بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

منصور کریمی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا گفت: پس از اصلاح کوتاه و یکی دو روزه شاخص بورس و قیمت سهام برخی کشورها، به لطف نقدینگی بالایی که در بازار سرمایه حضور دارد و هر روز نیز افزایش می‌یابد، شاخص بورس با اطمینان به ارتفاع یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید که این موضوع نشان از این دارد که کماکان بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری و کسب سود بازار سهام است.

این کارشناس بازار سرمایه دلیل ورود نقدینگی به بازار سهام افزود: انتظارات تورمی در کنار رشد قیمت ارز و تورم اقتصادی موجب شده تا شاهد افزایش مداوم شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها در تالار شیشه‌ای باشیم. ضمن اینکه ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه نیز موجب شده تا این رشد و صعود از قدرت بیشتری برخوردار شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اقشار جامعه به سمت بازار سهام گرایش پیدا کرده و مردم نقدینگی خود را به این بازار آورده‌اند، متولیان امر باید با برنامه‌ریزی مناسب اقدام به هدایت درست این نقدینگی کنند و با افزایش عرضه‌های اولیه و پذیرش شرکت‌ها این نقدینگی را در محل مناسب خود جذب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص رسالت اصلی این بازار گفت: تامین مالی ارزان، شفاف و سریع از ویژگی‌های اصلی و رسالت‌های در نظر گرفته شده برای بازار سرمایه است که تحقق درست آن می‌تواند به رونق تولید در کشور کمک کند.

وی همچنین با تاکید بر این که بازار سرمایه‌ محور شدن اقتصاد موجب شفافیت بیشتر اقتصاد ملی می‌شود، اذعان داشت: در این راستا لازم است علاوه بر تصمیم‌گیری‌های مناسب و درست برای جذب این نقدینگی، فرهنگ‌سازی مناسبی نیز صورت گیرد و این رسالت مهم بازار سهام به مردم اطلاع‌رسانی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص آینده معاملات نیز اظهار داشت: موارد و تصمیماتی همچون کاهش مالیات ورود شرکت‌ها به این بازار در کنار کاهش کارمزد معاملات در میان مدت می‌تواند در این بازار اثر خود را نمایان کند. ضمن اینکه اقبال اقشار مختلف جامعه به بازار سهام و در پی آن ورود نقدینگی جدید به این بازار نیز کمک می‌کند تا روند صعودی شاخص و قیمت سهام شرکت‌ها ادامه‌دار باشد.

وی تاکید کرد: به دلیل تورم بالایی که در سایر بازارها است و سرمایه‌گذاری در آنها نیز به نقدینگی قابل توجهی نیاز دارد و نقدشوندگی آنها نیز با سرعت کمتری انجام می‌شود، بازار سرمایه به دلیل مشخصه‌هایی که دارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =