15 اسفند 1401 - 11:13

جزئیات معاملات گواهی سپرده شمش طلا اعلام شد/ آغاز معاملات از پنجشنبه

نماد معاملاتی شمش طلا برای معامله گواهی سپرده شمش طلا از روز پنج‌شنبه (۱۸ اسفند) بازگشایی خواهد شد.
کد خبر : ۱۴۷۶۲۶

به گزارش ایبِنا؛ بر اساس اطلاعیه بورس کالا، دارایی پایه ۱۰۰ سوت (۰.۱ گرم) از شمش طلای یک کیلوگرمی با عیار معاملاتی ۹۹۵ بوده و معاملات آن از طریق سامانه معاملات ابزار‌های نوین کالای ایران (سما) انجام خواهد شد.

براساس این گزارش، انباردار مکلف به اخذ و نگهداری شناسنامه صادره برای هر شمش طلا و تحویل آن به دارنده گواهی سپرده در زمان دریافت کالا از انبار است.

در حال حاضر امکان تحویل کالا به انبار صرفا توسط تولیدکننده یا واردکننده مورد تایید انباردار وجود دارد. معیار وزن هر شمش در زمان تحویل به انبار یا خروج از انبار براساس معادل ضرایب ۱۰۰ سوت عیار ۹۹۵ (قسمت در ۱۰۰۰) لحاظ می‌شود که مبنای معاملات گواهی سپرده شمش طلا است.

برای انجام معامله گواهی مذکور همه فعالان بازار اقدام به اخذ کد از بورس کالا کرده باشند. هزینه‌های انبارداری در تاریخ شروع معاملات به مبلغ ۳۰ ریال روزانه به ازای هر گواهی سپرده کالایی برای نگهداری کالا در انبار از ابتدای روز صدور گواهی سپرده کالایی به نام مالک کالا تا پایان روز معامله هر بخش از کالای فروش رفته برعهده وی است که این هزینه توسط اتاق پایاپای بورس کالا از وجه معامله کسر شده و در دفتر دارایی انباردار اعمال می‌شود.

همچنین هزینه انبارداری از ابتدای روز تقویمی پس از روز معامله تا پایان روز تحویل برعهده خریدار است. مالیات بر ارزش افزوده هزینه انبارداری نیز به میزان ۹ درصد هزینه انبارداری محاسبه و به انباردار پرداخت می‌شود. هزینه انبارداری در ابتدای هر سال شمشی براساس قیمت طلا ضربدر ۰.۴ تقسیم بر ۳۶۵ تعدیل شده و پیش از اعمال اطلاع رسانی می‌شود.

از آنجا که گواهی سپرده کالایی ۰.۱ گرم از شمش طلای یک کیلوگرمی با عیار معاملاتی ۹۹۵ است جهت تحویل گرفتن کالا از انبار لازم است حداقل به میزان ۱۱ هزار گواهی سپرده کالایی توسط مالک ارائه شود. جهت تحویل گرفتن کالا از انبار مشتری باید درخواست تحویل خود را در روز‌های کاری از شنبه تا چهارشنبه حداکثر تا ساعت ۱۵ از طریق شرکت کارگزاری یا سامانه معاملات برخط ثبت کند.

همچنین تحویل بازار به مشتریان به صورت تصادفی از یکی از انبار‌ها و شمش‌های پذیرش شده صورت می‌پذیرد.

 

اطلاعیه گشایش نماد معاملاتی شمش طلا جهت انجام معاملات گواهی سپرده کالایی

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر