلف ارز در اقتصاد ایران

  چالش‌های تشکیل بازار سلف ارز در اقتصاد ایران

  در اقتصاد ایران، شوک‌های ساختاری زمینه افزایش بالقوه شکاف میان نرخ‌های نقدی و سلف (غالبا بیش از یک انحراف معیار) بازارهای اسعار را فراهم کرده که مستقیما موجب رشد سهم تقاضای سوداگرانه خواهد شد.

 • چالش‌های اجرای مالیات بر خانه‌های خالی

  چالش‌های اجرای مالیات بر خانه‌های خالی

  برای طراحی یک بسته سیاستی اثربخش در برخورد با معضل خانه‌های خالی باید مکانیسم‌های اجرایی و قانونی به نحوی تدوین شود که با حداقل اصطکاک در برابر چالش‌های اجرایی مواجه شویم.

 • تحلیلی بر شرایط و چشم‌انداز بازار ارز

  تحلیلی بر شرایط و چشم‌انداز بازار ارز

  دلیل نوسانات اخیر ارزی چیست و چه چشم‌اندازی برای نیمه دوم سال وجود دارد؟ این نوشتار به دنبال پاسخ به این پرسش از منظر تحلیل کانال‌های عرضه و تقاضای ارز خواهد بود.

 • بررسی تحولات مسکن شهر تهران

  بررسی تحولات مسکن شهر تهران

  قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مرداد ۹۹ حدود ۲۳۱.۱ میلیون ریال بود که نسبت به تیرماه گذشته ۱۰.۵ درصد و نسبت به مرداد ماه سال گذشته حدود ۷۷.۴ درصد افزایش یافت.

 • هزینه ریسک سرمایه‌گذاران بازار سرمایه را چه کسانی می‌پردازند؟

  هزینه ریسک سرمایه‌گذاران بازار سرمایه را چه کسانی می‌پردازند؟

  پس از کاهش قیمت سهام در هفته‌های اخیر بسیاری از فعالان این بازار انتظار حمایت از سمت دولت را داشتند. این انتظار به این معنا است که آنها حاضر نیستند ریسک رفتارهای اقتصادی خود را بپذیرند.

 • سرمایه­‌های کم­‌سواد را نترسانیم

  سرمایه­‌های کم­‌سواد را نترسانیم

  در صورت فرار سرمایه­‌های کم­‌تجربه، بهبود وضعیت بازار به سختی و تنها با تحمیل هزینه­‌های سنگین به اقتصاد کشور و صرف سال‌های زیاد برای ایجاد اعتماد مجدد در بین سرمایه­‌گذاران امکان­پذیر خواهد بود.

 • بازخوانی نکاتی در رفع چالش‌های امروز اقتصاد ایران

  بازخوانی نکاتی در رفع چالش‌های امروز اقتصاد ایران

  نیمه اول شهریور هر سال یادداشت‌ و مقالات زیادی به قلم تحریر در می‌آید؛ اما شاید آنچه ضرورت بیشتری دارد تبیین قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بانکداری اسلامی در رفع برخی از چالش‌های امروز اقتصاد کشور باشد.

 • تحولات نرخ سود و معضل سیاستگذاری پولی در ایران

  تحولات نرخ سود و معضل سیاستگذاری پولی در ایران

  در تاریخ علم اقتصاد مدرن، نرخ سود و جایگاه آن در سیاستگذاری نقش پررنگی داشته است.

 • ارزیابی اثربخشی مالیات بر خانه‌های خالی

  ارزیابی اثربخشی مالیات بر خانه‌های خالی

  طرح حاضر یک طرح کوتاه‌مدت و برای پاسخگویی به شرایط خاص حال حاضر کشور تدوین شده که در صورت همراهی با مالیات بر عایدی سرمایه و در نظر گرفتن برخی ملاحظات می‌تواند تا حدی راهگشا باشد.

 • نگاهی به هفت اقدام بانک مرکزی در اصلاح نظام بانکی

  نگاهی به هفت اقدام بانک مرکزی در اصلاح نظام بانکی

  هفت گام اصلاحی بانک مرکزی می‌تواند نقشی اساسی در تثبیت اقتصادی و ایجاد بستری برای طرح‌های تحول زیربنایی در شبکه بانکی ایفا نماید.

 • سیاه و سفید دارا دوم

  سیاه و سفید دارا دوم

  در صورتی که صندوق دارا دوم وارد بازار شود، به نظر می‌رسد که دیگر امکان واگذاری باقیمانده سهام دولت در دارایکم به صورت صندوق وجود نخواهد داشت.

 • کسری بودجه و کنترل تورم

  کسری بودجه و کنترل تورم

  مدتها است که کسری بودجه دولت به عنوان منشاء بسیاری از مشکلات و از جمله سلطه مالی و تداوم تورم بالا مورد بحث اقتصاددانان و تحلیل‌گران بوده است.

 • ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران

  ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران

  اگرچه انتظارات تورمی و تحولات پولی نقش بسزایی در روند متغیر کلیدی نرخ تورم ایفا می‌کنند اما به دلیل سلطه مالی در اقتصاد، عملکرد سیاست‌گذار پولی را به هیچ عنوان نمی‌توان مستقل از سیاست‌گذار مالی دانست.

 • چشم‌انداز افت تجارت جهانی

  چشم‌انداز افت تجارت جهانی

  با توجه به سرعت آهسته بازیابی اقتصادی، ممکن است رشد تجارت جهانی همچنان در سطح پایین‌تر از مسیر قبل از شیوع بیماری باقی بماند.