صندوق بین المللی پول

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد : رشد ۵.۸ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ با مهار کرونا تحقق پیدا می کند.

به گزارش ایبنا از سی ان بی سی، کریستالینا جورجیوا در گفت و گو با برنامه اسکواک الی گفت: این شرایط اضطراری بی سابقه است و فرمانداران ناشی یا اشتباهات هم باعث این شرایط نیستند. به همین دلیل ما با سرعت زیاد در حال فراهم کردن کمک مالی هستیم.

وی افزود: تنها خواهش ما این است؛ لطفا دستمزد پزشکان و پرستاران را پرداخت کنید، از عملکرد درست نظام بهداشتی و درمانی و همچنین در امان بودن افراد آسیب پذیر و امدادگران اطمینان حاصل کنید.

اظهارات جورجیوا در حالی مطرح شده است که صندوق بین المللی پول روز سه شنبه اعلام کرد که براساس تخمین ها رشد اقتصادی جهان در سال جاری ۳درصد کاهش یافته و جهان رکودی را به سبک و سیاق دهه ۱۹۳۰ تجربه خواهد کرد. صندوق در ژانویه سال جاری رشد اقتصادی ۳.۳ درصدی را برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده بود.

جورجیوا خاطرنشان کرد که اگر ویروس کرونا مهار شده و شمار موارد جدید ابتلا کاهش یابد، اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱  رشد ۵.۸ درصدی را تجربه خواهد کرد. با این وجود وی اضافه کرد که حتی در صورت چنین جهشی در رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی کلی جهان همچنان کمتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود. در سوی مقابل در صورتیکه ویروس موج دوم هجوم خود را به سرتاسر جهان تدارک ببیند، رشد اقتصادی بدتر خواهد شد. 

جورجیوا افزود: در تاریخ صندوق بین المللی پول برای نخستین بار اپیدمیولوژیست ها به اندازه اقتصاددانان کلان در پیش بینی های ما حائز اهمیت هستند. عمیقا امیدواریم دانشمندان ما را ناامید نکنند.

براساس اعلام دانشگاه جانز هاپکینز تاکنون بیش از دو میلیون مورد تایید شده ابتلا به کرونا در جهان گزارش شده که سهم آمریکا از این رقم به تنهایی بیش از ۶۰۰ هزار نفر است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =