27 خرداد 1403 - 09:53

۲۲.۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی در دولت سیزدهم امضا شد

۲۲.۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی در دولت سیزدهم امضا شد
در ۲ سال و نیم عمر دولت سیزدهم ۲۲.۵میلیارد دلار قرارداد قطعی نفتی به امضا رسید که ۸۰درصد آن مربوط به نیارین مشترک نفتی و گازی است.
کد خبر : ۱۶۴۲۲۷

به گزارش ایبنا، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم امضای ۴ قرارداد جدید نفتی اظهار داشت: در دولت سیزدهم ۱.۵ میلیون بشکه به تولید روزانه نفت کشور افزوده شد و صادرات نفت ایران چند برابر شد.

وی افزود: در طول ۲ سال و نیم عمر دولت سیزدهم ۲۲.۵ میلیارد دلار قرارداد قطعی نفتی به امضا رسید که ۸۰ درصد آن مربوط به نیارین مشترک نفتی و گازی است.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: امروز قرارداد میدان مشترک چنگوله به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار با حفاری ۲۵ حلقه چاه به امضا رسیده که هدف به تولید رسیدن ۶۰ هزار بشکه در روز است.

وی ادامه داد: عواید توسعه میدان نفتی مشترک چنگوله ۱۳ میلیارد دلار و اشتغال‌زایی ۶۵۰۰ نفر است.

خجسته‌مهر تصریح کرد: قرارداد بعدی مربوط به طرح توسعه بندکرخه بوده که با حفاری ۱۴ حلقه چاه و با ارزش ۴۳۵ میلیون دلار به امضا رسیده که عواید ناشی از این پروژه، ۳.۵ میلیارد دلار و هدف از آن تولید روزانه ۱۸ هزار بشکه در روز است.

وی افزود: همچنین قرارداد BOO خرید خدمات فرآورش نفت خام با شرکت ایرانی مپنا به امضا رسیده که حجم سرمایه‌گذاری آن ۱۰۰ میلیون دلار و هدف از آن ایجاد ظرفیت فرآورش ۶۰ هزار بشکه در روز است.

معاون وزیر نفت اذعان داشت: ایجاد ظرفیت فرآورش میدان نفتی به شیوه خرید خدمات برای ایجاد ظرفیت ۷۵ هزار بشکه فرآورش با سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیون دلاری، قرارداد دیگری است که به امضا رسید.

وی ادامه داد: امروز در مجموع ۴ قرارداد با تکیه بر سرمایه و توان بخش خصوصی صنعت نفت ایران به امضا رسیده که ۱۷ میلیارد دلار عواید برای کشور به‌دنبال خواهد داشت.

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر