25 خرداد 1403 - 14:19
مدیر کل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا؛

معامله ۱۵ هزار میلیارد ریال برق سبز در بورس انرژی

معامله ۱۵ هزار میلیارد ریال برق سبز در بورس انرژی
از آغاز فعالیت یکساله تابلوی برق سبز تاکنون در حدود ۵۰۰ میلیون کیلووات ساعت به ارزش ۱.۵ همت برق سبز معامله شده است.
کد خبر : ۱۶۴۱۷۸

به گزارش ایبنا از وزارت نیرو، سید مهدی حسینی؛ مدیر کل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا در این باره اظهار داشت: با راه اندازی تابلوی برق سبز الگوی جدید قراردادی با عنوان" قرارداد‌های عرضه برق سبز "بدون محدودیت ظرفیت نیروگاهی در ساتبا، تعریف و ابلاغ شد و بر اساس آن تاکنون بیش از ۷۵۰ مگاوات پروانه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر بر اساس مدل عرضه برق سبز در ساتبا صادر شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۲۰ نیروگاه تجدیدپذیر مجاز به فعالیت در تابلوی برق سبز هستند، اضافه کرد: تاکنون حدود ۳۷۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی تحت قرارداد با ساتبا در تابلوی برق سبز عرضه شده و میانگین قیمتی معامله شده برق سبز در بورس انرژی طی ماه خرداد به ازای هر کیلووات ساعت ۶۳ هزار ریال بوده است.

حسینی ادامه داد: از آغاز فعالیت تابلوی برق سبز تاکنون در حدود ۵۰۰ میلیون کیلووات ساعت به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال برق سبز معامله شده است.

وی یادآور شد: صنایع مشمول ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان و همچنین دستگاه‌های اجرایی برای تامین ۲۰ درصد برق تجدیدپذیر می‌توانند برق مورد نیاز خود را از طریق خرید برق تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز تامین کنند.

حسینی اضافه کرد: نداشتن محدودیت بار شبکه برق صنایع خریدار برق تجدیدپذیر توسط توانیر از مزیت‌های اصلی تابلوی برق سبز است.

وی همچنین ضمن اشاره به امکان فروش برق تجدیدپذیر در بازار فیزیکی/ مشتقه گفت: در بازار فیزیکی/ مشتقه، خریداران و فروشندگان می‌توانند در تعامل با یکدیگر نسبت به تسویه مبلغ کل معامله پیش از تولید برق و به صورت آتی اقدام کنند.

با راهبری و مدیریت ساتبا و همکاری وزارت نیرو و بورس انرژی، تابلوی برق سبز بورس انرژی در اول خردادماه سال ۱۴۰۲ راه‌اندازی شد و این بستر تاکنون توانسته زیر ساخت مناسب جهت تامین بخشی از نیاز برق صنایع را از طریق خرید برق سبز فراهم سازد و مزایای متعدد فروش برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای طرفین معامله موجب شده تا در زمان کوتاهی این بازار به بهترین شکل و با بالاترین حجم معاملات در قیاس با بازار‌های مشابه رونق بگیرد.

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر