• ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
  • کد خبر: 114219
نفت

بدنبال کاهش موجودی انبارهای نفت خام آمریکا و همچنین اعلام پیش بینی آژانس بین المللی انرژی (IEA) مبنی بر کاهش موجودی انبارهای جهان در سه ماهه دوم سال، بهای نفت اندکی افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، نفت خام برنت با ۱.۱۷ دلار یا ۴ درصد رشد هر بشکه ۳۰.۳۶ دلار معامله شد و هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت نیز با ۱.۱ دلار یا ۴.۴ درصد افزایش، با قیمت ۲۶.۳۹ دلار خرید و فروش شد.

همزمان با تسهیل محدودیت‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا در تعدادی از کشورها و بازگشایی کارخانه‌ها و کسب و کارها طی دو هفته اخیر، قیمت نفت روند صعودی به خود گرفت.

با این حال، آشکار شدن موراد جدید ابتلا در کره جنوبی و چین نگرانی‌ها را در خصوص وقوع موج دوم همه‌گیری افزایش داد و احیای اقتصادی و تقاضای سوخت را باردیگر تحت الشعاع قرار داد.

«جروم پاول» رییس فدرال رزرو روز گذشته نسبت به «ادامه دار شدن دوره تضعیف رشد اقتصادی» هشدار داد.

با این حال، کاهش موجودی نفت خام انبارهای آمریکا برای نخستین بار طی ۱۵ هفته اخیر، محرکی برای روند صعودی قیمت‌ها بود.

براساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، موجودی انبارهای این کشور در هفته منتهی به هشتم ماه مه، با کاهش ۷۴۵ هزار بشکه ای به ۵۳۱.۵ میلیون بشکه رسید.

قیمت نفت خام در بازار فیزیکی از جمله دریای شمال به عنوان منشا جریان نفت خام برنت، روند صعودی داشت و اختلاف قیمت لحظه‌ای برنت با معاملات آتی آن با موعد تحویل ۶ ماهه کمترین سطح ممکن در دو ماه اخیر را با رقم ۳.۵۰ دلار ثبت کرد.

آژانس بین المللی انرژی نیز امروز باردیگر از پیش‌بینی خود مبنی بر کاهش بی سابقه تقاضا در سال ۲۰۲۰ پرده برداشت اما به استناد تدابیر تسهیلی مرتبط با قرنطینه، برآورد خود را از میزان این کاهش کمی اصلاح کرد.

بر این اساس، IEA انتظار دارد همزمان با افزایش تقاضا موجودی انبارهای نفت خام جهان در سه ماهه دوم سال حدود ۵.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

بانک گلدمن ساکس اعلام کرد که احیای تقاضا و کاهش تولیدات، می تواند بازار جهانی نفت را در ماه ژوئن با کسری مواجه کند. با این حال، این بانک پیش بینی قبلی خود را از قیمت برنت و وست تگزاس اینترمیدیت در تابستان سال جاری بدون تغییر به ترتیب روی بشکه‌ای ۳۰ و ۲۸ دلار ثابت نگه داشت.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت موسوم به اوپک روز گذشته اعلام کرد که انتظار دارد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به اندازه ۹.۰۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند؛ این سازمان پیش تر این رقم را ۶.۸۵ میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =