30 بهمن 1402 - 11:27
کارشناس بانکداری الکترونیک:

میزان اقتصاد دیجیتال در دنیا ۱۱.۵ تریلیون دلار است

میزان اقتصاد دیجیتال در دنیا ۱۱.۵ تریلیون دلار است
کارشناس بانکداری الکترونیک معتقد است مهمترین چالش در فین‌تک کشور، دور بودن بازیگران و رگولاتور‌ها از یکدیگر است.
کد خبر : ۱۶۰۵۶۱

به گزارش خبرنگار ایبنا، محمد فرجود، کارشناس بانکداری الکترونیک در اختتامیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که با عنوان حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی برگزار شد، اظهار داشت: سه لایه در اقتصاد دیجیتال وجود دارند، لایه اول بازیگرانی هستند که در حوزه سخت افزار و نرم افزار فعالیت می‌کنند و لایه دوم مربوط به اقتصاد پلتفرمی است. یک سمت بازیگر‌ها در این زمینه، فناوری‌ها هستند و سمت دیگر هم زیرساخت‌ها و مهارت هاست.

وی افزود: تقریبا ۱۱.۵ تریلیون دلار اندازه اقتصاد دیجیتال در دنیاست که رشد آن ۷.۱ درصد است، اما در ایران مقدار این رشد کمتر از ۲ است. در برنامه هفتم نشانه‌هایی از اقتصاد دیجیتال را می‌بینیم، ولی آنچنان یکپارچه نیست. به نسبت از لحاظ تعداد بازیگران حوزه اقتصاد دیجیتال وضعمان به نسبت دنیا خوب است. اقتصاد دیجیتال در ایران بیشترین سهم را حوزه تجارت الکترونیک دارد و فعلا حوزه‌های خدمت محور جلوترند.

فرجود ادامه داد: دومین حوزه بزرگ اقتصاد دیجیتال در دنیا فین تک‌ها هستند. بانک‌ها چهار نسل را گذر کردند که نسل آخر آن مربوط به هوش مصنوعی و تحول بانک هاست. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ مردم پولشان را به مجموعه‌هایی می‌دهند که کارشان مربوط به فناوری است. مشاوره‌های اقتصادی مردم هم عمدتا برمبنای هوش مصنوعی خواهد بود. تا سال ۲۰۳۰ بسیاری از کشور‌های دنیا پول نقدی نخواهند داشت. فین تک کمک می‌کند تا خدمات بهتر به دست مردم برسد و سرمایه گذاری‌ها راحت‌تر هدایت می‌شود. فین تک‌ها نقش مهمی در فراگیری مالی دارند. حدود ۳۰ هزار فین تک در دنیا شناسایی شده اند. در آینده سپرده گذاری به شدت دیجیتالی می‌شود و بانک‌هایی خواهند آمد که به شدت دیجیتال هستند.

وی اظهار داشت: بانک‌ها و نئوبانک‌ها با سر شعبه فیزیکی فرق دارند. در نئوبنک‌ها سرویس دهی بسیار سریع است. نئوبانک ها، بانک‌های سنتی را به چالش کشیده اند. نئوبانک‌ها به دنبال تنوع جذب سرمایه هستند. درحال حاضر بانک‌ها با فین تک‌ها تعامل می‌کنند. در دنیا بانک‌ها علاوه بر شعبه فیزیکی، بانک دیجیتال هم ایجاد کرده اند.

این کارشناس بانکداری الکترونیک ادامه داد: بازار به زنجیره‌های کسب و کاری نیاز دارد. به عنوان مثال در بانک تجارت ۴ محصول آورده ایم که یک نوع آن شامل اعتبار بین تولیدکننده با تامین کننده است. بانک‌های کشور رشد جدی در حوزه وام دهی داشته اند. ۷۰ درصد تسهیلات به کسانی داده شده که رتبه اعتباری نداشته اند و تعداد روز‌هایی که یک نفر تسهیلات را دریافت می‌کند اندک است.

وی یادآور شد: چالش جدی در فین تک کشور این است که بازیگران و رگولاتور‌ها از هم دورند. مثضوع مهم در فضای اقتصاد دیجیتال این است که تعداد رگولاتورهایمان زیاد بوده و کشور در این زمینه نیاز به یکپارچگی دارد. ما به فین تک‌های کشور امیدواریم و بزرگ‌ترین تهدید فین تک‌های ایران کمبود نیرو انسانی است و امیدوارم با تعامل با سیاست گذار، مسیر را طی کنیم.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر