عربستان

عربستان سعودی در ادامه ولخرجی‌های اخیر خود در حوزه سرمایه گذاری با هدف بهره بردن از آشفتگی‌ اخیر بازارهای جهان، ۴۰ میلیارد دلار از بانک مرکزی به صندوق ثروت ملی انتقال داد.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، براساس بیانیه «محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، است، انتقال از صندوق ذخایر ارزی به صندوق ثروت ملی بر مبنایی «خاص» در ماه‌های مارس و آوریل انجام شده و «ظرفیت سرمایه گذاری صندوق را تقویت خواهد کرد.»

این اقدام در حالی صورت گرفته است که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان به دلیل فروپاشی قیمت نفت و آشفتگی بازار طلای سیاه با فشار بی سابقه مالی مواجه شده است. آل جدعان گفته است که انتقال انجام شده توسط بانک مرکزی عربستان به ریزش تاریخی دارایی خالص خارجی پادشاهی آل سعود کمک کرده است؛ ذخایر ارز خارجی عربستان در ماه مارس با بیشترین سرعت در دو دهه اخیر کاهش پیدا کرد و بی شک بر داده های ماه آوریل بانک مرکزی که فردا منتشر می شود، تاثیر خواهد گذاشت.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که اخیرا، گزارش‌هایی از سرمایه گذاری این صندوق در شرکت‌هایی همچون فیسبوک، بوئینگ و بانک سیتی‌گروپ آمریکا منتشر شد.

الجدعان گفت: این فرآیند پس از تحقیق جامع و در نظر گرفتن سطح ذخایر ارزی مورد نیاز، انجام شد. صندوق ثروت ملی نقش مهمی را در بسط و تقویت رشد اقتصادی ایفا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که سود ناشی از سرمایه‌گذاری های صندوق در صورت نیاز برای حمایت از بودجه دولت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

الجدعان در بیانیه خود گفته است که صندوق ثروت ملی عربستان در حال سرمایه گذاری روی «طیفی از فرصت‌هایی است که همزمان با شرایط فعلی بازارهای مالی جهان، نمایان شده اند.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =