ایبِنا بررسی کرد:

شورای رقابت خودروی سواری را از بورس کالا حذف کرد

پس از کش و قوس‌های فراوان امروز دستورالعمل جدید شورای رقابت برای صنعت خودرو منتشر شد.
کد خبر : ۱۴۶۳۴۹

به گزارش خبرنگار ایبِنا، شورای رقابت در دستورالعمل امروز خود که با خط نستعلیق زیبا نوشته شده است، عنوان کرده است که بازار تمامی خودرو‌های سواری شامل خودرو‌های تولیدی، مونتاژ و وارداتی، انحصاری تشخیص داده می‌شود و از این پس طبق قانون مشمول دستورالعمل شورای رقابت قیمت گذاری می‌شوند.


در بند ۳-۲ این دستورالعمل امده است که " با هدف نهادینه سازی رقابتی برای هر خودرو، بر اساس قیمت حداقل سه خودرو خارجی هم رده از نظر کلاس، کیفیت و استاندارد، قیمتی به عنوان پایه رقابتی استخراج و اعلام می‌شود. شورای رقابت راساً یا از طریق وزارت صمت نسبت به استفاده از ظرفیت نهاد‌های حرفه‌ای داخلی و حسب مورد، مراجع خارجی معتبر جهت تعیین ملاک‌های مقایسه استفاده خواهد کرد که در جلسه کارگروه خودرو در دوره‌های ۶ ماهه یا یک ساله جمع بندی و مبنای عمل خواهند بود؛ و در صورتی که این دستورالعمل صحت داشته باشد، هیچگونه نشانی از بورس کالا در بند‌های آن دیده نمی‌شود.


در بند ۵ ماده ۵ که مهم‌ترین موضوع این روزهاست، اعلام کرده است که از این پس، خودروسازان موظفند محصولات خود را از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو، ثبت‌نام و به فروش برسانند؛ بنابراین می‌توان اینگونه برداشت کرد که عرضه خودرو در بورس کالا متوقف شده است.


با انتشار این دستورالعمل، بازار سرمایه به این خبر واکنش نشان داد و سهام گروه خودرویی و همچنین کلیت بازار سهام با فشار عرضه مواجه شدند و حتی برخی از نماد‌ها به صف فروش نزدیک شده‌اند.


حال باید منتظرماند تا دستگاه‌های مسئول چه تصمیمی برای دستورالعمل شورای رقابت اتخاذ می‌کنند.

 

برای مشاهده دستورالعمل  کلیک نمایید.

برچسب ها: خودرو بورس کالا
ارسال‌ نظر
اب
Iran (Islamic Republic of)
۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
۰
شورای رقابت در دست دلالان خودرو شورای توزیع رانت
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
۰
خودرو چه ربطی به بقیه صنایع دارد که امروز دستوری بورس را قرمز کردند در واقع میخواهند گروگان بگیرند نهادهای نظارتی وارد شوند
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
۰
پس بالاخره مافیا خودرو موفق شد و بالاخره عرضه خودرو تو بورس متوقف شد. آفرین به شواری فراقانونی رقابت که باز پول تو جیب اطرافیاشون کرد. ایول...!
فیلم و پخش زنده
بیشتر