نفت

بدنبال تداوم سیر نزولی تقاضا و افزایش نگرانی ها از اشباع شدن قریب الوقوع انبارهای نفت آمریکا در بحبوحه شیوع کرونا، معاملات آتی وست تگزاس اینترمیدیت با کاهشی بی سابقه از سال ۱۹۹۹ تاکنون انجام شد.

به گزارش ایبِنا از رویترز، انتشار خیل گزارش‌ها و آمار و ارقام در خصوص کاهش مصرف سوخت و همچنین پیش بینی‌های نگران کننده از سوی اوپک و آژانس بین المللی انرژی، بازار نفت را به شدت تحت فشار قرار داده است.

همزمان با کاهش تدریجی فعالیت‌های پالایشگاه‌های آمریکا به دلیل کاهش چشمگیر تقاضا، حجم نفتی که در انبارهای این کشور نگهداری می‌شود به ویژه انبار کاشینگ واقع در ایالت اوکلاهاما و همچنین زمان تحویل قراردادهای نفت آمریکا در حال افزایش است.

قراردادهای وست تگزاس اینترمیدیت با موعد تحویل یک ماهه (ماه مه) با کاهش ۲.۶۲ دلاری یا ۱۴ درصدی هر بشکه ۱۵.۶۵ دلار منعقد شد. این در حالی است که حتی در مقطعی معاملات با ۲۱ درصد ریزش قیمت مواجه و هر بشکه نفت با قیمت ۱۴.۴۷ دلار معامله شد، سطوحی که از مارس ۱۹۹۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

زمان قراردادهای موعد تحویل یک ماهه، سه شنبه هفته جاری تمام می‌شود و قراردادهای ژوئن که فعالیت بر مبنای آن روندی افزایشی دارد، با ۱.۲۸ دلار یا ۵.۱ درصد کاهش هر بشکه ۲۳.۷۵ دلار در حال انجام است.

نفت خام برنت نیز روند نزولی داشت و با ۲۱ سنت یا ۰.۸ درصد کاهش بشکه ای ۲۷.۸۷ دلار دست به دست شد.

«مایکل مک کارتی» تحلیلگر ارشد بازار در سی‌ام‌سی گفت: کاهش قیمت طلای سیاه انعکاس پر شدن انبارها و تاسیسات اصلی نگهداری نفت آمریکا در کاشینگ و افت شدید تقاضا است. ظرفیت این تاسیسات هنوز پر نشده اما در شرف پر شدن است. به محض اینکه حداکثر ظرفیت پر شود، تولیدکنندگان باید تولیدات خود را کاهش دهند.

کاهش تولیدات از سوی اوپک و متحدانش از جمله روسیه نیز از ماه مه آغاز می شود. اعضای اوپک پلاس بر سر کاهش روزانه ۹.۷ میلیون بشکه نفت به توافق رسیدند تا از این طریق از روند افزایشی عرضه نفت جلوگیری کنند. این در حالی است که فرمان «در خانمه بمانید» که از سوی بسیاری از کشورها برای مهار شیوع ویروس کرونا صادر شده و مرخصی‌های کاری اجباری متعددی را به بار آورده، تقاضای جهانی سوخت را به شکلی چشمگیر کاهش داده است.

براساس یادداشت روز گذشته «جیمز وِست» تحلیلگر اِورکور آی‌اس‌آی، شرکت‌های استخراج و تولید آمریکای شمالی بودجه خود را در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته حدود ۳۶ درصد کاهش داد اند و این در حالی است که این رقم برای شرکت های بین المللی ۲۳ درصد است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =