تحلیل روز

 • انقلاب خدمات مالی با فناوری‌های نوظهور

  انقلاب خدمات مالی با فناوری‌های نوظهور

  آنچه برای فعالان سیستم بانکی از مرجع نظارتی تا هریک از بانک‌های فعال در این صنعت ضروری به نظر می‌رسد، کسب آمادگی لازم برای رویارویی با تحول بزرگ فناوری‌های نوظهور در صنعت بانکداری است.

تیتر سه سرویس

 • انقلاب خدمات مالی با فناوری‌های نوظهور

  انقلاب خدمات مالی با فناوری‌های نوظهور

  آنچه برای فعالان سیستم بانکی از مرجع نظارتی تا هریک از بانک‌های فعال در این صنعت ضروری به نظر می‌رسد، کسب آمادگی لازم برای رویارویی با تحول بزرگ فناوری‌های نوظهور در صنعت بانکداری است.

 • نشانه‌هایی برای رشد بازار سهام در آذرماه

  نشانه‌هایی برای رشد بازار سهام در آذرماه

  با وجود نزول چهارماهه، در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که زمینه‌های رشد بازار سهام ایجاد شده و انتظار می‌رود که در آذرماه، بازار سهام رشد مثبت را ثبت کند.

 • چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

  چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

  حال که در دوره‌ای سخت از نظر فشار تورمی و آسیب شدید به دهک‌های پایین قرار گرفته‌ایم، سیاستگذاری و به طور مشخص سیاستگذاری پولی باید چه مسیری را دنبال کند؟

 • بانکداری و ضرورت بازگشت به صندلی وکالت

  بانکداری و ضرورت بازگشت به صندلی وکالت

  تا وقتی چرخه معیوبی از ایجاد سود موهوم از دارایی‌های منجمد فاقد جریان نقد و دارایی‌های موهوم وجود دارد، سوال از جهت تغییرات نرخ سود بانکی فقط یک سوال انحرافی و بدون اثر است.

 • تحلیل بازار کار با شاخص NEET

  تحلیل بازار کار با شاخص NEET

  بازار کار کشورهای در حال توسعه همچون ایران، دارای چالش‌ها و ویژگی‌هایی است که نیازمند بررسی‌های دقیق و علمی و عدم اکتفا و تمرکز صرف بر شاخص‌های مرسومی همچون نرخ بیکاری است.

 • تحلیلی بر وضعیت سپرده‌ها در نیمه اول ۱۳۹۹

  تحلیلی بر وضعیت سپرده‌ها در نیمه اول ۱۳۹۹

  افزایش اقبال سپرده‌گذاران به سپرده‌های کوتاه‌مدت، از منظر صنعت بانکی منجر به کاهش بهای تمام شده سپرده می‌شود که اتفاقی مطلوب است، اما از منظر اقتصاد کلان می‌تواند موج‌های تورمی جدیدی را ایجاد نماید.

 • سیاست پولی و اقدامات احتیاطی

  سیاست پولی و اقدامات احتیاطی

  نظارت و اقدامات احتیاطی که امروزه به عنوان بخشی از سیاست پولی یا به عنوان مکمل سیاست پولی مدیریت نرخ سود، اهمیت مضاعف یافته است، به طور مشخص چکار می‌کند؟

 • چرا مالیات بر خانه‌های خالی به سرانجام نمی‌رسد؟

  چرا مالیات بر خانه‌های خالی به سرانجام نمی‌رسد؟

  علی‌رغم در دسترس بودن تجارب و تحولات قانونگذاری در این حوزه، طرح جدید مجلس نیز هیچ توجهی به مزیت‌ نسبی دستگاه‌ها و نهادها در امر شناسایی و مالیات‌ستانی از املاک و مستغلات خالی نداشته است.

 • توصیه‌ای بر انتقال از تسهیلات مشارکتی به مبادله‌ای

  توصیه‌ای بر انتقال از تسهیلات مشارکتی به مبادله‌ای

  توصیه بانک مرکزی به شبکه بانکی در استفاده بیشتر از عقود غیرمشارکتی به‌ جای عقود مشارکتی در تخصیص منابع، گامی بلند در حرکت به سوی اجرای بهتر بانکداری اسلامی و کاهش صوری‌سازی در معاملات بانکی است.

 • چشم‌انداز بازار طلا

  چشم‌انداز بازار طلا

  به دلیل آثار ویروس کرونا بر اقتصادهای جهان و پیش‌بینی رکود گسترده و تبعات تورمی بسته‌های محرک اقتصادی تجویز شده توسط بانک‌های مرکزی، افزایش ۱۰ درصدی انس طلا برای سال آینده میلادی محتمل به نظر می‌رسد.

 • چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

  چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

  علیرغم وجود سطح بالایی از نااطمینانی در اقتصاد کشور، بررسی گزاره‌هایی در مورد رشد اقتصادی، تورم و رویکرد سیاست‌گذاری می‌تواند تصویری هر چند تقریبی از وضعیت اقتصاد در نیمه دوم سال ترسیم کند.

 • چرایی تداوم تورم در ایران

  چرایی تداوم تورم در ایران

  بدون هیچ تردیدی، تداوم تورم بالا و بی‌ثبات عامل بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی بوده و عدم اهتمام جدی برای کنترل پایدار آن اسباب تداوم مشکلات داخلی و تضعیف جایگاه جهانی اقتصاد ایران است.

 • آثار نوسانات ارزی بر ترازنامه بانک‌ها

  آثار نوسانات ارزی بر ترازنامه بانک‌ها

  روند نوسانات قیمت ارز در شش ماهه نخست امسال و چشم انداز آن تا پایان سال، تبعات چندگانه‌ای را بر ترازنامه بانک‌ها از منظر سودآوری، درآمد و کیفیت دارایی‌ها بر جای خواهد گذاشت.

 • بررسی دستورالعمل تایید صلاحیت و عزل مدیران ارشد بانکی

  بررسی دستورالعمل تایید صلاحیت و عزل مدیران ارشد بانکی

  بهبود جایگاه واحدهای نظارتی در بانک‌ها و موسسات اعتباری و اصلاح نگاه بازدارنده توسط واحدهای اجرایی و مدیران ارشد بانک‌ها و موسسات اعتباری به این واحدها، گام نخستی است که باید در این راه برداشته شود.

 • صیانت از طبقه متوسط

  صیانت از طبقه متوسط

  جلوگیری از تحدید تقاضا، در شرایط فعلی در دسترس‌ترین راه‌ برای صیانت از طبقه متوسط است که می‌تواند از طریق کالابرگ یا آنچه که در دهه شصت به نام کوپن نامیده می‌شد، محقق شود.

 • گذاری بر طرح تحول بازار خودرو

  گذاری بر طرح تحول بازار خودرو

  طرح تحول خودرو، در واقع امر، نه تنها مزیتی نسبت به فروش مستقیم خودرو (با قیمت بازار) از شبکه نمایندگی‌ها ندارد بلکه به واسطه افزودن فرایندهای بوروکراتیک منتج به افزایش هزینه نهایی مصرف‌کننده خواهد شد.