کوبا

دیمیتری مدویدف، نخست‌وزیر روسیه روز پنج‌شنبه سفر دو روزه خود به کوبا را همزمان با تشدید فشارهای آمریکا علیه این کشور آغاز کرد.

به گزارش ایبِنا، سفر نخست‌وزیر روسیه به کوبا در حالی صورت می‌گیرد که فشارهای آمریکا بر هاوانا افزایش یافته است. کوبا به دنبال تشدید تحریم‌های آمریکا با معضل کمبود سوخت دست و پنجه نرم می‌کند.

دیمیتری مدویدف قرار است در هاوانا با میگل دایاز کانل، رییس جمهوری کوبا دیدار کند. اتحاد جماهیر شوروی پیشین دهه‌ها از متحدان اصلی حکومت کوبا بود و مسکو نیز در سال‌های اخیر به دنبال احیای روابط تجاری، نظامی و سیاسی خود با کوبا است.

روسیه همچنین به دنبال افزایش نفوذ خود در منطقه آمریکای لاتین است تا با افزایش نفوذ چین و آمریکا در کشورهای این منطقه مقابله کند. روسیه علاوه بر کوبا با ونزوئلا و نیکاراگوئه، دو کشور دیگری که در منطقه آمریکای لاتین تحت فشار دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا قرار دارند رابطه خوبی دارد.

در حالی که برخی کشورهای غربی نیکلاس مادورو را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسند، روسیه از دولت ونزوئلا حمایت کرده است. در جریان سفر دیمیتری مدویدف به کوبا قرار است چند توافقنامه بین دو کشور به امضاء برسد. مبادلات تجاری روسیه با کوبا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۴ درصد افزایش یافته است.

کوبا به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه هاوانا، با معضل کمبود سوخت روبرو شده است. نفتکش‌های ونزوئلا تاکنون اصلی‌ترین تامین کننده نفت کوبا بودند که اکنون به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند محموله خود را به این کشور برسانند.

آمریکا دولت کوبا را به حمایت نظامی از نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا متهم کرده است. کمبود سوخت در کوبا طی هفته‌های گذشته منجر به ایجاد صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها، کاهش خدمات ریلی و حمل و نقل درون شهری و عدم استفاده از کولرها در ادارات دولتی شده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز سه ماه پیش به کوبا سفر کرده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =