تحلیل روز

تیتر سه سرویس

 • کاهش ابعاد نااطمینانی، پیش‌شرط اساسی کارایی‌ سیاستگذاری اقتصادی

  کاهش ابعاد نااطمینانی، پیش‌شرط اساسی کارایی‌ سیاستگذاری اقتصادی

  مجموعه سیاست‌گذاری کشور بیشتر و پیش‌تر از هر چیز در شرایط فعلی، نیازمند بازگرداندن ثبات و اطمینان به فضای جامعه و اقتصاد است.

 • هزارتوی مالیات بر خانه‌­های خالی در ایران

  هزارتوی مالیات بر خانه‌­های خالی در ایران

  برای بهره‌برداری از سیاست‌های مالیاتی به عنوان ابزاری جهت تعادل‌بخشی به بازار مسکن لازم است تا از تجارب جهانی در چگونگی اجرای این نوع مالیات و سایر مالیات‌های قابل اخذ از بازار املاک بهره جست.

 • محک کارایی بانک­‌ها

  محک کارایی بانک­‌ها

  بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی باید توجه ویژه‌­ای به مقوله کارایی و بهره‌وری خود داشته باشند تا بتوانند چابک‌تر از سد چالش­‌های پیش‌روی نظام بانکی بگذرند.

 • گزارش‌های اقتصادی اجلاس داووس در خصوص ایران چه می‌گوید؟

  گزارش‌های اقتصادی اجلاس داووس در خصوص ایران چه می‌گوید؟

  این هفته پنجاهمین دوره اجلاس داووس با شرکت بیش از ۳ هزار نفر از کارفرمایان، سیاستمداران، دانشگاهیان ونمایندگان عالی سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی، منطقه‌ای و سایر نهادهای جامعه مدنی برگزار می‌شود.

 • چرا عملیات بازار باز نقشی اساسی در سال‌های پیش‌رو خواهد داشت؟

  چرا عملیات بازار باز نقشی اساسی در سال‌های پیش‌رو خواهد داشت؟

  با توجه به تجربه‌ کشورهای درحال توسعه ‌در پذیرش قالب‌های مدرن وعدم توجه به کارکردهای آن،یکی از الزامات اجرای اثربخش این عملیات،التزام همه‌ متعاملین به شفافیت اقتصادی برای تعیین بازه مطلوب نرخ سود است.

 • آیا نفس عملیات بازار باز مایه نگرانی است؟

  آیا نفس عملیات بازار باز مایه نگرانی است؟

  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی درباره عملیات بازار باز و اینکه آیا نفس عملیات بازار باز مایه نگرانی است، توضیحاتی ارائه کرد.

 • چشم‌انداز نرخ تورم تا پایان سال

  چشم‌انداز نرخ تورم تا پایان سال

  مهم‌ترین عامل اثرگذار بر نرخ تورم تا پایان سال نوسانات نرخ ارز خواهد بود. با فرض ثبات بازار ارز، انتظار می‌رود نرخ تورم نقطه‌ای در پایان سال در محدوده ۲۴ تا ۲۷ درصد قرار گیرد.

 • ابعاد فقهی فروش استقراضی سهام در بازار سرمایه ایران

  ابعاد فقهی فروش استقراضی سهام در بازار سرمایه ایران

  لازم است با پایش دقیق معاملات فروش تعهدی، خلاها و مشکلات آن به سرعت شناسایی شود و در صورت لزوم تدابیری برای رفع آنها اتخاذ شود.

 • منافع ایجاد رمزارز اسلامی

  منافع ایجاد رمزارز اسلامی

  ایجاد رمزارز اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها نیست؛ اگر کشوری قصد تجارت با ما و دور زدن تحریم‌ها را داشته باشد تا حدودی این امر توسط پیمان‌های دو جانبه پولی قابل انجام است.

 • ناکارآمدی سیاست­‌های هزینه ­ای دولت

  ناکارآمدی سیاست­‌های هزینه ­ای دولت

  مدیریت هزینه عمومی در اقتصاد ایران به عنوان یک اصل اساسی، دغدغه دولت­‌ها نبوده و در نتیجه اجرای اصلاحات تعدیلی - نهادی در جهت بهبود عملکرد سیاست­‌های هزینه­‌ای دولت، ضروری و اجتناب­ ناپذیر شده است.

 • کاهش موانع فروش دارایی‌های مازاد شبکه بانکی

  کاهش موانع فروش دارایی‌های مازاد شبکه بانکی

  به منظور سرعت بخشی در فروش املاک مازاد بانکی، ناظر پولی باید با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی اعم از بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و قوه قضاییه نظارت بر فروش اموال را بر عهده گیرد.

 • «شورای فقهی» در طرح جدید بانکداری

  «شورای فقهی» در طرح جدید بانکداری

  استفاده از یک دبیرخانه علمی جهت پشتیبانی و تهیه محتوای علمی و پژوهشی برای تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های شورای فقهی بانک مرکزی پیشنهاد می‌شود.

 • بازآرایی نهادی شورای عالی هماهنگی اقتصادی

  بازآرایی نهادی شورای عالی هماهنگی اقتصادی

  نقدهایی در ماه‌­های اخیر به عملکرد شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطرح شده که به نظر می‌رسد بازطراحی این نهاد به منظور افزایش کارایی ضرورت داشته باشد.

 • کسری بودجه سال ۱۳۹۹ چقدر خواهد بود؟

  کسری بودجه سال ۱۳۹۹ چقدر خواهد بود؟

  لایحه بودجه را می‌توان در یک عبارت خلاصه کرد: افزایش استقراض دولت از محل اوراق مالی اسلامی و صندوق توسعه و فروش اموال دولتی برای جبران کاهش درآمدهای نفتی، بدون توجه جدی به کاهش مخارج جاری.

 • مدیریت وثایق در نظام بانکی؛ نیازمند تحولی اساسی

  مدیریت وثایق در نظام بانکی؛ نیازمند تحولی اساسی

  انبوهی از پرونده‌های قضایی مرتبط با مطالبات غیرجاری و شکایت‌های متقابل بانک و دریافت‌کنندگان تسهیلات نشان از بحران در مدیریت وثایق در نظام بانکی کشور می‌دهد که نیازمند تغییراتی بنیادین است.

 • علل ریزش بازار سهام

  علل ریزش بازار سهام

  نوسانات اطمینان نزد فعالان بازار سبب شد تا احتمال تحقق سودهای آتی بنگاه‌ها از منظر آنها با ریسک همراه شود و به همین علت ارزش سهام بنگاه‌ها با کاهش مواجه شد.