تحلیل روز

 • پوشش کسری بودجه؛ چاره چیست؟

  پوشش کسری بودجه؛ چاره چیست؟

  با توجه به چسبندگی بخش اعظم هزینه‌ها، افزایش منابع درآمدی تنها راه جبران کسری بودجه است. با این وجود، گزینه‌های در اختیار دولت برای افزایش منابع درآمدی محدود بوده و هر یک با پیامدهایی همراه هستند.

تیتر سه سرویس

 • پوشش کسری بودجه؛ چاره چیست؟

  پوشش کسری بودجه؛ چاره چیست؟

  با توجه به چسبندگی بخش اعظم هزینه‌ها، افزایش منابع درآمدی تنها راه جبران کسری بودجه است. با این وجود، گزینه‌های در اختیار دولت برای افزایش منابع درآمدی محدود بوده و هر یک با پیامدهایی همراه هستند.

 • صادرات غیرنفتی در سراشیبی

  صادرات غیرنفتی در سراشیبی

  صادرات غیرنفتی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ عملکرد چندان موفقی نداشته و ارزش دلاری آن نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهش ۱۰.۵۵ درصدی مواجه بوده است.

 • دلالت‌های کسری بودجه بر نرخ تورم سال ۱۳۹۸

  دلالت‌های کسری بودجه بر نرخ تورم سال ۱۳۹۸

  شیوه فعلی پیش‌بینی شده برای تأمین کسری بودجه پیامدهای تورمی در پی دارد که می‌تواند منجر به افزایش نرخ تورم در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸ و همچنین نرخ تورم سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شود.

 • چرا پذیرش هدفمندسازی یارانه‌ها برای عده‌ای دشوار است؟

  چرا پذیرش هدفمندسازی یارانه‌ها برای عده‌ای دشوار است؟

  عدم احساس کارآمدی کافی در نظام تامین اجتماعی کشور و کوچکی چتر حمایتی آن یکی از علل قابل ذکر در خصوص عدم پذیرش و مقاومت در برابر اصلاح نظام یارانه‌هاست.

 • برای رهایی از نفت، چگونه به یارانه‌ها سر و سامان دهیم؟

  برای رهایی از نفت، چگونه به یارانه‌ها سر و سامان دهیم؟

  انجام هرگونه تغییری در یارانه‌های پنهان بالاخص یارانه‌ حامل‌های انرژی، باید منوط به مطالعات امکان‌سنجی، ارزیابی اثرات جانبی و نیز میزان پذیرش آن از سوی جامعه هدف باشد.

 • گذار از بودجه متمرکز به بودجه استانی

  گذار از بودجه متمرکز به بودجه استانی

  اختیارات مالی در بودجه‌ریزی غیرمتمرکز تا حدودی به مقامات محلی واگذار می‌شود و مقامات محلی در دایره منابع در اختیار، مصارف خود را بر حسب دستگاه - برنامه و بخش - برنامه توزیع و مشخص می‌کنند.

 • محتمل­‌ترین سناریو در بازار مسکن

  محتمل­‌ترین سناریو در بازار مسکن

  بررسی روند معاملات و قیمت مسکن نشان می‌­دهد که بازار مسکن وارد فاز رکودی شده است. مطابق با روند تاریخی بازار مسکن، بعد از تجربه­ دوران رونق قیمتی این بازار وارد دوره رکود با طول عمر طولانی­‌تر می‌شود.

 • کاهش تعداد شعب را ساده نپنداریم!

  کاهش تعداد شعب را ساده نپنداریم!

  ۸ بانک دولتی شامل بانک ملی، مسکن، سپه، کشاورزی، توسعه صادرات، صنعت و معدن، پست بانک و توسعه تعاون با ۸۶۶۵ شعبه نزدیک به ۴۰ درصد شعب کل کشور را شامل می‌­شوند.

 • امکان‌سنجی تحقق بودجه بدون نفت

  امکان‌سنجی تحقق بودجه بدون نفت

  حذف نفت از بودجه در بازه طولانی‌تر بیش از یک یا دو سال تنها با اصلاحات ساختاری امکان‌پذیر است.

 • تحلیل بازار مسکن در میانه سال ۱۳۹۸

  تحلیل بازار مسکن در میانه سال ۱۳۹۸

  درتابستان امسال،پنجمین دوره افزایش قیمت مسکن به پایان رسید واکنون رکود نسبتا عمیقی این بازاررا فرا گرفته است.نگاهی به روند بازار مسکن در نیمه نخست سال می­تواند به تبیین سرنوشت آن در ادامه سال کمک کند.

 • نگاهی به نظام مالیات­ ستانی محلی

  نگاهی به نظام مالیات­ ستانی محلی

  مالیات‌های محلی یکی از ابزارهای مرتبط با سیاست‌های تمرکز زدایی مالی، توسعه استانی و برنامه‌های آمایش سرزمین محسوب می‌شود که از حدود دو دهه قبل، موجب اصلاح ساختاری نظام‌های مالیاتی در جهان شده است.

 • بازار سهام به کدام سو می‌رود؟

  بازار سهام به کدام سو می‌رود؟

  با توجه به ورود حجم بسیار بالای سهامداران جدید به بازار در نیمه اول سال و شیوع رفتار هیجانی در بین این گروه، تناوب و دامنه نوسانات طی ماه‌های آتی بسیار زیاد خواهد بود.

 • اوراق سلف موازی یا اسناد خزانه اسلامی؟

  اوراق سلف موازی یا اسناد خزانه اسلامی؟

  اوراق سلف موازی به دلیل جذابیت‌های خاص می‌تواند به عنوان یک گزینه مناسب هم برای ناشران و هم برای سرمایه‌گذاران مورد توجه قرار گیرد و به ویژه در زمینه کالاهای استراتژیک همچون گندم و نفت انتشار یابد.

 • مالک واحد در سهامداری بانک‌ها

  مالک واحد در سهامداری بانک‌ها

  با ابلاغ دستورالعمل «تملک سهام بانک­‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی»، اصلاح ساختار مالکیتی و ترکیب سهامداران بانک­‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و خصوصی شده وارد مرحله جدیدی شده است.

 • جبران بهره‌وری پایین نیروی کار

  جبران بهره‌وری پایین نیروی کار

  بازار کار کشور به ویژه در بخش خصوصی با پدیده ساعات کاری بسیار زیاد مواجه است. یعنی سازمان‌ها برای جبران بهره‌وری پایین (با لحاظ دستمزد پایین نیروی کار) تمایل به افزایش ساعات کاری داشته‌اند.

 • نوبت ترکیدن کدام حباب است؟

  نوبت ترکیدن کدام حباب است؟

  در دو سال گذشته با هجوم نقدینگی‌های سرگردان برای کسب عایدی بیشتر به بازارهای مختلف اقتصاد ایران همواره شاهد شکل‌گیری حباب‌ انواع دارایی بوده که با عقب‌نشینی تقاضای سفته‌بازی این حباب‌ها ترکیده است.