تحلیل روز

تیتر سه سرویس

 • تیمور رحمانی

  عملیات بازار باز چه تحولی می‌آفریند؟

  کنترل سهل‌تر تورم، جلوگیری از آشفتگی در نرخ‌های سود و کاهش نرخ تنزیل اوراق بدهی دولت از مهم‌ترین پیامدهای عملیات بازار باز است.

 • رونق تولید

  الزامات سیاستگذاری پولی در مسیر رونق تولید

  سودمندی تزریق بیشتر پایه پولی منوط به آن است که کمیت رشد کل‌های پولی بر مبنای محدودیت‌های مقداری کنترل شده، و کیفیت اعتبارات بانکی از طریق هدایت آن به مقاصد رونق‌آفرین بهبود یابد.

 • بانک مرکزی

  گام بلند بانک مرکزی در سیاست‌گذاری پولی

  در الگوی نوین سیاست‌گذاری پولی، بانک مرکزی با تشکیل کریدور نرخ سود در بازار بین‌بانکی و استفاده گسترده از عملیات بازار باز، به صورت غیردستوری نرخ‌های سود موجود را به سمت نرخ هدف هدایت می‌کند.

 • ایلناز ابراهیمی

  شرط استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

  انتظار می‌رود صندوق توسعه ملی به عنوان «آخرین وام‌دهنده» در فضای نیازهای ضروری مطرح بوده و سیاست‌گذاران تنها در صورت نبود امکان بهره‌گیری از سایر منابع مالی موجود، به ذخایر ارزی موجود آن متوسل شوند.

 • تورم ما را می‌کشد یا انتظار تورم؟

  تورم ما را می‌کشد یا انتظار تورم؟

  استمرار انتظارات آحاد اقتصادی به نحوی که شکل گرفته و در آن بیشتر تریبون‌ها نیز بروز جهش‌های قیمتی و تورم‌های بالا را با احتمال‌های نسبتا زیاد مطرح می‌کنند،سال ۹۸ را بیش از آنچه که هست سخت نشان می‌دهد.

 • اقتصاد ۹۸ در گرو اصلاح سیاست‌های ارزی

  اقتصاد ۹۸ در گرو اصلاح سیاست‌های ارزی

  باتوجه به عدم موفقیت کامل سیاست ارز ترجیحی و محدودیت درآمدهای ارزی ضروری است دولت سریع‌تر برای اصلاح این سیاست اقدام کند.ادامه تخصیص ارز۴۲۰۰تومانی می‌تواند هزینه‌های زیادی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

 • ایلناز ابراهیمی- تحلیل روز

  وقتی اجزای تورم راهکار نشان می‌دهند

  دقت در جزئیات نرخ تورم و کنار هم گذاشتن شاخص‌های مختلف می‌تواند راهگشای اولویت‌ تلاش‌های لازم برای کنترل آن باشد.

 • شناسایی تولیدکنندگان واقعی پیش‌شرط‌ تحقق «رونق تولید»

  شناسایی تولیدکنندگان واقعی پیش‌شرط‌ تحقق «رونق تولید»

  رویکردهایی که در سال‌های گذشته برای حمایت از تولید در نظر گرفته شد به نتیجه مورد نظر منتهی نشد. برای تحقق شعار سال ۱۳۹۸ یعنی «رونق تولید»، در گام نخست می‌بایست تولیدکنندگان واقعی شناسایی شوند.

 • خانه تولید را بر مسیر سیلاب‌ بنا نکنیم!

  خانه تولید را بر مسیر سیلاب‌ بنا نکنیم!

  گام اول در رونق تولید، مهار تورم دورقمی و ثبات‌بخشی به بازارها است تا بتوان با اطمینان بیشتری زمینه‌های رونق و خروج از رکود را دنبال نمود.

 • محمد ولی‌پور پاشاه

  واردات کالاهای ضروری از تخصیص تا توزیع

  اگر واردکنندگان ظرف مهلت قانونی و مدت معین برای ترخیص محصولات وارداتی اساسی موجود در گمرک اقدام کنند، ترخیص به موقع کالا در تسریع فرآیند توزیع محصول نیز موثر خواهد بود.

 • بودجه

  الزامات تحقق بودجه عملیاتی

  یکی از اصلاحات مهم در بودجه، تغییر روش بودجه‌نویسی است. بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد می‌تواند آثار مثبت فراوانی برای اقتصاد ایران داشته باشد اما اجرای دقیق و صحیح آن نیازمند تحقق الزاماتی است.

 • ایلناز ابراهیمی- تحلیل روز

  تعادل عرضه و تقاضا تابع قانون است، آن را نشکنیم

  سعی در برقراری قیمت در بازار به نرخی پایین‌تر از آنچه که بنا به قوانین عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، تلاش برای شکستن قوانینی است که عقلانیت و سال‌ها تجربه، شکست ناپذیری آن را ثابت کرده است.

 • وهاب قلیچ - تحلیل روز

  کاهش مفاسد اقتصادی با تدبیری همه‌جانبه

  گرچه اقتدار و کارآمدی قوه قضاییه در کاهش جرایم و مفاسد اقتصادی مهم است، اما تا زمانی که زمینه‌های فسادبرانگیز در اقتصاد ایران فعال باشند، کامیابی این نهاد با دشواری‌هایی همراه خواهد بود.

 • محمد ولی‌پور پاشاه

  واردات کالاهای ضروری از تخصیص تا توزیع؛ نمونه‌هایی از مشکلات

  تسریع در حل مشکلات ترخیص و توزیع، روند خروج کالا از گمرک را بهبود داده و اجرای مصوبات دولت برای سرعت ‌بخشیدن به روند ترخیص کالا بر مدیریت تقاضا برای کالاهای اساسی موثر خواهد بود.

 • رشد اقتصادی

  وقتی کاهش موجودی انبار نشانه رشد اقتصادی نیست

  در سال آینده، با توجه به تنگناهای پیش‌روی واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه به دلیل وجود برخی از محدودیت‌های ارزی، احتمالاً از این ناحیه موجودی انبار با کاهش مواجه باشد.