تحلیل روز

 • تامین مالی بنگاه‌ها در مسیر بهبود

  تامین مالی بنگاه‌ها در مسیر بهبود

  اعطا و دریافت اعتبار تجاری (خرید و فروش استقراضی) در یک سال گذشته، میان بنگاه‌ها کاهش یافته و این مسئله با افزایش نیاز به وجوه نقد، مشکلاتی را در رابطه با سرمایه در گردش بنگاه‌ها ایجاد کرده است.

تیتر سه سرویس

 • تامین مالی بنگاه‌ها در مسیر بهبود

  تامین مالی بنگاه‌ها در مسیر بهبود

  اعطا و دریافت اعتبار تجاری (خرید و فروش استقراضی) در یک سال گذشته، میان بنگاه‌ها کاهش یافته و این مسئله با افزایش نیاز به وجوه نقد، مشکلاتی را در رابطه با سرمایه در گردش بنگاه‌ها ایجاد کرده است.

 • نقش صکوک گام در تامین مالی زنجیره تامین

  نقش صکوک گام در تامین مالی زنجیره تامین

  اوراق گواهی اعتباری مولد (گام) یکی از جدیدترین نوآوری‌های نظام بانکی کشور در راستای تامین مالی زنجیره تولید و حمایت از بخش حقیقی اقتصاد با استفاده از ابزارهای اسلامی محسوب می‌شود.

 • بازار سرمایه منجی کسری بودجه

  بازار سرمایه منجی کسری بودجه

  در شرایطی که نقدینگی سرگردان به دنبال مامنی امن برای کسب بازدهی است، فروش سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی راهکاری است که به سبب ابعاد گره‌گشای آن، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

 • گریزی بر اصلاح ناگزیر مالیاتی

  گریزی بر اصلاح ناگزیر مالیاتی

  پس از اصلاحیه بودجه ۹۸ و افزایش قیمت سوخت، سومین تحول بودجه‌ای دولت در راه است. آیا دولت به بایدها و نبایدهای آن توجه دارد.

 • صرفه‌جویی در هزینه­‌های دولت از رویا تا واقعیت

  صرفه‌جویی در هزینه­‌های دولت از رویا تا واقعیت

  در ساختار فعلی امکان صرفه‌جویی قابل توجهی در مخارج دولت وجود ندارد. راهکار عملی از جنس صرفه‌جویی در هزینه‌های فعلی نیست، بلکه از جنس بازبینی وظایف دولت و تغییر در رویه‌های اجرایی و اداری است.

 • ابعاد مغفول ادغام بانک‌ها

  ابعاد مغفول ادغام بانک‌ها

  توجه به اختلاف فرهنگ سازمان­‌های ادغامی و تلاش برای پایه‌گذاری رویه‌­های جدید فرهنگی از الزامات مدیریت موثر منابع انسانی و اجرای ادغام موفقیت آمیز بانک‌ها است.

 • راهکارهای جایگزین طرح کمک معیشت چیست؟

  راهکارهای جایگزین طرح کمک معیشت چیست؟

  اگر طرح کمک معیشتی دولت در قالب بن خرید در کارت‌­ها برای خرید کالاهای خوراکی و آشامیدنی از فروشگاه‌های مشخصی شارژ می‌شد، هم اثرات تورمی کمتری داشت، هم مشکلات جامعه هدف را بیشتر بهبود می‌بخشید.

 • تحول نظام مالیاتی با اسـتقرار نظام درآمد - هزینه نوین استانی

  تحول نظام مالیاتی با اسـتقرار نظام درآمد - هزینه نوین استانی

  تدوین برنامه‌ها و تنظیم بودجه‌ها بر اساس مطالعات آمایش و برنامه‌ریزی منطقه‌ای و همچنین محرومیت‌زدایی در بستر یک قاعده مناسب بازتوزیع منابع بین مناطق مختلف از الزامات این تحول است.

 • آیا نرخ تورم همچنان کاهش خواهد یافت؟

  آیا نرخ تورم همچنان کاهش خواهد یافت؟

  تحت شبیه‌سازی سناریوی افزیش دو درصدی بهای کالاها و خدمات به صورت ماهانه، روند کاهش نرخ‌های تورم نقطه‌ای و متوسط به ترتیب تا سطح ۲۴ درصد و ۳۴ درصد تا انتهای سال جاری ادامه خواهد یافت.

 • روند نگران‌کننده سرمایه‌گذاری

  روند نگران‌کننده سرمایه‌گذاری

  وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور سال به سال وخیم‌تر می‌شود و با لحاظ نرخ استهلاک می‌توان گفت که انباشت سرمایه کشور نه تنها رشدی نداشته بلکه در حال کاهش است.

 • درون‌زایی اصلاح رویه‌ها؛ضرورتی جهت رهایی ازتبعات افزایش نرخ بنزین

  درون‌زایی اصلاح رویه‌ها؛ضرورتی جهت رهایی ازتبعات افزایش نرخ بنزین

  جدی گرفتن آموزه‌های علم اقتصاد و اصلاح رویه‌های ناثواب می‌تواند باعث گسست دور باطل اصلاح بهای حامل‌های انرژی شده و از انتقال مشکلات به آینده جلوگیری کند.

 • ریشه مشکل بنزین کجاست؟

  ریشه مشکل بنزین کجاست؟

  مشکل قیمت‌گذاری برخی از کالاهای استراتژیک نظیر بنزین چیست که دولت هر چند یکبار مجبور به اصلاح قیمت‌ها و پذیرش مخاطرات ناشی از آن می‌شود؟

 • بایدها و نبایدهای افزایش قیمت بنزین

  بایدها و نبایدهای افزایش قیمت بنزین

  نکاتی در رابطه با افزایش قیمت بنزین وجود دارد که بهتر بود دولت محترم پیش از قیمت­ گذاری جدید به آنها توجه می‌کرد.

 • ضوابط و مقررات مکمل جهت گذار از تحریم‌ها

  ضوابط و مقررات مکمل جهت گذار از تحریم‌ها

  در کشورهای مشمول تحریم، ضوابط و مقررات مکملی جهت گذار از تحریم‌ها طراحی شده تا مقوله عدم شفافیت اسناد بازرگانی و مالی بین‌المللی بخش‌های تحریمی توسط مقامات ممیزی، حسابرسی و نظارتی مورد توجه قرار گیرد.

 • مسئله بنزین و بازاندیشی مجاری قانونگذاری

  مسئله بنزین و بازاندیشی مجاری قانونگذاری

  استفاده از ظرفیت شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای حل و فصل ابرچالش‌هایی که گریبان رشد اقتصادی ایران را گرفته، نیاز مبرم کشور بالاخص در شرایط تحریم‌های مالی بین‌المللی است.