17 آبان 1402 - 14:41
در گفت‌وگو با ایبنا مطرح شد؛

پیش‌بینی وضعیت بازار ارز تا پایان سال /آثار شوک سیاسی بر نرخ‌ها کوتاه مدت است

اجرای سیاست تثبیت اقتصادی، وصول مطالبات ارزی و افزایش فروش نفت باعث می‌شود نرخ ارز تا پایان سال در کانالی مشخص نوسان کند.
کد خبر : ۱۵۶۵۵۱

مصطفی صفاری؛ کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، در رابطه با اثر جنگ غزه ورژیم صهیونیستی بر بازار ارز کشورمان به خبرنگار ایبنا گفت: در سیستم‎‌های مالی دو نوع شوک سیاسی و اقتصادی وجود دارد که هر کدام از این شوک‌ها عکس‌العمل متفاوتی را میان مردم و فعالان اقتصادی ایجاد می‌‎کند.


وی افزود: شوک‌های سیاسی معمولا کوتاه مدت و موقتی هستند که با حذف شوک، آثار آن نیز از بین می‌رود، اما شوک‌های اقتصادی بر عکس شوک‌های سیاسی آثاری بلندمدت دارند.


کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به این موضوع که شوک وارد شده به بازار ارز ایران در اثر جنگ غزه با رژیم صهیونیستی سیاسی است، تاکید کرد: شوک وارد شده به بازار ارز، سیاسی است به همین علت آثاری کوتاه مدت دارد، بنابراین بازار ارز به زودی به روند قبلی خود باز‌می‌گردد. ضمن اینکه در حال حاضر شاهد ثبات نسبی نرخ‌ها در بازار ارز هستیم.

صفاری با بیان اینکه در بازار ارز همراه با شوک سیاسی مردم از خود عکس العمل هیجانی نشان دادند، گفت: هم زمان با رفتار هیجانی مردم و جوسازی سودجویان بازار ارز، مقام معظم رهبری اعلام کردند که در حمله اخیر طوفان الاقصی ایران نقشی نداشته که با مشخص شدن موضع کشورمان شوک و هیجانات سیاسی فروکش کرد و ارز با کاهش قیمت مواجه شد.


این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: اجرای سیاست تثبیت اقتصادی، وصول مطالبات ارزی و افزایش فروش نفت باعث می‌شود نرخ ارز در کانالی مشخص نوسان کند و شاهد جهش خاص قیمت نباشیم.


وی در پایان تاکید کرد: با اقدامات و تدابیر بانک مرکزی دلار تا پایان سال در محدوده معینی به عنوان مثال ۴۷ هزار تومان تا ۵۲ هزار تومان نوسان خواهد داشت و احتمال خروج ارز از این دامنه بعید است، در واقع اگر تا پایان سال شوک سیاسی به وجود نیاید ارز جهش خاصی نخواهد داشت.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر