کره جنوبی

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) اعلام کرد که کره جنوبی به دلیل موفقیت در مهار شیوع کرونا بدون اعمال قرنطینه شدید، در جمع کشورهای پیشرفته، در سال جاری با کمترین ضربه اقتصادی مواجه خواهد شد.

به گزارش ایبِنا از نیویورک تایمز، این سازمان در گزارشی در خصوص چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی کره جنوبی در سال ۲۰۲۰ تنها ۰.۸ درصد کاهش خواهد یافت که در مقایسه با پیش‌بینی ژوئن مبنی بر افت ۱.۲ درصدی، اندکی بهبود پیدا کرده است.

این رقم به مراتب پایین‌تر از میانگین پیش‌بینی شده توسط سازمان توسعه و همکاری اقتصادی برای کشورهای پیشرفته مبنی بر ریزش ۷.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی آنها بوده و به شکلی چشمگیر نسبت به برآورد رکود برای اقتصادهای بزرگی همچون آمریکا و ژاپن که به ترتیب ۷.۳ و ۶ درصد پیش بینی شده، بهتر عمل کرده است.

«کو هیونگ-وون» سفیر کره جنوبی در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی گفت: در این سازمان به کره جنوبی به چشم یک نمونه نگاه می‌شود نه تنها بابت استراتژی‌های مهار کرونا بلکه به دلیل تمرکز بر منابع توسعه اقتصادی در آینده.

انتظار می‌رود پس از تسهیل دستورالعمل‌های فاصله گذاری اجتماعی توسط دولت، مصرف بخش خصوصی بتدریج افزایش یابد هرچند رکود ادامه‌دار جهانی، صادرات و سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد.

این سازمان به بانک مرکزی کره جنوبی توصیه کرد تا در صورت تداوم نرخ تورم پایین و فعالیت اقتصادی کُند، تسهیل بیشتر سیاست‌های پولی را مورد بررسی قرار داده و با توجه به اینکه فضای زیادی برای کاهش بیشتر نرخ بهره وجود ندارد، بهتر است سیاست‌های غیرسنتی را بیش از پیش بررسی کند.

بانک مرکزی کره جنوبی از ماه مارس نرخ بهره را به اندازه ۷۵ نقطه پایه کاهش داده و آن را به ۰.۵ درصد رسانده و همگام با این اقدام، از بسته ۲۷۷ تریلیون وونی (۲۳۱ میلیارد دلار) برای مقابله با آثار ناشی از پاندمی رونمایی کرده است.

کره جنوبی خود را به عنوان روایتی موفق در مهار کرونا در جمعیت ۵۱ میلیون نفری خود معرفی و پایه رویکرد خود را بر نمونه گیری گسترده و استراتژی‌ها ردیابی ویروس معطوف کرد. این کشور همچنان با آمار کم اما پیوسته ابتلا به کرونا دست و پنجه نرم کرده و تاکنون ۱۴ هزارو ۶۶۰ مورد ابتلا و ۳۰۵ تلفات مرتبط با کووید-۱۹ گزارش کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =