رضا کیانی

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران از آماده‌سازی طرحی در این شرکت خبر داد که در صورت عملیاتی شدن، صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها را از طریق سامانه معاملاتی بورس امکان پذیر می‌کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از سنا، رضا کیانی با اشاره به رونق بورس و تاکید بر افزایش دسترسی مردم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اظهار داشت: از سال‌ها پیش طرحی توسط بورس تهران آماده و در سال ۹۲ برای سازمان بورس ارسال شده است، مبنی بر اینکه صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق، از طریق سامانه معاملاتی بورس قابل انجام باشد.

وی توضیح داد: کلیات طرح به این ترتیب است که کسانی که می‌خواهند واحد هر صندوق سرمایه‌گذاری برای آنها صادر شود، می توانند سفارش صدور خود را از طریق تمامی کارگزاران - نه تنها کارگزار صندوق- وارد سامانه معاملاتی کنند و کسانی هم که می‌خواهند واحد صندوق‌ سرمایه‌گذاری آنها باطل شود، از طریق تمامی کارگزاران، سفارش ابطال‌شان را وارد سامانه معاملاتی کنند.

  کیانی با بیان اینکه بازار سرمایه، سال گذشته و امسال به شدت مورد توجه مردم قرار گرفته است و در چند سال گذشته هم مسئولان توجه زیادی به این بازار نشان داده‌اند، گفت: بازار سرمایه قابلیت‌های خود را برای سودآوری و تأمین مالی به سیاست‌گذاران اقتصادی، دولتمردان و  مردم نشان داده است؛ از این رو مورد توجه مسئولین و مردم قرار گرفته و این  اتفاق بسیار خوبی  است که از سال‌ها قبل همه منتظر آن بودند.

افزایش تعداد کدهای معاملاتی

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد کدهای معاملاتی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۲۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری در بازار فعالیت می کنند؛ همچنین سبدگردان‌ها و مشاوران سرمایه‌گذاری نیز  می‌توانند سرمایه‌های افراد غیرحرفه‌ای را وارد بازار و به طور حرفه‌ای مدیریت کنند.   ولی در حال حاضر به نظر می رسد که ورود جریان نقدینگی بیش از اینکه به صورت غیرمستقیم و از طریق واسطه‌های مالی وارد بازار شود، به صورت مستقیم وارد بازار  می شود.

تسهیل دسترسی به صندوق ها

کیانی افزود: برای تسهیل ورود افراد به بازار سرمایه از طریق غیرمستقیم، یکی از کارهای مؤثر  این است که دسترسی مردم را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری افزایش دهیم. بنابراین طرحی آماده شده که صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق، از طریق سامانه معاملاتی بورس انجام شود. وی با اشاره به جزئیات این طرح توضیح داد: سفارش صدوری که توسط کارگزار دریافت می شود، به عنوان سفارش خرید در سامانه معاملاتی ثبت می شود. همچنین سفارش ابطال که توسط کارگزار دریافت می شود، به عنوان یک سفارش فروش در سامانه معاملاتی وارد می شود.

تفاوت قیمت صدور و ابطال

کیانی ادامه داد: چون قیمت صدور و قیمت ابطال با هم متفاوت هستند، برای هر صندوق سرمایه‌گذاری که وارد این طرح شود، دو نماد معاملاتی تعریف می شود که یک نماد برای صدور و یک‌ نماد برای ابطال است.

وی در جمع بندی مطالب گفت: این طرح دستاوردهای گوناگونی خواهد داشت. مهمترین دستاورد آن افزایش درخورملاحظه‌ دسترسی مردم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و این به سرمایه‌گذاران کمک‌ می‌کند که به صورت غیرمستقیم وارد بازار شوند. از طرف دیگر تمام اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ثبت می‌شوند و این امر از نظر نظارتی می تواند به سازمان بورس کمک کند. همچنین فرآیندهای اجرایی صدور و ابطال نیز برای مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری آسان‌تر خواهد شد.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران، با بیان اینکه طرح افزایش دسترسی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از سال‌های گذشته برای سازمان بورس ارسال شده است، گفت: جلسات متعددی در سازمان بورس و بورس تهران در این ارتباط برگزار و بررسی‌های زیادی با حضور مدیران و کارشناسان سازمان بورس، بورس تهران، شرکت فناوری اطلاعات بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شده و این فرآیند امکان‌پذیر ارزیابی شده است. امیدوارم که با همت و درایتی که در مسئولان ارشد بازار سرمایه وجود دارد، هرچه زودتر این طرح برای ساماندهی وجوه ورودی به بازار سرمایه عملیاتی شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =