• ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
  • کد خبر: 116057
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نقدینگی قابل توجه موجود در بازار اجازه اصلاح و ریزش عمیق بازار سهام را نمی‌دهد، تصریح کرد: شاخص بورس بزودی خود را برای فتح قله دو میلیون واحد آماده خواهد شد.

مهدی کریم‌آبادی در گفتگو با ایبِنا گفت: شاخص بورس از ارتفاع یک میلیون واحد تا ۱.۷ میلیون واحد بدون اصلاح و استراحت به کار خود ادامه داده و بسیار طبیعی است که در این ارتفاع قدری آرام گرفته و به اصلاح و استراحت بپردازد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: متاسفانه رشدهای پیاپی شاخص بورس و روند صعودی کلیت بازار سهام سرمایه‌گذاران را متوقع ساخته و این توقع موجب شده تا معامله‌گران همواره توقع رشد بدون توقف سهام خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: رشدهای شتابان شاخص بورس و افزایش قیمت سهام شرکت‌های مختلف در حالی این روزها در بازار سهام به امری عادی تبدیل شده که در سالیان نه چندان دور رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت سهام یک شرکت در یک سال، سرمایه‌گذاری و سالی پربازده را برای سهامداران رقم می‌زد.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: بازار سرمایه ما همانگونه که از نظر حجم و اندازه بزرگ شده است باید از نظر روانی و فرهنگی نیز به بلوغ برسد و سهامداران بدانند که افت و خیز ذات بازار سرمایه است و در برخی مواقع معاملات بازار سرمایه به اصلاح و استراحت و به اصطلاح دست به دست شدن سهام شرکت‌ها نیاز دارد.

وی افزود: یکی از نکات قابل توجه در زمینه روزهای متعادل و اصلاحی شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها این است که در روزهای متعادل و منفی بازار سهام حجم معاملات افزایش می‌یابد و از این اتفاق می‌توان به این موضوع پی برد که اصلاح بازار عمیق نخواهد بود؛ چرا که در روزهای منفی به دلیل حجم بالای نقدینگی، خریداران زیاد هستند و در قیمت‌های اصلاح، مشتری بیشتری برای سهام شرکت‌ها وجود دارد.

این کارشناس بازار سهام اضافه کرد: بازار منفی‌ای خطرناک است که در آن حجم معاملات اندک باشد و در قیمت‌های عرضه شده خریداری نباشد؛ از اینرو در شرایط کنونی وقتی بازار منفی و حجم معاملات بالا است، جای نگرانی برای کلیت بازار سرمایه وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که نقدینگی قابل توجهی که این روزها در بازار سهام وجود دارد، اجازه اصلاح و ریزش عمیق این بازار را نمی‌دهد، تصریح کرد: با استراحت نصف و نیمه‌ای که بازار سهام در ارتفاع ۱.۷ میلیون واحد خواهد کرد، کوتاه مدت بوده و شاخص بورس بزودی خود را برای فتح قله دو میلیون واحد آماده خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =