بورس

یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد به دلیل تحریم‌ها و عدم وابستگی زیاد درآمدهای کشور به نفت، اثر کاهش جهانی قیمت نفت بر بازار سرمایه هیجانی و کوتاه‌مدت باشد.

منصور کریمی در گفتگو با ایبِنا گفت: بررسی شرایط معاملات بازار سرمایه و شاخص بورس در چند ماه گذشته نشان می‌دهد پس از هر رشد قابل توجهی، شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها به بهانه‌های مختلف اقدام به اصلاح می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس در جریان معاملات امروز بازار سهام این بار کاهش جهانی نفت موجب اصلاح شاخص بورس و افت قیمت سهام برخی شرکت‌ها شده است که بنظر می‌رسد طی روزهای آینده شاهد بهبود و تعادل معاملات باشیم.

وی اضافه کرد: مولفه‌ای به نام قیمت جهانی نفت همواره برای اقتصاد جهانی و همچنین اقتصاد کشور ما که وابسته به نفت می‌باشد، موضوعی مهم و قابل توجه بوده است. بر این اساس باید در دو سطح جهانی و دخلی این مولفه مورد بررسی قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در سطح جهانی علت اصلی ریزش قیمت نفت به این دلیل است که عربستان با کاهش قیمت نفت خود، و وعده افزایش عرضه به بازار، به اقدام روسیه در مخالفت با کاهش بیشتر تولید نفت واکنش نشان داد و همین موضوع نیز موجب شده تا این روزها شاهد کاهش قیمت جهانی نفت باشیم. البته باید به این موضوع افت تقاضای جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا را هم اضافه کرد.

وی با مبهم خواندن وضعیت کنونی بازار جهانی نفت گفت: البته بنظر می‌رسد این تقابل عرضه کوتاه‌مدت باشد، چرا که قیمت‌های پایین نفت را هیچ کشور تولیدکننده نفت نمی‌پسندد. ضمن این که بنظر می‌رسد جنگ نفتی عربستان و روسیه احتمالا محدود و تاکتیکی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته این روزها بازار نفت تا حدودی هم تحت تاثیر بیماری کرونا باشد و به دلیل کاهش فعالیت‌های اقتصادی در جهان، به‌صورت ناملموس تقاضای جهانی نفت نیز در کوتاه‌مدت کاهش یافته است که البته این امر موقتی می‌باشد.

وی اضافه کرد: بر این اساس با توجه به عوامل یاد شده کاهش جهانی قیمت نفت اثر خود را بر گروه پالایشی و برخی دیگر از گروه‌های بورسی و فرابورسی خواهد گذاشت  و منفی بودن این گروه‌ها دور از ذهن نیست.

وی گفت: با وجود این باید این نکته را نیز مدنظر قرار داد که به دلیل تحریم‌ها صادرات نفت کشور به شدت کاهش یافت است. بنابراین کاهش قیمت جهانی نفت هر چند خبر خوبی برای اقتصاد ما نیست، اما از این جنبه نمی‌توان آسیب جدی را برای اقتصاد کشور متصور بود.

این کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد: افت امروز شاخص بورس و قیمت سهام برخی شرکت‌ها را باید به اصلاح و استراحی تشبیه کرد که به بهانه کاهش جهانی قیمت نفت رخ داده است و طی روزهای پیش رو بازار سهام به تعادل خواهد رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =