تحریم

معاون وزیر خارجه روسیه درباره تصمیم آمریکا درباره ادامه فشار حداکثری بر ایران اعلام کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا غیر قانونی و عملاً وسیله زورگویی هستند.

به گزارش ایبنا به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف در جریان سفر خود به سرزمین‌های اشغالی ضمن بیان این مطلب افزود: تحریم‌های آمریکا با موازین حقوق بین‌الملل مطابقت نداشته و وسیله‌ای برای تحمیل اراده خود و عملاً زورگویی و نشان دادن دیگر سیاست‌های سلطه‌طلبانه در رابطه با ایران و دیگر مناطق جهان هستند.

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: این تحریم ها نتایج مطلوب را برای آمریکایی‌ها به بار نیاورده اند و با این وجود آنها به پیروی از خط مشی خود ادامه می دهند اما این خط مشی، شکست خورده و هیچ موفقیتی را در صحنه سیاست خارجی برای آمریکا به بار نخواهد آورد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

 هشتم ماه مه سال گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال ان تحریم‌های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

ایران در اردیبهشت ماه امسال در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در پاسخ به بازگشت تحریم‌های آمریکا و عدم تحقق وعده‌های کشورهای باقی مانده در توافق برای جبران آثار منفی این تحریم‌ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته‌ای کاهش می‌دهد.

ایران تا به حال  چهار بار تعهدات برجامی خود را کاهش داده است و هر بار به اروپائیان فرصت داده که در طول ۶۰ روز به انجام تعهدات خود بازگردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =